Mutluluğu Yakalamanın 11 Sırrı

Günlük hayatımızın tüm hengâmesi içerisinde pire için yorgan yaktığımız çok olmuştur. Ayrıntılarda boğulurken büyük resmi görmüyor, hemen mutsuzluğa kapılıyoruz. Mutluluğun resmini çizmek zor; kişiden kişiye değişmeyen tek bir tarifi yok, ancak değişmeyen tek gerçek şu ki mutluluğun anahtarı bizim elimizde. Bunun için savaş verirken, edinmeniz gereken yeni alışkanlıklar kadar mutluluğunuz adına nelerden vazgeçtiğiniz de oldukça önemli. Uplifers olarak mutlu olmanın sır perdesini araladık ve keyifle okuyup uygulayacağınız 10 maddeyi sizler için sıraladık:

manset_kiz1

Yeni alışkanlıklara merhaba deyin

 • İşinize anlam kazandırın

Mesleğinizi sadece bir meslek olarak görmekten vazgeçin. Yapılan her bir iş, koskoca bir duvara bir tuğla da sizin koymanız demektir. İşinizin, yeteneklerinizi ve tüm hünerinizi sergilemek için birer fırsat olduğunu unutmayın. İster öğretmen olun, ister avukat, mesleğiniz ne olursa olsun, işinize bir anlam kazandırıp bir anlam yüklemek sizin elinizde. İşinizi anlamlı kılarak önemli bir görev peşinde gibi hissedebilir ve böylece yaptığınız meslekten zevk duyabilirsiniz.

 • Başarı ve yenilgilere hapsolmayın

Uzun vadede başarıyı ve mutluluğu yakalayanların sırrı çok basit: Başarısızlık ve başarıyı ayrı ayrı ele almak. Söz konusu insanlar yolunda gitmeyen hiçbir şeyden kendilerini sorumlu tutmazken, işler yolunda gittiğinde ise böbürlenerek ortalıkta gezinmekten kaçınıyor. Siz de elinizden geleni yapın, alçak gönüllü olun ve ömür boyu öğrenmeye açık olun. Başarıların başınızı döndürmesine, yenilgilerin ise sizi karamsarlığa sürüklemesine izin vermeyin.

 • Üretken olun ama aceleci değil

“Acele işe şeytan karışır.” diye boş yere denilmemiş. Ancak, boş boş oturmanın da bedeli büyük. Doğru dengeyi yakalamanın olmazsa olması ise, bir yandan üretken bir yaşam tarzı benimserken, öte yandan konfor bölgenizde kontrolü elinizden bırakmamanız. Ağır işlerle görece daha hafif işleriniz arasında denge sağlayarak bir düzen oluşturun. Kendinize nefes alacak boşluklar yaratın; gereksiz yere meşguliyetten kaçının. Gerektiğinde hayır demesini öğrenin ve insanların her fırsatta sizden istifade etmesini önleyin. Sınırlarınızı belli edin.

üretkenlik

 • Gücünüz yetiyorsa verin

Birine herhangi bir şekilde sosyal destek sağlamak, bu desteği görmekten daha fazla yarar kazandırabilir hayatımıza. İhtiyacı olan birine yardım eli uzatmak muhteşem bir histir. Bu nedenle uzun süren mutlulukların arkasında almak değil, vermek gizlidir. Bilim de bu konuyu destekler nitelikte. Herhangi bir iyilikte bulunmak, mutluluk hormonu serotoninin beyinde daha fazla salgılanmasını sağlıyor. Bu yüzden kendinizden tamamen ödün vermeniz mümkün olmasa bile, zaman zaman gönlünüzden ne koparsa paylaşın.

 • Yakın arkadaşlıklar kurun

Yapılan araştırmalara göre, derdinizi ve nice önemli şeyi paylaşabileceğiniz yakın arkadaşların varlığı mutluluğunuzu çoğaltıyor. Yakın dostlarınızla bağlantıda kalarak hem bağlarınızı daha da kuvvetlendirebilir, hem de mutluluktan payınıza düşeni alabilirsiniz. Şimdi akıllı telefonlarınızı, bilgisayarlarınızı bir kenara koyun ve dostlarınızla kafa kafaya verip beraber vakit geçirmenin tadını çıkarın.

arkadaşlar

Kötü alışkanlıklarınıza elveda deyin

 • Başkalarını suçlamaktan ve bahaneler yaratmaktan vazgeçin

Sahip olduğunuz ya da olamadığınız herhangi bir şeyden başkalarını sorumlu tutmayı bırakın. Suçu başkalarının üzerine yıkarak, sorumluluk üstlenmekten kaçınır ve sorunu daha da kötüleştirirsiniz.

 • Değişmekten korkmayın

Her şeyi denetim altına almaya çalışır, başaramadıklarınız için de endişeye kapılırsanız ömür boyu hayal kırıklığından kurtulamazsınız. Bazı olaylar sizin kontrolünüz dışında gelişebilir, ancak tüm bunlara nasıl bir cevap verdiğiniz sizin elinizde. Yapabileceğiniz en iyi şey, enerjinizi yapabileceğiniz şeylere harcamak.

değişim

 • Başkalarını eleştirmeyin

Başkalarını eleştirerek yaydığınız tüm olumsuzluklar, günü gelir ve sizin yolunuzu tıkar. Kendi kusurlarınızla gerçekten barışık iseniz, başkalarında gözlemlediğiniz kusurları bir tehdit veya saldırı unsuru olarak algılamazsınız. Öyleyse kendi eksikliklerinizi kapatmakla meşgul olun ve başkalarını eleştirmekten vazgeçin.

 • Sorunlarınız ve korkularınızdan kaçmayın

Sorun ve korkularınızı hızla çözmeye çalışın, onlardan kaçmayın. Bunun en iyi yolu ise, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, sorunlarınız ve korkularınızla yüzleşmek. Korku ve endişelerinizin hükmü altında yaşamak, ‘yaşamak’ değil, yalnızca var olmak demektir.

 • Başkası olmaya çalışmayın

Herkesin gitgide birbirine benzediği bir dünyada, olduğun gibi kalabilmek en büyük zorluklardan olsa gerek. Her zaman sizden daha güzeli, daha zekisi, daha genci olacaktır. Ancak hiçbiri sizin gibi olmayacak. İnsanlar sizi sevsin diye değişmeyin. Kendiniz olun; sizi sevecek doğru insanlar karşınıza çıkacak ve siz de kendinizi daha çok sevip mutlu hissedeceksiniz.

kendin ol

 • Kahvaltıyı atlamayın.

Başarılı ve mutlu insanların genel alışkanlıklarına baktığımızda sabah rutinlerinin önemli bir parçasını kahvaltı etmenin oluşturduğunu biliyoruz. Bedeninizi mutlu etmeden zihninizi mutlu edemeyeceğinizin bilincinde olun ve sabah kahvaltılarını ihmal etmeyin.

kahvaltı yap

Sabahları erken kalkmakta ve kendinize kahvaltı sofrası kurmakta zorlananlar için hazırlanmış pratik ve lezzetli kahvaltılıkları tercih edebilirsiniz. Tam tahıllı ve lif kaynağı yeni Special K Granola ile düşük yağ oranı, ve yüksek vitamin değeri sayesinde günlük besin ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilir, daha sağlıklı ve zinde bir günün ilk adımını atabilirsiniz.

ürün paketleri

Mutluluğunuza mutluluk katmak için hazırlamış olduğumuz bu yazı, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!