Mutsuzlukla başa çıkabilmek için kendinize sorun: Neden mutsuzum?

Mutsuzluk kişinin tüm yaşamını etkileyen çok güçlü bir duygudur. Mutsuz kişinin iştahı, uyku düzeni, iş yerindeki performansı, sosyal çevreden keyif almaması, hepsi değişir. Mutsuz olan kişinin hayattan aldığı doyum çok azdır. Hayatı layıkıyla yaşayabilmek için önce mutsuzluk duygusuyla başa çıkabilmek gerekir.

mutsuzluk

Mutsuzlukla başa çıkabilmenin ilk adımı, ‘‘neden mutsuzum?’’ sorusuna yanıt aramak ve mutsuzluğun kaynağını tespit etmektir.

  • Nelerden hoşnut değilim?
  • Nelerin daha farklı olmasını istiyorum?
  • Nelerin değişmesini istiyorum?

Bu soruların yanıtları, davranışlarınızı ne şekilde değiştirmeniz gerektiğinin işaretleri olacaktır.

İşinizde mutsuzsanız, sahip olduğunu potansiyelle yaptığınız iş dışında neler yapabileceğinizi araştırmak gerekir. Evliliğinizde mutsuzsanız nelerin sizi mutsuz ettiğini belilreyip sorunlara çözüm getirebilmek için yollar düşünmek.

Yaşamınızdan aldığınız doyum az ise yaşamınıza neyi katmak istediğinizi düşünmek ve harekete geçmek gerekecek.

mutluluk

Mutsuzluk kendiliğinden geçmez. Mutlaka adım atmak, farklı davranmak gerekir. Hepimizin hayatında hoşnut olmadığı veya farklı olmasını istediği durumlar vardır. İş yerindeki sorunlar, duygusal ilişkilerdeki sorunlar, beslenme düzeni ile ilgili sorunlar, maddi sorunlar…

Hoşnut olmadığımız şeyleri değiştirmek için harekete geçmek yerine, kendiliğinden değişmesini beklemek en büyük yanılgılardandır. Hep aynı şekilde davranıp farklı sonuçlar beklemek gerçekçi değildir. Farklı sonuçlar almak istiyorsak, farklı davranmanın zamanı gelmiştir.

Doğru adımın ne olduğunu belirlemek veya harekete geçmek için itici bir güce ihtiyaç duyuyorsanız psikolojik destek almak hayatınızı yaşama şeklinizi değiştirebilir.

Duygusal çıkmazların üstesinden gelebilmek istediğimizde, bizi daha mutlu, daha başarılı kılacak davranışlara ve düşünce yapısına sahip olmayı hayal ettiğimizde veya hayatla baş edebilmemizi sağlayacak yeni beceriler kazanmaya karar verdiğimizde, güvenebileceğimiz, insancıl, önyargısız profesyonel bir destek ararız.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam