Mevsimsel geçişlere bağlı depresyonu engellemenin en etkili 5 yolu

depresyon
Mevsimsel geçişlere bağlı depresyon

Mevsim geçişleri, büyük ölçüde havaların değişken yapısına bağlı olarak, geçici süreli depresyonun en sık görüldüğü zamanlardır. Çevresel değişimlere uyum sağlamaya çalışan vücut her zamankinden daha fazla yorulur ve bireyin kendisini bitkin, halsiz ve yorgun hissetmesine neden olur. Vücutta ve bireyin çevresinde gerçekleşen bu değişimler dolaylı oalrak kişide zihinsel ve ruhsal bir takım dengesizlikler yaşanmasına neden olur.

Mevsimsel geçişlere bağlı yaşanan depresyonun, yaşam stilinde gerçekleştirilebilecek bir kaç küçük değişiklikle engellenebilmesi mümkün. Uplifers olarak mevsimsel geçişlere bağlı depresyonu engellemenize yardımcı olabilecek 5 etkili yöntemi sizler için derledik;

1. Rahatlayın

relax

Kış aylarından bahar aylarına geçiş, herkes için iş anlamında daha yoğun geçen zamanlardır. İşiniz, aileniz, kişisel ihtiyaçlarınız gibi birçok konuda farklı problemlerle karşı karşıya kalır ve bunlar için çözüm yolları üretmeye çalışırsınız. Meşgul olmaktan hoşlanan biri olsanız bile, biraz durmak ve rahatlamak size iyi gelecektir. Planınız dışında gelişen olaylarda, karşınızdaki insanlara “hayır” diyebilmek bu noktada önem taşır. Günde ortalama 15 dakikanızı hiç bir şey yapmamak üzere kendinize ayırmayı deneyin. Sizi mutlu edecek dergilere ve kitaplara göz atın, hafta sonunuzu uyuyarak geçirin, erken uyumayı deneyin, meditasyon yapın… Rahatlamak, özellikle meditasyon yoluyla yapıldığında, stresten uzaklaşmanızı sağlar ve daha huzurlu yaşamanıza yardımcı olur.

Özellikle melisa ve sarı kantaron içeren bitki çayları, sosyal depresyon olarak da tanımlanan bu dönemi kolay atlatmanıza yardımcı olabilir. Sarı kantaron, dünyada en çok kullanılan bitkisel ürünlerden biridir.  Melisa çayı ise hafif yatıştırıcı etkisi nedeniyle uyku sorunları, huzursuzluk şikayetlerini, mide şikayetlerini, gaz ve spazmlarını gidermede destek alınabilir.

2. Sosyalleşin

sosyalleşin

Yakın arkadaşlarınızın, ailenizin, çalışma arkadaşlarınızın ya da komşularınızın hayatınızdaki önemini asla azımsamayın. Yardıma ihtiyacınız olduğunda tereddüt etmeden yanınızda olacak insanların var olduğunu bilmek, kendinizi daha huzurlu ve güvende hissetmenize yardımcı olur. Gerektiğinde yardım alabileceğiniz ya da zor zamanlarınızda size destek olabilecek kişilerin aklınızda bir listesini oluşturun. Hayatınızda sizin için özel insanlar var olduğu sürece modunuzu yükseltmek bir telefon konuşması, bir kafede geçirilen bir kaç saat ya da mutluluk verici bir e-mail kadar basit olabilir.

3. Sağlıklı beslenin

saglıklı yiyecekler

Ne yediğiniz ve ne zaman yediğiniz, modunuzun ve enerjinizin seviyesini belirleyen en önemli etmenlerdendir. İşlenmiş ve hazır gıdaları mümkün olabildiğince hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Bu yiyecekleri tüketmek yalnızca bedeninizi değil, enerjinizi de olumsuz etkileyecektir. Bunlar yerine “tam gıdalar” olarak adlandırılan, işlenmemiş karbonhidratları, organik meyve ve sebzeleri tüketmeye çalışın. Ayrıca beslenme düzeninize ek olarak, günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

4. Yeşil çay ile bedeninizi yenileyin

doğadanlı

Bahar aylarında yaşanan mevsimsel geçişler, vücudunuzu yenilemek ve yeni mevsimsel koşullara uyum sağlamak için en uygun zamanlardır. Soğuk havalarda tüketilen besinler, hareketsizlik, güneş ışığından yararlanamama gibi bir çok etmenden dolayı vücutta toksinler birikir. Bu toksinlerin vücuttan atılması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor.

Detoks sırasında kullanabileceğiniz en basit ve etkili yöntem, bitki çaylarından destek sağlamaktır.

chaiÖrneğin bilimsel saha çalışmalarında yeşil çayın kuvvetli antioksidan etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Vücudunuzda biriken toksinlerin antioksidanlar yardımıyla temizlenmesine ve tazelenmenize yardımcı olur. Ayrıca tüm bitki çayları gibi yeşil çay da günlük sıvı tüketimini destekler.

Türkiye’nin en geniş yeşil çay ailesinin üyeleri; Doğadan Yeşil Çay sade, Yeşil Çay Açaili, Yeşil Çay Chai, Yeşil Çay Limonlu, Yeşil Çay Ginkgolu, Yeşil Çay Nane  Limonlu, Yeşil Çay Yaseminli, Yeşil Çay A, C, E vitaminli dengeli bir yaşam sürdürerek yaşam kalitesini ve verimliliğini artırmak isteyenler için…

5. Egzersiz yapın

yuruyus

Egzersiz yapmak yaza girerken fit kalmanıza yardımcı olabileceği gibi, enerjinizi yükselterek mevsimsel geçişlere bağlı depresyonundan korunmanıza yardımcı olabilir. Spor yaparken genelde yalnızca vücudumuza ve yaptığımız hareketlere odaklanır, hayatımızda yer alan stres unsurlarından bir süreliğine de olsa uzaklaşmış oluruz. Kısa ya da uzun süreli bir açık hava koşusundan ve ılık bir duştan sonra, gün boyunca kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kaynak: Bitkilerin iyiliği, Doğadan

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!