Merakla beklenen Michelin Guide İstanbul seçkisi açıklandı: İstanbul’un Michelin Yıldızlı Restoranları

Michelin Rehberi’nin İstanbul’a geleceğini duyurmasıyla aylar öncesinden tüm Türkiye’yi saran meraklı bekleyiş 11 Ekim’de sona erdi. Michelin Guide’ın en yeni şehri ve 38. Destinasyonu olan İstanbul, artık Michelin yıldızlı restoranlara ev sahipliği yapıyor. İstanbul seçkisinde bu yıl 53 tane restoran bulunuyor. Bu restoranların isimlerine değinmeden, yıldız almaya hak kazanan restonları paylaşmadan ve size yepyeni lezzet durakları sunmadan önce gelin Michelin Guide nasıl ortaya çıkmış ona bakalım.

Michelin Guide nasıl ortaya çıktı?

Michelin Guide veya Michelin Rehberi ilk olarak Fransa’da Andre Michelin ve Edouard Michelin kardeşler tarafından Fransa’daki araba sayılarını artırmak, arabaların insanların yaşamlarını kolaylaştıran, onlara hizmet eden araçlar olduğunu anlatan bilgileri içeriyordu; yani amaç arabalar konusunda farkındalık yaratmaktı. Ayrıca lastikler hakkında da bilgiler bulunuyordu ve Fransız kasabalarına dair anekdotlar, oteller, kasabadaki restoranlar da bu rehberde yer alıyordu. Rehber o zamanlar ücretsizdi, ancak lastik şirketi büyüdükçe rehber de giderek daha popüler hale geldi ve ücretli satılmasına karar verildi. Bu süreçte içeriğinde de birçok değişim meydana geldi ve restoranlar kategorilere ayrılarak rehberde yerlerini almaya başladı.

Michelin Yıldızları

Rehbere giren restoranlar çeşitli kriterlere göre bağımsız müfettişlerce değerlendiriliyordu. 1926 yılında ise rehbere giren restoranları ödüllendirme fikri doğdu. İlk zamanlar yalnızca 1 yıldız verilen restoranlar daha sonra 2 ve 3 yıldızla da ödüllendirildi. Her yıldızın bugün de geçerli olan bir anlamı vardı:

1 yıldız: Kategorisinde iyi bir restoran

2 yıldız: Yolunuzu değiştirmeye değecek derecede mükemmel bir yemek

3 yıldız: Özel bir yolculuğa değecek olağanüstü bir mutfak

Bu yıldızları almak o zamanlar hiç kolay değildi; ki hala değil. Yemeklerin lezzetinden servise, sunumdan temizliğe birçok detayın ince elenerek değerlendirildiği bu ödüllendirme sisteminde en fazla yıldız sayısına sahip ülke tahmin edilebileceği üzere Fransa. Fransa’yı Japonya, İtalya, Almanya ve Amerika takip ediyor.

Bu yıl ise Türkiye’de ilk kez duyurulan Michelin Guide İstanbul’un 2023 restoranları muhteşem bir ödül töreniyle açıklandı. İstanbul seçkisinde yer alan 53 restorandan dördü 1 Michelin Yıldızı ile ödüllendirilirken, biri 2 Michelin Yıldızı ile rehberdeki yerini aldı. İşte İstanbul’da Michelin Yıldızı alan restoranlar ve çok daha fazlası.

İstanbul’un Michelin Yıldızlı Restoranları

Kültürlerin başkenti, medeniyetlerin beşiği İstanbul dünya gastronomi haritasına da adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

TURK Fatih Tutak: 2 Michelin Yıldızı

2 Michelin Yıldızı’nın sahibi olan ve İstanbul’un en iyi restoranları arasında gösterilen TURK Fatih Tutak, Şef Fatih Tutak’ın Anadolu lezzetlerini kendine has tarzı ile yorumladığı enfes bir mekan. Yemeklerin lezzetinden atmosferin ruhuna kadar her detay köklerimizi, geleneklerimizi yansıtmayı başarıyor.

Restoranın web sitesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Mikla Restaurant: 1 Michelin Yıldızı

2015 yılından bu yana “The Worlds 50 Best Restaurants” listesinde yer alan Mikla, nefes kesen manzarası, modern sunumu ve rafine yemekleriyle şehrin en iyilerinden. 2012’de yarattığı Yeni Anadolu Mutfağı konsepti ile kaliteli yemeğe kendi yorumunu katıyor ve Anadolu’nun her köşesinden özenle seçilen mütevazi ama soylu malzemeleri ilham verici bir sunumla misafirlerinin karşısına çıkarmayı başarıyor.

Restoranın web sitesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Nicole Restaurant: 1 Michelin Yıldızı

İsmini, bulunduğu binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den alan Nicole Restaurant, geleneksel ve çağdaş unsurları eşsiz bir şekilde bir araya getiriyor ve büyüleyici İstanbul manzarasını karşı tadı damaklardan silinmeyecek lezzetleri misafirleriyle buluşturuyor.

Restoranın web sitesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Araka: 1 Michelin Yıldızı

Eşsiz sunumları, benzersiz lezzetleri ile Yeniköy’ün güzel sokaklarından birinde bulunan Araka, farklı tatlar arayanların ve sıra dışı, unutulmaz lezzet deneyimleri yaşamak isteyenlerin ilk sıralardaki tercihlerinden biri.

Neolokal: 1 Michelin Yıldızı

Zamansız lezzetlerin adresi Neolokal, bir yandan geleneklerimizden kopmayan bir yandan da sürekli kendini yenileyen tarzıyla nesilden nesile aktarılacak gastronomik deneyimlerin adresi. Geçmiş ve gelecek arasındaki köprü rolünü üstlenen ve gelecekte de kabul görecek şekilde eski yemekleri modernleştirerek sunan Neolokal, aynı zamanda Yeşil Michelin Yıldızı’nın da sahibi.

Restoranın web sitesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Michelin Guide İstanbul Seçkisi’nde yer alan diğer restoranlar ise şöyle:

Spago
Glens
St. Regis Brasserie
SADE Beş Denizler Mutfağı
Tatbak
1924 İstanbul
Atölye
Nobu
Çok Çok Thai
Cuma
Topaz
Kubbeli Lounge
Yeni Lokanta
Eleos Beyoğlu
Sofyalı 9
Aheste
Mürver
Karaköy Lokantası
Octo
Aila
Tershane
AQUA
Pandeli
Tugra
OCAK
Feriye
Banyan
Lokanta 1741
Matbah
Deraliye
Khorasani
Şans
Park Fora
Giritli
29
Sunset Grill & Bar
İnari Omakase Kuruçeşme
Alaf
Aman da Bravo
Kiss the frog
Rumelihisarı İskele
Zuma
Azur
Kıyı
Seraf
Calipso
Beyti
Balıkçı Kahraman

Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün tüm seçkisine ve detaylı bilgiye https://guide.michelin.com/tr/tr/istanbul-province/istanbul/restaurants websitesinden erişebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!