Mutlu iletişimde var da var: İletişim halindeyken mutlu eden 8 unsur

Araştırma sonuçlarına bakıldığında iletişime en az nerede değer veriliyor tahmin edin?

Birinci sırada 8 yıldan uzun süren evlilikler, ikinci sırada uçaklarda, hosteslerin güvenlik önlemlerini anlattığı zamanlar yer alıyor. Hangisine şaşırdınız? İkisine de değil çünkü aslında bunları biliyoruz. İletişimle ilgili ne zaman iyi, ne zaman kötü hissettiğimizi çok iyi biliyoruz. Bugün bir adım daha ileriye gidelim istiyorum.

Son yazımda iletişimde bizi zorlayan unsurlara odaklanmıştık. Bu sefer hayat daha güzel olacak çünkü iletişim halindeyken bizi mutlu eden unsurlara bakacağız.

Mutlu iletişim halinde olduğumuzda cesaretleniriz, kendi fikrimizi sonuna kadar savunuruz, ikna etmeye çalışırız, sonrasında bu kişi intikam alacak düşüncesi oluşmaz.

Peki, mutluluk getiren iletişim tarzı nasıl, bir de ona bakalım mı?

Mutlu iletişim ve içinde barındırdığı pozitif öğeler
  1. Güven var! Birbirimize her şeyi açık ve samimi anlatmak isteriz.
  2. İyi niyet var! Sohbet içinde rahat hissederiz. Hiçbir soruyu korkarak cevaplamayız. İyi niyet olunca ve hissedilince, gönül rahatlığıyla hem anlatırız hem dinleriz.
  3. Cesaret var! Evet, mutlu iletişim halinde olduğumuzda cesaretleniriz, kendi fikrimizi sonuna kadar savunuruz, ikna etmeye çalışırız, sonrasında bu kişi intikam alacak düşüncesi oluşmaz. Kırılganlığımızı bile gösterme cesaretimiz olur. Esnek kalırız, fikrimizi değiştirebiliriz. Tüm bunlar cesaret ister…
  4. Olumlu yaklaşım var! Mutlu iletişim tarzında bir ortak nokta bulunacağını biliriz, ne olursa olsun sorunun çözüleceğini de biliriz, kimsenin bize olumsuz yaklaşmayacağını çok iyi biliriz ve hissederiz.
  5. Birliktelik var! Mutlu iletişim tarzı gerçek paylaşım yaratır, iki ya da daha fazla kişi arasındaki ilişkiler derinleşebilir, gelişir. Aynı tarafta olduğumuzu biliriz.
  6. Yaratıcılık var! Farklı yönlerden bakmaya cesaretleniriz, farklı şeyler dile getirmekten çekinmeyiz, absürt sorular sorabiliriz, yeni fikirler ortaya çıkabilir, hep üzerine daha iyisini katma eğiliminde oluruz.
  7. Heyecan var! İletişim halindeyken zamanı ve bulunduğumuz yeri unutur gerçekten olanlara odaklanırız. Anı yaşarız, akış haline geçeriz.
  8. İlgi ve merak var! Karşımızdaki insan ile ilgiliyizdir, hayatıyla ilgili daha fazlasını öğrenmek isteriz, soru sorarız, cevabı dinleriz.

Gördüğünüz gibi mutlu iletişimde var da var, daha ne olsun!

Mutluluğu garantileyen iletişim öğeleri yakaladığınız an, “kocamaaaan kırmızı bir kalp” görmeye çalışın. Gözünüzün önünde iyice canlansın.

Bundan sonra hayatınız boyunca mutlu eden ve mutsuzluğu garantileyen iletişim öğelerini iyice fark edin istiyorum. Nasıl “iletişiyorsunuz” iyice bakın lütfen. Partnerinizle/eşinizle, çocuğunuzla, arkadaşlarınızla, aile üyeleriyle, yöneticilerinizle, çalışma arkadaşlarınızla…

Belki hayatınızı kolaylaştıracak bir görsel kullanabilirsiniz. Beynimizin çalışma prensibine uygun görsellerle daha iyi öğrenebiliyoruz. İlişkilerinizde mutsuzluğu garantileyen iletişim öğeleri yakaladığınız an gözünüzün önüne bir “kuru kafa” getirin. Mutluluğu garantileyen iletişim öğeleri yakaladığınız an, “kocamaaaan kırmızı bir kalp” görmeye çalışın. Gözünüzün önünde iyice canlansın. Hatta şu an görmeye çalışın o kocamaaaan sımsıcak kalbi.

Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa bana www.ilknurustunucar.com/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilir: Mutlu ilişkiye giden yol, fikir ayrılıklarında sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçiyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzman Psikolog İlknur Üstünuçar Psikolog
Uzman Klinik Psikolog İlknur Üstünuçar Freie Üniversitaet Berlin - Tıp Fakültesi’nde Psikoloji Uzmanlık eğitimini tamamladı. Yıllarca klinik deneyimleri yanı sıra bir çok ülkede çok ... Devam