Mutlaka görülmesi gereken en iyi moda müzeleri

Metropolitan museum of art
En iyi Moda Müzeleri

Sanatın modaya olan etkisi, son zamanlarda moda müzeleri ile kendini gösteriyor ve dikkatleri üzerine çekiyor. Belirli bir niteliğe veya döneme ait kostüm, kıyafet ve aksesuarların yaratıcı konseptler eşliğinde sergilendiği alanlara “Moda Müzesi” adı veriliyor. Bu müzelerde Victorian dönemine ait kostümlerden, günümüz punk kültürünü konu alan geçici konsept sergilere kadar modanın birçok tarzını yansıtan kostüm ve çalışmaları görmeniz mümkün.

Ferragamo, Gucci gibi dünyaca ünlü moda markaları kendi moda sergilerini oluştururken, New York’ta bulunan dünyanın en ünlü moda okulu Fashion Institute of Technology ( FIT ), yılın her dönemi çeşitli sergiler düzenleyerek modanın geçirdiği evrimi farklı konseptler eşliğinde ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Bunlardan Floransa da bulunan Ferragamo Müzesi, sahip olduğu 10 binden fazla ayakkabı arşiviyle; New York’ta bulunan The Metropolitan Museum of Art ise 75 binden fazla kostüm ve aksesuarı ile en çok dikkat çekenler arasında.

İşte moda tutkunuz olmasa bile ziyaret etmek isteyeceğiniz dünyaca ünlü moda müzeleri;

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Kübra Bayram
Kübra Bayram, 2009 yılında İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra Pazarlama ve E-ticaret alanlarında çalıştı. Ardından çocukluk hayali olan moda ile ilgili hayallerini gerçekleştirebilmek için ... Devam