Mercedes-Benz Fashion Week’te öne çıkan koleksiyonlar

16-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen Mercedes-Benz Moda Haftası’nda 2015 sonbaharının modası, göz alıcı defileler ve yeni koleksiyonlarla sunuldu. Dikkat çeken koleksiyonlardan bazı genç tasarımcıların ilk kez yer aldığı defilelere kadar öne çıkan koleksiyonları, Uplifers olarak sizler için derledik.

Bashaques’

İnsan bedenine bir sergi alanı niteliği yükleyen ve giyilebilir sanat iddiasıyla yola Bashaques’, bu sezon ilk defa katıldığı Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da Fırat Neziroğlu’nun el dokumaları ve Murathan Özbek’in fotoğrafları ile oluşan giyilebilir sanat koleksiyonu AN’ı sundu. Giysinin insanla an arasındaki sanatsal arayüz olduğunu dile getiren tasarımcı Başak Cankeş’in, Murathan Özbek’in ödüllü ikinci kişisel fotoğraf sergisi “An” ‘ın ana ilham kaynağını oluşturduğu ve Fırat Neziroğlu’nun el dokuması sanat eserlerinin zenginleştirdiği Sonbahar 2015 “An” koleksiyonu, kendi hayatına dair anlardaki varoluşa atıfta bulunuyor. Koleksiyonda, çağdaş akıma bağlı olarak yeni form arayışlarıyla oluşturulan kalıplar, oversize uzun paltolar, deri sweatshirtler, crop üstler, maxi cepli deri yelekler ve deri eteklerle kombinleniyor. Aksesuarlarıyla zenginleşen koleksiyonda viski kahvesi, pudra pembe, çelik mavisi, toz mavi, rakı beyazı ve nil yeşili tonları göze çarpan renkler arasında yer alıyor. Koleksiyonda ağırlıklı olarak deri, ipek, yün ve el dokuması kumaşlar bulunuyor.

bashaques1

basgaques2

Les Benjamins

İstanbul merkezli lüks spor giyim markası Les Benjamins, “Space Soldiers” adını verdiği Sonbahar-Kış 2015 koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında sundu. Galaksilerarası hayali bir yolculuğu Osmanlı kültüründen öğelerle birleştiren koleksiyonda, galaksi baskısı tamamen Osmanlı mimari motiflerinden ilham alınarak oluşturulmuş. Koleksiyonun monokrom renk paletinde koyu deniz mavisi ve bordo tonları dikkat çekiyor. Sonbahar-Kış 2015 sezonunda sıklıkla göreceğimiz deri, koleksiyonun birçok parçasında karşımıza çıkıyor. Yaratıcı girişimci Bünyamin Aydın tarafından kurulan modern zamanların lüks spor giyim markası Les Benjamins, maskülen bir stili gardırobun olmazsa olmaz parçalarını yeni materyaller ve detaylarla zenginleştirerek yansıtıyor.

lesbenjamins1

lesbenjamins2

Gülçin Çengel

Patagonya’ya yaptığı bir seyahat sırasında çektiği fotoğraflardan esinlenen genç tasarımcı Gülçin Çengel’in “Glacier” Sonbahar 2015 koleksiyonunda Perito Moreno buzulları, koleksiyonun hem ana renk ve dokusunda hem de koleksiyonda kullanılan aksesuar ve deri detaylarda kendisini gösteriyor. Buzulların kendi içinde eriyerek oluşturduğu katman görünümlü buzul delikler, model kalıplarının kodlarını yazıyor. Bir yanda buzulların beyaz, mavi ve lacivert tonları varken, bir yandan da Patagonya land renkleri ile yeşiller ve turuncular koleksiyona eşlik ediyor. Koleksiyonun renk kodları, buzullardaki mavilerde kendisini gösterirken koleksiyona göz kırpan yeşil ve turuncular bir bütünlük oluşturuyor. Mavi, lacivert ve siyah tonlardaki jakarlı kumaşlar, trikolar, ipekli kumaşlar ve yarı parlak tok kumaşlar göze çarpıyor. Gülçin Çengel’in koleksiyonları dikkat çekmekten korkmayan, sofistike, kendi ayakları üzerinde duran, yenilikçi, dinamik, kendine güvenen, stil sahibi, özgün kadınlara hitap ediyor.

gülçinçengel1

gülçinçengel2

Mehtap Elaidi

Mehtap Elaidi imzalı “Spice” Sonbahar-Kış 2015-2016 koleksiyonu, günümüz modern İstanbul’u gibi, Doğu ve Batı’yı bir araya getiren Baharat Yolu’ndan esinleniyor. Koleksiyonu oluşturan gömleklere baharat isimleri veriyor; kimyon, tarçın, karabiber, kekik gibi farklı tatları yansıtan baharatlar, “Spice” koleksiyonunda önce beyazlara bürünüyor. Koleksiyon, tıpkı baharatların bir yemeğe kattığı tat gibi, kadınların duyularına hitap ediyor. Rengin ve dokunun gücünü silüetlerle kuvvetlendiren tasarımcı, modern kadın imajına klişelerin dışında sofistike bir tanımlama getirerek beyaz gömlekleri tamamlıyor. Kadife, saten ve organze kumaşlar, çizgili desenlerle birleşerek uzun ve bedene yakın kalıplarla güçlü bir kadın silüeti çiziyor. Koleksiyonun odak noktasında kullanılan kadife kumaşlar beyaz poplin gömlekler ile sonbaharı karşılıyor. Bol volan ve abartılı fır fır detayları farklı kuplarla ve yalın elbiselerle bir araya gelerek koleksiyonu oluşturuyor.

mehtapelaidi1

mehtapelaidi2

Merve Bayındır

Merve Bayındır, “Pandora” adını verdiği Sonbahar 2015 koleksiyonunun ilhamını Na’Vi halkının yaşadığı doğadan ve onların dünyalarından alıyor. Koleksiyonda kullanılan ve dikkat çeken bazlar günlük hayata uygun, kolaylıkla tercih edilecek parçalarken süslenme ve dekorasyon aşamasında uç noktalardaki tarzlara da hitap ediyor. Mavinin ana renk olduğu koleksiyonda; royal mavi, kobal mavi, lacivert ve saks gibi her tondan maviye sarı, fosforlu yeşil ve karanlıkta parlayan birçok renk eşlik ediyor. Koleksiyonunda ağırlıklı olarak; doğal keçe, buntal, sinamay, pleksi, ve fiber optik kullanmıştır.

mervebayındır2

mervebayındır1

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!