Mevsim geçişleri günlük davranışlarımızı belirliyor

Birçok insan sonbahardan başlayarak soğuk havalara geçtiğimiz dönemlerde ve tüm kış boyunca Mevsimsel Depresyon etkilerine benzer sorunlar yaşamaktadır.

Ruh hali değişimlerinin yanı sıra, mevsimlerin hayatlarımızda hiç beklemediğimiz yönde başka etkileri de oluyor. Mevsim geçişleri, paranızı nasıl harcadığınızdan sokaktaki giydiğiniz kıyafetlerin renklerine kadar birçok şeyi etkiliyor. İşte iklime göre değişiklik gösteren davranışlarımız:

BAHŞİŞ

Elbette birçoğunuzun düşündüğü üzere kötü havalar ruh halimizi olumsuz etkilediği için bahşiş alışkanlığımızı da olumsuz yönde etkileyip bu konuda daha isteksiz olmamıza neden oluyor.

2015’in başında GrubHub tarafından bahşişin iklim koşullarından nasıl etkilendiği üzerine yapılan bir araştırmada New York, Boston ve Chicago’da yaşayan insanların kar fırtınası olduğu dönemde bahşiş konusunda daha bonkör davrandıklarını ortaya çıkardı. İnsanlar evlerine yemek söylediklerinde paket servis elemanlarına bu dönemde %6 ile %12 arasında bahşiş verdikleri ortaya çıktı. Aslında bu durum oldukça mantıklı görünüyor; çünkü insanlar zor koşullarda yemek teslimatı yapan insanlara üzüldükleri için daha fazla para verme eğiliminde oluyorlar.

Buluşma

sarılan çift
Kış aylarında ev aktivitelerinin artmasıyla insanlar battaniyenin altında sarılabileceği bir partner arayışına giriyorlar

İnsanların sıcaklık değerleri düştüğü zaman birleşmeye, çift olmaya meyilli oldukları artık bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun nedenini sıcaklık arayışı olarak adlandırabiliriz. Birçok insan için kış sezonunu ‘cuffing season’ yani ‘bağlanma sezonu’ olarak tanımlayabiliriz. Kış mevsiminde insanlar dış aktiviteleri azalttığı için ev aktivitelerinde kendilerini daha yalnız hissediyorlar ve evde vakit geçirebileceği, battaniyenin altında sarılabileceği bir partner arıyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki, insanlar soğuk havalarda romantik filmleri izlemeyi diğer film türlerine göre daha çok tercih ediyorlar. Ayrıca 2011’de yapılan araştırma bu dönemlerde çiftlerin %15 oranında daha çok seks yaptıklarını ortaya çıkarıyor.

Kıyafet

Doğal olarak insanlar kışın daha kalın ve sıcak tutan kıyafetler, yazın ise daha ince kıyafetler tercih ediyorlar. Ancak 2014’te PloS One tarafından yapılan bir araştırma kış aylarında kırmızı, turuncu, pembe renkli kıyafetlerin daha çok giyildiğini ortaya çıkarıyor. Kış aylarında sıcağı temsil eden her şey öne çıkıyor: Sıcak renkler, sıcak yemekler, sıcak kalpler…v.b .

Akıl sağlığı

Kasvetli havalarda kendimizi kötü hissetmemizin yanı sıra, iklim koşulları akıl sağlığını da etkileyebilir. The Climate Institue ve National Wild Federation’ın 2011 yılında yaptığı araştırmalar ekstrem hava koşullarının insanlarda anksiyeti ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi problemlere yol açtığını belirtiyor. Ekstrem hava koşullarına, bu noktada hortum ve kasırga gibi daha az görülen ama oldukça uzun süren hava koşullarını örnek verebiliriz. Bu doğa olaylarının süresi insanlarda madde bağımlılığı ve intihar gibi problemlerin yaşanmasına neden oluyor.

İlgili yazı: Mevsimsel geçişlere bağlı depresyonunu engellemenin en etkili 5 yolu

Oy kullanma

oy kullanma
İklim koşullarının oy kullanma üzerinde etkisi bulunuyor

İklimin seçim sonuçlarına bile etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 2004 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma iklim koşullarının seçmenlerin sandığa gitme tercihini etkilediğini ve zorlu hava koşullarında daha az olasılıkla oy verdiklerini açığa çıkardı.

Kaynak:

attn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!