Mutluluğunuzu nasıl sabote ediyorsunuz?

İnsanoğlunun mutluluğu sabote edebilme eğilimi çok yüksektir. En etkili sabote etme yöntemlerinden biri ise, kişinin hayatında sahip olduklarına değil, sahip olmadıklarına odaklanmasıdır. 

Somut örneklerle açıklamaya çalışayım. Görkemli bir binaya bakarken -binanın çatısının kırık dökük olduğunu varsayarsak- kişinin dikkati binanın çatısında olacaktır. Veya muhteşem bembeyaz bir kumsalda kırık bir şişe varsa gözümüz mutlaka o şişeye takılır. Bütün olarak güzel olan bir şeyin bir parçası olumsuz ise, dikkatimiz ister istemez oraya gidebilir. Bu işin somut görünen kısmıdır.

En etkili sabote etme yöntemlerinden biri, kişinin hayatında sahip olduklarına değil, sahip olmadıklarına odaklanmasıdır. 

Bir de soyut yani duygusal kısmından duruma bakalım. Hayatımızda, her zaman bir şekilde eksik veya olumsuz görünen veya istemediğimiz şekilde gerçekleşen olaylar vardır ve olacaktır. Hayat hiçbir zaman kusursuz bir hale bürünemez.

Hayatımızda her daim eksik olan veya farklı olmasını isteyeceğimiz bir şeyler vardır ve olacaktır da; ancak mutluluk eksik veya kötü görünen şeylerden çok sahip olunan iyiliklere odaklandığında hissedilir!

Hayatınızda sahip olmadıklarınıza odaklanma durumu ile başa çıkabilmek için:

 • Bu durum hayatımı ne kadar etkiliyor?
 • Buna sahip olmamak beni mutsuz edecek kadar güçlü mü? 
 • Elimdekileri mutluluğum için kullanabilir miyim?
 • Mutluluğum sadece o sahip olmadığım şeye sahip olmama mı bağlı?
 • Sahip olmadığım şeye sahip olmak elimde mi? (Eğer değilse, kendinize boşuna işkence etmeyin)
 • Eğer sahip olmadığınız şeye ulaşmak mümkünse ancak bazı sebeplerden dolay gerçekleşmiyorsa; onu daha gerçekçi bir hale sokabilir miyim? sorusuna yanıt arayın. (Çok lüks bir ev hayali kurarken, daha ulaşılabilir bir ev satın almak gibi)
 • Ulaşılması imkansız ise onu unutmayı deneyebilir miyim? (Hayatınızda sahip olduklarınıza odaklanın)
Sahip olmadığınız güzelliklere değil, sahip olduğunuz güzelliklere odaklanın.

Son olarak;

 • Sahip olmadığınız becerilere değil, sahip olduklarınıza odaklanın.
 • Sahip olmadığınız güzelliklere değil, sahip olduğunuz güzelliklere odaklanın.
 • Sahip olmadığınız nesnelere değil, sahip olduğunuz nesnelere odaklanın.
 • Sahip olmadığınız koşullara değil, sahip olduklarınıza odaklanın.

Hem belki de hayatınızda eksik olduğu için mutsuz olduğunuzu düşündüğünüz şeylere sahip olmak sizi gerçekten mutlu edemeyecektir?

İlginizi çekebilir: Kendini kötü hissediyorsan düşüncelerine dön bak!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam