Milyonlar “Aile Arasında”

Aile Arasında filmi fragmanı ve kadrosuyla ortaya çıktığından bu yana beklentiler oldukça yüksekti. Kalemin Gülse Birsel’in elinde olması bu beklentiyi daha da arttırdı. Hem gişe rakamlarına hem de izleyici yorumlarına baktığımızda beklentiyi çoktan karşıladığı görülüyor. Henüz üçüncü haftasında 2.5 milyondan fazla izleyici “Biz de ailedeniz” dedi. Şimdi filmle ilgili bir izleyici görüşü de ben paylaşmak istiyorum müsaadenizle.

Gülse Birsel imzalı Aile Arasında fragmanı ve kadrosuyla ortaya çıktığından bu yana beklentiler oldukça yüksekti…

Gülse Birsel deyince akla hemen Avrupa Yakası gelir. Plato Film döneminde bu dizi içerisinde teşrik-i mesai yapmaya nail olduğum usta oyuncu ve yazar; kıvrak zekası, seviyeli metinleri ve durum komedisini Türkiye’de en başarı ile uygulayan yazarlardan biri olmasıyla milyonların gönlünde taht kurmuştu. Daha sonra dizi başarısı Yalan Dünya ile devam etti. Projeler o kadar başarılı oldu ki, muhteşem oyuncu kadrolarını bir araya getirmeyi başardı. Ata Demirer ayrıldığında Avrupa Yakası’nın kan kaybedeceği düşünüldü ama Tolga Çevik, Engin Günaydın, Peker Açıkalın gibi isimlerle daha da güçlendi. Komedinin All Star’ı olan bu dizilerde artık her sezon hangi başarılı isim dahil olacak diye bekler olduk. Burada senaryonun gücü ve dolayısıyla Gülse Birsel’in başarısı yatmaktaydı.

Daha dikkatli ve hafızası güçlü televizyon izleyicileri hatırlayacak ki Gülse Birsel’in ekranda ilk yer aldığı proje Avrupa Yakası değildi. 2002 yılında ATV’de yayınlanan GAG programında sunucu olarak karşımıza çıkmıştı ilk. Şimdilerde çok moda olan ve yeni neslin aşina olduğu gag kavramı bu programla Türkiye ile tanışmış, sunucusu ise Gülse Birsel olmuştu. O zamandan nüktedanlığı, absürt sunumu ve program içeriğiyle büyük işler başaracağı belli olan genç sunucu, bugünün koskoca Gülse Birsel’inden başkası değildi.

Gülse Birsel ilk olarak 2002 yılında ATV’de yayınlanan GAG programında sunucu olarak karşımıza çıkmıştı.

İşte bütün bu geçmişin hakkını vererek ortaya çıkarılan Aile Arasında filmi, tam bir Gülse Birsel imzası yaşıyor. Erdal Özyağcılar’dan Demet Evgar’a, Şevket Çoruh’tan Engin Günaydın’a güçlü oyuncu kadrosu; sulu zırtlak şaklabanlıklar yerine durum karşısında karakterlerin kıvranmalarıyla komik hale gelen akıcı ve eğlenceli bir hikaye. Mesajı, hikayesi, karması, başı sonu olan düzgün bir senaryo ve BKM’nin yapımcılığıyla, şahane bir prodüksiyon ile film gerçekten yıllarca unutulmayacak komedilerden biri olmaya şimdiden aday.

Bütün yapımcıların çantada keklik zannettiği komedi yapımlarının da kötü gişeler yapabildiğinin görüldüğü, dramanın hiç şansı yok denirken Ayla’nın 5 milyona dayandığı şu günlerde; artık seyircinin komedide bile seçici ve zevk sahibi olduğu Aile Arasında’nın başarısıyla kanıtlanmış oldu. Yani, komedi olsun nasıl olsa seyirci gelir devri kapanmıştır. Gerçekten içerisinde güzel tatlar barındıran, aile ile birlikte gönül rahatlığı ile seyredilebilecek yapımlara ihtiyaç var.

Filmde avizeci Fikret ve pavyon şarkısı olan Solmaz’ın yolları kesişir.

Filme gelirsek, film, 21 yıllık rutin ve heyecansız evliliği isteği dışında biten avizeci (Engin Günaydın) ile gençliğini serseri ve hayırsız bir adama adamış, kızının düzgün bir hayat kurmasını isteyen ama bunda çok başarılı olamayan pavyon şarkıcısının (Demet Evgar) tesadüf sonucu bir araya gelmesiyle başlıyor. Kızı istemeye geleceklerdir ve görücüye çıkartacak düzgün bir baba adayına ihtiyaç vardır. Sadece iki saatlik kız isteme merasimi için söylenen yalan büyür ve Adana’ya taşınır. Üst üste söylenen yalan düğümü çözüldüğünde ise tüm izleyenlerin gülmekten karnı ağrıyacak, karakterler ise hak ettiklerini bulacaktır. İngiliz oyun yazarı Ray Cooney’in ülkemizde sıkça oynanan “Hangisi Karısı”, “Aman Ne Hoş Haydi Karına Koş” vb. komedilerinde görmeye alıştığımız formül bu filmde de çok güzel uygulanıyor. Masum bir durumu kurtarma yalanı, karakterlerin ayaklarına dolanıyor ve kurtulmaya çalışılırken söylenen üst üste yalanlar işi içinden çıkılmaz hale getiriyor. Çok komik, tam bir durum komedisi… Özellikle finalindeki “herkes hak ettiğini bulur” alt metni çok hoşuma gitti. Sadece eğlencelik bir komedi filmi değil, ailenin tamamı için anlamlı mesajları olan da bir yapım ortaya konmuş.

Kısacası cümbür cemaat izlenesi, sıcacık hikayesi ve komedisiyle yüzünüzde hoş bir tebessüm bırakacak bu filme gidin, tavsiye edin. Sevgili arkadaşım Orkan Varan da filmde ufak ama eğlenceli bir rol ile huzurlarınızda olacak. Ona da bir torpil yapayım ve böyle bir projede yer aldığı için ayrıca tebrik edeyim istedim. İzlemeyen varsa şimdiden iyi seyirler dilerim…

 

İlginizi çekebilir: Luke Skywalker gerçekten son Jedi mı?

Arif Valizade
İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca bölümünün ardından Ege Üniversitesi Radyo Tv Sinema Bölümü’nü bitirdi. Sektörle ilk tanışması TRT’de seslendirme sanatçılığı ile oldu. Karşıyaka Belediye ... Devam