Modern çağın sorunu: Boyun ağrısı ve nefes ilişkisi

Boyun ağrısı yetişkinlerin % 70’inde hayat boyu en az bir kere karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Özellikle ofis ve bilgisayar başında geçirilen sürenin uzaması bu oranın artışındaki en önemli etkenlerdendir.

Kronik boyun ağrısı, fiziksel performans ve solunumu etkiler ve hatta yetersizliklere yol açabilir.

Boyun ağrısı, nefes alış verişimizle ilişkilidir. Vücudumuzda boyun omurlarımızdan C3-C5’den çıkan sinirler diyaframımızı da beslemektedir.

Modern çağın sorunu: Boyun ağrısı ve nefes ilişkisi

Doğru nefes alış verişte; boynumuzda yanlarda ve önde yer alan kaslar, bu kasların boyun omurlarımızla bağlantıları, akciğerlerimiz, diyaframımız bir ahenk içinde birlikte hareket eder ve bu bozulduğunda boyun ağrılarımız ortaya çıkabilir.

Bizler nefeslerimizi ne kadar çok diyaframımızı kullanarak alır ve nefesimizi verirken, nefes alış süremize göre daha uzun sürede verirsek, boynumuzda ve omzumuzdaki ağrılar azalacak veya tamamen ortadan kalkacaktır.

Boyun ağrısı ve nefes ilişkisini daha iyi anlamak isterseniz, Dr. Scott L. Tamura’dan dinleyebilirsiniz:

Breathing and Neck Pain (1 of 2)

Doğru nefes alıp verme tekniği için de Whitney Zweeres’den diyaframdan nefes alıp verme:

Learn the Diaphragmatic Breathing Technique

 

İlginizi çekebilir: Boyun ağrısının sebepleri ve boyun ağrısından kurtulmanın yolları

Referanslar:

  • Bergman TF, Peterson DH. Chiropractic Technique. Elsevier. ISBN10 0323049699
  • Hebgen EU. Visceral manipulation in Osteopathy. ISBN 978-3-13-147201-4.
  • Tamura SL. Breathing and neck pain.https://www.youtube.com/watch?v=w5WvhRmTA44&list=PLNVKuBcg4–VEfleZSE4DK44aWg7VaksK Erişim tarihi:05.08.2018.
  • Cioffredi & Associates Physical Therapy. Learn the Diaphragmatic Breathing Technique. https://www.youtube.com/watch?v=kgTL5G1ibIo Erişim tarihi:05.08.2018.

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam