Mutluluk ayrıntılarda gizlidir: Yaşamınızdaki mutluluğu görebilmeniz için 3 öneri

Yolda giderken uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla karşılaşıyorsunuz. Nasıl olduğunu sorduğunuzda beklemediğiniz bir cevapla karşılaşıyorsunuz. “Hayatımdaki en lezzetli elmayı tattım şimdi” diyor. Onun sadece elma yemekten almış olduğu haz tazeliyici ve yenilikçi. Pandemi ile dünyanın geneline yayılmış olan ağırlık ve dengesizlik hissinden eser yok gibi. Mutluluk hissi var ve bunu yediği elmanın tadı ile sağlıyor.

Mutlak mutluluk işte böyle bir his; küçük, gösterişsiz, zararsız. O bir elmada, belki bir şarkının sözünde, belki bir çocuğun gülümseyişinde, belki de sevdiğin birine sarılışında veya mırlayan bir kedinin sana sokulmasında. Sıklıkla, bu anları kendi farkındalığımıza dahil edebilmek için kendi kendimizi ikna etmeye çalışıyoruz. Mırlayan kedinin beklenmedik anda sana sokuluşu gibi bu anların farkındalığına gelmesine açık kalplilikle izin vermenin zamanı.

Dikkatimiz genelde başka yönlerle meşgul oluyor; üst kattaki komşunun evinden gelen matkap seslerinin susmayışı, alt kattaki komşunun çocuğunun sabahın altısında çığlık çığlığa bağırması, sevdiğimiz birinin hastalanışı ile üzüntümüz, yakın tanıdığımız birinin işten çıkarılması ile tetiklenen anksiyete bizleri yeterince meşgul ediyor. Pandemi, ekonomik dengesizlik, enflasyon, iklim değişikliği, gelecekle ilgili bilinmezlikler bir önceki cümlede yazdıklarımdan daha büyük etkiler yaratabiliyor. Farkındalık öğretilerinin hepsinde bahsedilen “her duruma nötr yaklaşma” halini nasıl becereceğiz?

Tüm bu karanlık, sisli ve fırtınalı durumların içinde mutluluğun ışıltıları var. Gökyüzünün günlerce, belki aylarca beyaz, gri, hatta siyah bulutlarla kaplı olduğunu görsek bile o bulutların ardından bir gün güneşin ışıklarının belireceğini hatırlamak gibi. Yaşamlarımızda yer alan, bazen dikkatimizden kaçan küçük anları fark ederek deneyimlediğimiz mutluluk, aslında yanlış giden şeyleri reddetmek değil, tam tersi anda ortaya çıkanı takdir etmek.

Baştaki kişi için elmayı tatmış olmak, benim için şu an size bu yazıyı yazıyor olmak, belki de sizin için bu yazıyı okuyor olmak (öyle umut ediyorum) veya bir damla su içmek ya da sabah kahvenizden yudum almak… Bu şekilde yönelim, negatife doğru kayan düşüncenin de kalıbını bozuyor.

Pandemi olsun veya olmasın, bir şekilde çoğumuzun düşüncesel yönelimi negatif olana doğru. Bunun sebebi de çok basit, çünkü atalarımız bu şekilde yaşamaya devam edebildiler. Ormanın içinde gözleri kapalı gezinmediler, ellerine silahlarını alarak her an saldırabilecek ayıya, kaplana veya aslana karşı dikkati elden bırakmadan yürüdüler. Şu an İstanbul’da Belgrad ormanına gittiğinizde elinizde silah aldığınızı veya tedirgin şekilde yürüdüğünüzü sanmıyorum. Psikolog ve meditasyon öğretmeni Rick Hanson “Beyin negatif deneyimler için kanca, pozitif olanlar için de teflon gibidir” diyor. Mutluluk için size özel meditasyonu dinlemek için buraya tıklayabilirsin. 

Yavaşlamanın keyfini çıkar

Beynin “İyi bir şey geliyor” mesajını algılaması için birkaç saniyeye ihtiyacı var. Yavaşlamakla kalbe, zihne ve bedene mutluluğun var olduğunu hatırlatıyorsun. Bir elmayı özenle ve tüm dikkatini vererek, ısırarak yemek keyif vermesini artırırken çimlerde koşmak yerine, çıplak ayak yürümenin hazzı bambaşka.

Problemsiz mutluluk

Bazen hiç bir şeyin ters gitmediğini ve her şeyin yolunda olduğunu fark ettiğinde basitçe mutluluğu buluyorsun. Keyif veren ve vermeyen arasında sallanıp dururken nötr olanın yarattığı hazzı es geçiyoruz. Çoğu sabah uyandığımda sıcak yatağımda huzurla uyumuş olduğumu, güneşin güvenle doğduğunu ve havayı dolduran kuş seslerinin arasında güne merhaba dediğimi hatırlıyorum. Bunlar bizi heyecanlandıran durumlar olmayabilir fakat bunları takdir ve şükürle yaşamlarımıza kabul ettiğimiz her zaman mutluluk hissi ile kaplanıyor ruhumuz.

Referans noktanı değiştir

Bir çocuğun doğumu, mezuniyetimiz, düğün günümüz, projemizin kabul edilme haberini aldığımız an gibi yaşamın büyük anlarını, mutlu olduğumuz anlar olarak referans yarattığımızda, o büyük durumun olmasının peşinde koşabiliriz. Mutluluğu günlük aktivitelerimiz içinde bularak daha kolay ulaşılabilir hale getirmekle beraber, daha fazla mutluluk deneyimi yaşayabilir ve daha mutlu bireylere dönüşebiliriz.

İlginizi çekebilir: “Lensi değiştir, dünya değişsin”: Rahatsızlık veren hislerinize farklı bir açıdan bakın

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam