Evden çalışırken verimliliğinizi artıracak dekorasyon önerileri

Evden çalışma artık hepimizin hayatında çok daha önemli yer tutan bir konu haline geldi. Peki evden çalışmanın önemi hepimiz için günden güne artarken, evdeki çalışma ortamımıza yeterince özen gösteriyor muyuz? Maalesef birçoğumuz bu soruya olumlu yanıt veremiyoruz. Birçoğumuz evin bir köşesinde, yemek masasının kenarında, rahatsız bir sandalyede çalışıyoruz. Oysa evden çalışırken, çalışma alanımız ilham verici ve yaratıcılığımızı besleyen bir alan olmalı. Bunu yapmak sandığınız kadar zor değil. İşte evden çalışırken verimliliğinizi ve yaratıcılığınızı artıracak dekorasyon önerileri:

1. Şık bir dokunuş katın.

Çalışma ortamınız size ilham vermeli ve sizin kişiliğinizi yansıtmalı. Bu yüzden içinizden geleni, çekinmeden uygulamalısınız. Örneğin evinizdeki çalışma alanınızın duvarları koyu ise şık bir avize asabilirsiniz. Çalışma masanızın üzerine, şık bir detay ekleyebilirsiniz. Etraftaki dağınık eşyalarınızı, duvardaki bir rafa yerleştireceğiniz kutularda saklayabilirsiniz. Böylelikle çalışma alanınızı daha düzenli ve şık bir hale getirmiş olursunuz.

2. Etrafınızda bitkiler olsun.

Çalışma alanınız, en çok vakit geçirdiğiniz yer olabilir. Bu yüzden etrafınızda canlı bir şeyler görmek size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Özenle seçilmiş bir bitki hem sizi sakinleştirir hem havayı temizler hem de çalışma alanınıza hoş bir hava katar.

3. Sanatsal olun.

Çalışma alanınızı dekore etme şansınız varsa (büyük bir çalışma alanı olan şanslı kişilerdenseniz) etrafınıza herhangi bir obje yerine sanatsal değeri olan objeler yerleştirebilirsiniz. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz alanda sanat eserleriyle iç içe olmak, yaratıcılığınızı artıracaktır. Hatta çalışma alanınızın bulunduğu yerdeki bir duvarı, galeri duvarına çevirebilirsiniz. Duvarı düz ve net bir renge boyayabilir, ardından tablolar, eserler asabilirsiniz.

4. Eski ve yeniyi bir arada kullanın.

Çalışma alanınız için başka odalardan eşyalar almayı ve yerleştirmeyi ihmal etmeyin. Modern ve Vintage eşyaların dekorasyonda birlikte kullanılması, evinizi daha sıcak ve yaşanılası bir mekan haline getirir.

5. Işıklandırmaya önem verin.

Bir mekanın huzur ve mutluluk vermesi için iyi aydınlatma çok önemlidir. Doğal ışık, çalışma alanınızın daha büyük görünmesine yardımcı olur. Eğer perdeleri açıp kapatmak istemiyorsanız, camlarınıza kağıt uygulaması yapabilirsiniz.

6. Renklerden korkmayın.

Evden çalışırken verimliliğinizi ve yaratıcılığınızı artırmak, bir yandan da eğlenceli bir ortam oluşturmak istiyorsanız dekorasyonda canlı renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin masmavi bir duvara bakmak, bembeyaz bir duvara bakmaktan daha eğlenceli olabilir.

7. Düzenli olarak temizleyin.

Evden çalışırken çalışma alanınızı düzenli olarak temizlemek verimliliğinizi artırır. Çalışma alanınızın düzenli olarak süpürülmesi, tozların alınması hem evinizin hem de çalışma alanınızın daha temiz olmasını sağlar.

8. Mekanı iyi kullanın.

Dağınık bir ortamda çalışmak kimseye iyi gelmez. Eğer evden çalışırken verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, mekandaki her detayı çok iyi kullanmanız gerekir. Çalışma alanınızı hem dikey hem de yatay olarak kullanabilirsiniz. Örneğin duvara monte edilen rafları işlevsel bir şekilde kullanabilmek için yatay ve dikey deneme yapmak gerekir.

İlginizi çekebilir: Evinize tekrardan aşık olun: Yaşadığınız eve yapacağınız 10 etkili dokunuş

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!