Moda’da 3D printed etkisi

Moda’da 3D Yazısı Etkisi
Moda’da 3D Yazısı Etkisi

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayatımızda yeni yeni yerini alan bir kavram “3D Printed ( 3D baskı )” sözcüğü.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalara baktığımızda, gelecekte 3D baskı teknolojisinin günlük yaşantımızı önemli ölçüde etkileyebileceğini hayal etmek çok zor değil. 3D baskı, bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak taranmış modellerin birçok faklı malzeme kullanılarak, çok hızlı veya ekstra bir kalıba ihtiyaç duymadan üretilmesi anlamına geliyor. Peki, konumuz moda olduğuna göre 3D baskı teknolojisi ile moda alanında neler yapılabiliyor; moda dünyası bu yeni teknolojiden nasıl etkileniyor?

3D baskı teknolojisini moda alanında ilk kez 2010 yılında Hollandalı yeni nesil tasarımcı Iris Van Harpen kullanıyor. Fütüristik tasarımlarını 3D baskı teknolojisi ile üreten tasarımcı, bu alandaki çalışmalarını ilerletmek için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) ile işbirliği yapıyor ve 2013 Haute Couture koleksiyonunu tamamlıyor. Tasarımcının geçtiğimiz Paris moda haftasında görücüye çıkardığı koleksiyon, bu teknolojinin gelecekte moda endüstrisine olabilecek büyük etkisi hakkında düşündürüyor.

Moda alanında 3D baskı teknolojisi ile yapılan çalışmalara bir diğer örnek ise Shapeways’in (Shapeways, 3D baskı teknolojisini kullanarak moda ve aksesuar alanında ürün üretip, aynı zamanda online satışını gerçekleştiren Amerika’lı teknoloji firması ) moda ikonu Dita Von Teese için ürettiği elbise. Madonna ve Lady Gaga gibi ünlüler için hazırladığı sıra dışı tasarımlarla bilinen Micheal Schmidt tarafından tasarlanan elbise, hammadde olarak plastik materyal kullanılarak 3D Baskı teknolojisi ile üretilmiş ve daha sonrasında 12.000 Swarovski kristali ile süslenmiş.

3D baskı teknolojisi ile üretilen moda ürünlerinin günlük hayatımıza adaptasyon sürecinden bahsedecek olursak, kuşkusuz ilk olarak 3D baskı teknolojisi ile üretilen ayakkabı ve aksesuarlarla tanışıyor olacağız. Inovatif tasarımlarıyla dikkat çeken Brezilyalı tasarımcı Andreia Chaves’in “ Invisible Shoe (Görünmez Ayakkabı)” adını verdiği tasarımı, 3d baskı teknolojisi ile üretilen başarılı ayakkabı örneklerinden.

Yine Amerikalı bir diğer firma Nervous System ise 3D Baskı teknolojisi ile moda aksesuar alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Yaşanan bu gelişmeler 3d baskı teknolojisi ile gelecekte moda alanında daha neler yapılabileceği konusunda merak uyandırıyor.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Kübra Bayram
Kübra Bayram, 2009 yılında İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra Pazarlama ve E-ticaret alanlarında çalıştı. Ardından çocukluk hayali olan moda ile ilgili hayallerini gerçekleştirebilmek için ... Devam