Mutluluk için günlük reçete: Bir tutam sarılma

Birini teselli etmek deyince aklımıza ilk gelen davranışlardan biri ona sarılmak olur. Konu sevgimizi göstermek olduğunda da öncelikli olarak el ele tutuşmak, öpmek ve sarılmak gibi davranışları tercih ederiz. “Ben yanındayım” ya da “Seni seviyorum” cümleleri tek başına istenilen etkiyi yaratmaz ya da bir süre sonra yarattıkları etkiyi kaybederler.

İşte bu nedenle, kişiler arası iletişimde tensel temasın etkisi son yıllarda araştırmacıların ilgisini çeken konulardan biri oldu. Bu konudaki çalışmalar, kişilerin birbirlerine temas etmelerinin (sarılma, elini tutma, öpme, sırt sıvazlama vb.) stres oranlarında düşüş sağlayarak fiziksel, psikolojik ve ilişkisel sağlıklarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Üstelik bu kişi yeni tanıştığınız biri olsa bile üzerinizdeki stres faktörünü azaltabiliyor.

İlişki yaşadığınız kişi tarafından gördüğünüz tensel temas ise ilişki tatmininizi ve algıladığınız desteği artırarak kendinizi karşı tarafa daha yakın hissetmenizi sağlıyor. Kısacası, izin verdiğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz takdirde tensel temasın üzerinizde olumlu etkiler yarattığına şahit olabilir, stresinizi azalttığını gözlemleyebilirsiniz.

Tensel teması “sarılma” ile kısıtlı tutan bir çalışmada ise sarılmanın ilişkide yaşanan problemleri çözmede etkili olduğu, olumsuz duyguları azaltıp olumlu duyguları artırdığı bulunmuş. Bununla birlikte, bu etkinin kadın-erkek farkı gözetmeden herkeste aynı şekilde görüldüğü de ortaya konmuş. Yani, sanılanın aksine sarılma sadece kadınları değil, erkekleri de olumlu yönde etkileyerek onlarda da iyileştirici bir rol oynuyor. Kontrol grubu sadece cinsiyetle de sınırlı tutulmamış; yaş, ırk, eğitim ve ilişki durumu da göz önünde bulundurulduğunda sarılmanın herkes üzerinde aynı derecede etkili olduğu tespit edilmiş. Araştırmacılar sarılmanın bu denli güçlü olmasını önyargısız olmasına ve kuvvetli bir empati içermesine bağlıyorlar.

Siz de yakınlarınıza önemsendiklerini göstermek ve onları yargılamadan yanlarında olduğunuzu hissettirmek istiyorsanız, onlara bol bol sarılmayı deneyebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim, maalesef bulgular sarılmanın olumlu etkilerinin ertesi güne sirayet etmediğini gösteriyor. Bu sonuçlara göre, kendinizi daha iyi hissetmek için her gün yeni bir kucaklaşmaya ihtiyacınız var. Denemeye değer!

İlginizi çekebilir: Ayrılmak ya da ayrılmamak; işte bütün mesele bu

Uzman Psikolog B. Asena Soydaş Psikolog
Ortaokul ve lise eğitimini Avusturya Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını Orta Doğu ... Devam