Milli Sporcumuz Emre Deniz Kutlu’dan kariyeriniz için çok özel tavsiyeler

Birçoğumuz, günlük yaşantımızın büyük bölümünü bilgisayar karşısında daha sonra bizlere boyun, sırt veya bel ağrısı olarak geri dönen uzun saatler harcıyoruz. Bu sürece bir de beslenme alışkanlıklarımızı eklememiz gerekiyor. Sabahları program yoğunluğundan kahvaltı etmeyi atlayabiliyoruz veya öğle yemeklerine zaman bulamayabiliyoruz. Sıra akşam yemeğimize geldiğinde ise, sabah ve öğle öğünlerinde atladığımız tüm kalorileri tek seferde alıyoruz. Peki bu akışın sonucu ne oluyor? Bayanlarda genellikle basen bölgesi ve erkeklerde ise karın bölgesinde ortaya çıkan yağlanma, kontrolsüz kilo alımı ve tabi ki en önemlisi tüm bunların yol açtığı, diyabet, tansiyon gibi kalıcı rahatsızlıklar oluyor.

deniz emre kutlu resim
 Emre Deniz Kutlu

Kariyerimiz de işte tam da vücudumuz gibi aslında. Yoğun çalışma tempomuzda, vücudumuzu ‘’kaybederken’’ kariyerimizde ‘’kazanmamız’’ imkansız. Bunun nedeni ise oldukça açık; uzun vadede hareketsiz yaşamımız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarımız ile, kariyer odağımızı dağıtacak ve özünde sağlığımızı da elimizden alabilecek olan büyük sağlık problemlerine açık davetiye çıkartıyoruz. Fakat bu sürece dur demek tabi ki elimizde. Sizler için ‘kendi kendine fit olma’ konsepti ile yola çıktım ve milli sporcumuz Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu sevgili Emre Deniz Kutlu’nun önerilerini ve hayat hikayesini sizler için derledim:

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz ve sizce fit olmak ne demek?

Kendimi bildim bileli sporla uğraşıyorum, ilk tecrübem daha sonra milli ünvanı da kazandığım windsurf oldu. Ufak bir sakatlık geçirdikten sonra, yaklaşık yedi yıldır uğraştığım vücut geliştirme alanında çalışmaya başladım. Türkiye şampiyonluğu ile gelen başarımı dünya ve Avrupa’ya da taşımayı hedefliyorum. Sorunuza gelince, bence fit olmak (Türk yemek ve spor kültürümüzü de göz önünde bulundurduğumuzda) birçok insana göre çok daha sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmak diyebilirim.

İlgili yaz: Yaza daha fit girmek için edinmeniz gereken 5 alışkanlık

Günlük yaşamda daha fit bir vücuda sahip olabilmek için en temel 3 öneriniz nedir?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Fit olmak; sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek, düzenli olarak antrenman yapmak ve tabi ki bunlar için kendimizi fit kalmaya / fit olmaya daha sıkı bağlayabilecek yüksek bir motivasyon kaynağı edinmek demektir.

Fitness konusunda uzaktan danışmanlık almak konsepti nedir? Dünyada nasıl uygulanıyor? Türkiye’de bu konuda nasıl hizmetler alınabilir?

Fitness konusunda uzaktan danışmanlık Türkiye’de yeni yeni sistematiğe oturmuş olsa da, bu uygulamalar ile çok başarılı sonuçlar elde edilebildigini görüyoruz. Bu kapsamda, kendi danışmanlık süreçlerimden de örnek vermem gerekirse, vücut kitle endeksinize özel, yani tamamen kişiye özel bir beslenme programı ile birlikte, buna uygun kişinin ihtiyacını da karşılayacak olan özel bir antrenman programı oluşturup, danışanlarıma online yaşam koçluğu hizmeti vermekteyim.  Bu hizmet süresinde, tabi ki danışman ve danışan arasında sürekli iletişim ile, danışanın motivasyonunu en üst düzeyde tutarak çalışmalarımızdan en iyi derecede verim almasını da garanti etmiş oluyorum.

Mevcut kaç kişiye fitness üzerine uzaktan danışmanlık veriyorsunuz ve aldığınız geribildirimleri özetleyebilir misiniz?

Bugün toplam 78 öğrencime uzaktan fitness danışmanlığı veriyorum. Aldığım geribildirimler o kadar pozitif ki, bana bu işi daha da azimli ve kaliteli yapabilmem icin çok büyük motivasyon sağlıyor. Yedi yıllık tecrübem boyunca öğrencilerimden çok şey öğrendim, eş zamanlı edindiğim yarışma tecrübeleri ile onlara daha iyi koçluk edebilir hale geldim. Fakat bu işte öğrenme süreci asla tamamen bitmeyecek, her geçen gün yeni şeyler öğrenmek ve deneyimlemek beni çok mutlu ediyor.

Bu kadar büyük başarılara imza atmış bir sporcu olarak bize hayat mottonuz ile altın niteliğinde bir tavsiyeniz olur mu?

Birçok insan bana bu işi nasil yaptığımı, günde 5 saat spor yapıp yapmadığımı soruyor. Haftanın 5 günü düzenli olarak antrenman yapıyorum ve antrenmanlarım günde 1 saati aşmıyor. Önemli olan, kesinlikle doğru beslenme alışkanlığı  edinmek, antrenmanları bilinçli olarak uygulamak ve elbette motivasyonunuzu hiç kaybetmemek.

Siz de ‘’uzun çalışma saatlerinden spora zaman ayıramıyorum’’, hem daha sağlıklı beslenmek hem daha fit olmak istiyorum ve bu değişimi kariyerime de yansıtmak istiyorum, çok çalışsam da fit olabilirim ve ‘’ben bunu başarabilirim’’ diyorsanız, tavsiyem bugün uzmanından alacağınız uzaktan fitness koçluğu programınız ile yepyeni ve çok sağlıklı bir başlangıç yapmanız olacaktır. Bu yepyeni hedefinizde, sağlıklı ve başarılı günler sizinle olsun.

Emre Deniz Kutlu Instagram hesabı: emreedeniz

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam