Minimalist bir yatak odası oluşturmak için 6 ipucu

İyi bir uyku, sağlıklı yaşamın temellerinden birini oluşturuyor. Bağışıklık sistemini korumak, daha iyi bir zihne sahip olmak, daha sakin kalmak, dinlenmek için iyi bir uyku uyumak şart. İyi bir uyku için psikolojik koşullar kadar çevresel koşullar da çok önemlidir. Yatak odasının sıcaklığı, aydınlatma, yatak odasının dekoru zihninizi meşgul etmeyecek ve uyku kalitenizi artıracak şekilde olmalıdır. Yatak odasında minimalist bir stil benimseyerek bunu sağlamak mümkün.

Peki minimalist bir yatak odası nasıl olmalıdır? Aslında cevabı çok basit; minimalist bir yarat odası sadece gerekli olan kadarının bulunduğu bir yatak odasıdır. Minimalist dekorasyon üzerine uzmanlaşan kişiler bunu şöyle açıklıyor:

Minimalist bir yatak odası için bir yatak, bir başucu sehpası ve bir ışık kaynağı yeterlidir. Geri kalanı, mekanın koşullarına göre düzenlenebilir. Minimalist bir yatak odası sakin bir alan olmalıdır.

Minimalist bir yatak odasına sahip olmak için eşyalarınızı atmanıza veya daha büyük bir eve taşınmanıza gerek yok. Birkaç ufak dekorasyon yöntemiyle siz de minimalist bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. İşte yatak odanızı daha minimalist bir alana dönüştürmenin ipuçları:

1. Önce yatağınızla başlayın.

Yatak odasının en önemli eşyası, hiç kuşkusuz yataktır. Bu yüzden yatak odanızı dekore ederken, işe öncelikle yatağınızdan başlamalısınız. Her şeyden önce yatağın yerine karar vermelisiniz. Yatağınızın nerede durması mekanın daha sakin bir ortama dönüşmesini sağlıyor? Yatağınızın yerini belirledikten sonra diğer eşyaları ona göre yerleştirebilirsiniz. Yatağınızın yerine karar verdikten sonra, onu er zaman derli toplu tutmaya, yatağınızın tozsuz olmasına özen göstermelisiniz. Dağınık bir yatağın olduğu odada sakinlikten bahsetmek pek mümkün olmayabilir.

2. Soğuk renkler tercih edin.

Minimalist bir yatak odası oluşturmak istiyorsanız, parlak renklerle bunu başaramazsınız. Onun yerine daha soğuk renkler tercih etmelisiniz. Mavi, yeşil tonlar yatak odanızda sakin ve minimal bir atmosfer oluşturmanıza imkan tanır. Bu renklerin yatak odanızı sıkıcı bir mekana dönüştürmesinden korkuyorsanız renklerle değil; kullanılan kumaşların dokularıyla veya şekilleriyle oynayabilirsiniz.

3. Etrafta dağınıklık olmamasına özen gösterin.

Başucunuzdaki sehpanın veya komodinin üzerinde neler var? Büyük ihtimalle olması gerekenden çok daha fazlası. Minimalist bir yatak odası oluşturmak istiyorsanız, başucunuzdaki sehpada sadece su, kitap ve ışık olması yeterli. Başucunuzda dikkatinizi dağıtabilecek şeylerin sayısı ne kadar az ise o kadar minimalist bir yatak odası oluşturabilirsiniz.

4. Saklama çözümleri düşünün.

Eğer evinizde ne yapacağınızı bilemediğiniz eşyalarınız varsa, bunlar genellikle yatak odasına konur. Bu yüzden yatak odaları minimalizmden uzak alanlara dönüşür. Böyle zamanlarda saklama çözümleri imdadınıza yetişebilir. Yatak altındaki bazalar, sepetler, gardırop üstlerindeki kutular sandığınızdan çok daha fazla eşya depolayabilir.

5. Hava temizleyici ve hava nemlendirici alın.

Çevremizde havayı kirleten pek çok şey var. Yatak odaları da yatak, kıyafetler, perdeler, nevresim takımları derken tozun bol olduğu alanlardır. Yatak odanızı daha minimalist bir mekana dönüştürmek istiyorsanız, hava kalitesini de düşünmelisiniz. Hava temizleyici ve hava nemlendiriciler yatak odanızda sakin ve ferah bir atmosfer oluşturmanızı sağlar, uyku kalitenizi artırır.

6. Düzenli olarak temizleyin.

Minimalist bir yatak odası oluşturmak için sakin ve temiz bir alan yaratmalısınız. Bunun için de yatak odanızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Etraftaki tozlar hem yatak odasındaki hava kalitesini hem de sakinliği bozar. Bu yüzden düzenli olarak temizlemeli, tozlardan arındırmalısınız.

İlginizi çekebilir: Evden çalışırken verimliliğinizi artıracak dekorasyon önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!