Moda dünyasında geride bıraktığımız yıla imzasını atan parçalar

2016 yılından kısa notlar:

2016, moda dünyasının 90’lara dönüş yılıydı.

  • Önce choker rüzgarı esti. Öyle hızlı tükettik ki chokerları, yıl bitmeden tasma takmak demode oldu bile.
  • Moda evleri 90’lar akımını podyumlarına taşıdı. Dior, Gucci ve Dolce&Gabbana logolu basic tshirtleri devleştirdiler.
  • Bana göre Gucci, moda dünyasına 2016 yılında açık ara farkla damgasını vurdu. Topuklu terlikleri, ‘ghost tote’u ve kürklü loaferları şimdiden ikonik parçalar arasında yerini aldı.
  • Miu Miu’nun patchli denim ceketi neredeyse her moda dergisinin kapağında yer aldı.
  • Balenciaga, trençkot ve kaz tüyü montların omuzlarını düşürdü.
  • Stuart Weitzman’ın diz üstü çizmeleri yıllardır hayatımızdaydı ama bu kış altın çağını yaşadı.
  • Chanel, 2017 ilkbahar/yaz defilesinde kullandığı dantel fırfırlı kombinezonlarla modada 90’lar akımının önümüzdeki yıl da devam edeceğini gösterdi.

mules

Bütün markalara ilham kaynağı olan topuklu terlikler

Gucci’nin bu çapraz kalın bantlı terliklerini ilk kez 2016 ilkbaharında gördüm ve bayıldım. 2016 yaz sezonunun ayakkabısı kesinlikle bu terliklerdi. Hem lüks, hem de orta gelir düzeyine hitap eden markalar için esin kaynağı oldu. Üstelik 2017 yaz sezonunda da etkisini sürdürecek gibi görünüyor.

chanel

Fransızsan dantel kullan

Chanel ilkbahar/yaz 2017 defilesinde tasarımlarının bir kısmının içine dantel fırfırlı saten kombinezonlar giydirdi. 2017 yazı sokak modasını belirleyen bu kombinasyona bayıldık.

stuartweitzman

Süet diz üstü çizmeler

Stuart Weitzman diz üstü çizmeler yıllardır hayatımızda. Bana göre diz üstü çizmelerin en kibar modelleri onlar. Bu sene de bu çizmeler kış modasının belirleyicilerinden oldu.

gucci

Gerçek mi?

90’lı yılların sonunda bavul kıvamını alan günlük çantalarımız son birkaç sezondur küçülme eğilimindeydi. Fakat Gucci bu gidişata bir son vererek bana göre yeni bir ikonik çanta tasarladı. ’Ghost tote’ Gucci’nin 2016 yılına damga vuran tasarımlarından biri. Bir çantadan beklenilen bütün özellikleri taşıyor; büyük, minimal ve eğlenceli. Madonna, Beyonce ve Rihanna da geçtiğimiz yıl ‘ghost tote’larıyla sık sık görüntülenenler arasındaydı.

balenciaga

Balenciaga yorumları

Balenciaga, 2016 yılında uzun zamandır unuttuğumuz XL shopper çantaları tekrar hayatımıza soktu. Kaz tüyü mont ve trenchkotların omuzlarını düşürerek kalbimizde taht kurdu. Fuşya renkli tayt çizmeleri podyumdan sokağa henüz taşınmadı fakat Balenciaga defilesinin moda dünyasında çok konuşulmasında önemli rol oynadı.

dg

Ne kadar çok, o kadar çok

Her ne kadar dünyaca ünlü mimar Mies van der Rohe ‘’Less is more’’ demiş de olsa, D&G koleksiyonlarının bir istisna olduğunu söyleyebiliriz. Payetler, nakış, taş ve işlemeler bana göre Dolce&Gabbana’yı 2016 yılının sanat değeri en yüksek moda evi yapmaya yetti de, arttı bile.

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam