Motivasyona değil, netliğe ihtiyacınız var

“Hayatta tüm en iyi şeyler hızlıca olur, bir yıldızın doğumu veya bir bebeğin doğumu, açan bir çiçek tomurcuk, aşık olmak, fakat bu dramatik olayların önünde giden sessiz süreçler vardır.” -Sri Ram

Eğer netleşmeyi ve getirdiği ilhamı bu yazıda bir araya getirmeye çalışacaksak o halde bilincin sıçrayışıyla gelen netlikten söz etmek gerekir. Koç olarak, netleşme sürecinde çeşitli teknikler kullanırız. Doğru ve yerinde sorular sormak, gözlem yapmak, geri bildirim sağlamak ve iç görüleri ortaya çıkarmak gibi yöntemlerle, kişinin kendi iç dünyasını keşfetmesine yardımcı oluruz. Bu şekilde bireyin derin düşünmesini ve kendi gerçekliğine ulaşmasını kolaylaştırırız.

Bu yazımda koçluk sürecinin nasıl bir netleşme aracı olduğundan, iç dünyanızı keşfetmenize, doğayla uygun gerçek arzularınızı ve yeteneklerinizi tanımanıza nasıl yardımcı olduğundan bahsedeceğim.

Koçluk görüşmelerinde insanlar netleşme yolculuklarına çıkarlar. Belirsizlik ve karmaşıklığın hüküm sürdüğü bu çağda koçluk kolay cevaplar sunmaz. Bunun yerine zan ve varsayımlarınızı sorgulamaya, geleneklere meydan okumaya ve eleştirel sorgulamaya davet eder. Bu davet ise bizi netleşmeye götürür.

İnsanın kendi gerçekliğini keşfetmesi entelektüel bir çalışma olduğu kadar sezgisel kapasitenin de eşlik etmesi gerekir. Gerçeklik keşfi sürecinde, entelektüel çalışma ve sezgisel kapasitenin dengeli bir şekilde kullanılması önemlidir. Sadece mantıksal düşünme, kişinin duygusal ve içsel dünyasını tam olarak anlamasına yetmez. Benzer şekilde, sadece sezgiye güvenmek de gerçeklik keşfi sürecinde eksikliklere neden olabilir. Bu nedenle, hem entelektüel çalışma hem de sezgisel kapasite bir arada kullanılmalıdır.

Netliğin ve yaratıcılığın olmadan araştırma aracılığı ile keşfedilen bilgiler sizi bir eşiğe kadar getirir. Motivasyon genellikle dış etkenlerle tetiklenen geçici bir his iken, netleşme daha derin ve içsel bir süreçtir. Netleşme, sizin değerleriniz, hedefleriniz ve tutkularınızla daha berrak bir şekilde tanışmanızdır.

Koçluk süreci de sizin ne istediğinizi ve nasıl hareket edeceğinizi netleştirmenize yardımcı olur. İnsan zihni içerisinde bulunduğu sınırlı gerçekliği ötesinde sınırsız bir dünyayla temas etmesini sağlar. İnsanı kendi prangalarından kurtarır, hafifletir ve özgürleştirir. Bu nedenle netleşmeyi destekleyecek meditasyon, görselleştirme, içsel yönlendirme gibi uygulamalarla sezgisel kapasitenin geliştirilmesi ve kullanılmasına önem verilmelidir.

Sonuç olarak, gerçeklik keşfi süreci hem entelektüel çalışma hem de sezgisel kapasitenin bir arada kullanılmasını gerektirir. Bu denge, kişinin kendisi hakkında derin içsel anlayışlar geliştirmesine ve kendi gelişim yolculuğunda ilerlemesine yardımcı olur.

Büyük yazarlar, filozoflar, bilim insanları, mucitler hayatlarımızı kolaylaştıran üretken insanlar netleşmeyle gelen ilhamla iyi bir konsantrasyon ve irade gücü ile kendi gerçekliklerini yarattılar ve bize fayda/ilham sağladılar.

Sizleri her ay sınırlı kontenjanla koçluğu toplumun her kesimine ulaştırmak için başlattığımız İç görü Yelkenleri Değişim İçin Bir Adım Atın: Uygun Bütçeli Koçluk Projesine davet ediyorum. Detaylı bilgi ve başvuru için aşağıdaki formu inceleyip doldurabilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/1qxAOjp4QmMUEdHcIgftGraEYrnvNrkukux7mp_k1vfE/

İlginizi çekebilir: Kendini bilmenin anlamı ve pratiği üzerine

Işıl Çetinkaya
Anka Koçluk Okulundan temel koçluk eğitimlerini tamamladıktan sonra Amerika University of Northwest "Yönetici Koçluğu ve Mentörlük" yüksek lisans programı "Transaksiyonel Analiz", "Gestalt Psikoloji", "Bilişsel ... Devam