Mavi algli sağlık deposu latteler matcha’nın yerini almaya hazırlanıyor

Matcha, özellikle Starbucks menülerinde yer almaya başladıktan sonra popüleritesini iyice artırdı. Wellness konusunda çalışan insanların, içeceklerinizde kullanabileceğiniz, hatta içeceğinize lezzet katacak etkili bir şey aradıkları anda matcha ilaç gibi geldi diyebiliriz. Bu noktada mavi latte’ler, evet yanlış duymadınız rengi gerçekten mavi, sağlıklı içecek konseptiyle kahve dükkanlarında yer almaya başladılar.

mavi latte
Mavi Algli Latte

Guardian’ın haberine göre, Melbourne’de yer alan Matcha Mylkbar adındaki küçük bir kahve dükkanı, Hindistan cevizi sütü, agave, limon, zencefil ve mavi alg tozu içeren bir karışım yarattılar. Esasında bu karışımda ilgi çekici nokta, elbette karışımın mavi alg tozu içermesi.

Spirulina yosununa benzer olarak, mavi alglerin de hem besin değeri çok yüksek, hem de antioksidan deposu ve antiinflamatuar özelliğe sahip. Ancak ne yazık ki, bu toz her yerde bulunmuyor. Mavi alg deneyen insanların ifadelerine göre, karışım deniz yosununa benzer bir kokuya sahip. 

İlgili yazı: Mutfağınızdaki malzemelerle ağrılardan kurtulmak mümkün

Mavi algi bir kenara bırakırsak, kahve dükkanının ürettiği bu karışım gerçekten de oldukça sağlıklı. Hindistan cevizi sütü sağlıklı yağlar içeriyor, agave kalsiyum ve magnezyum gibi besinlerin emilimini artırıyor, zencefil bağışıklığınızı güçlendiriyor, limon ise tam bir C vitamini deposu.

Sağlığımıza önemli katkı sağlayan, mavi alg içeren bu latte’lerin çok yakın zamanda birçok kahve dükkanında, restoranlarda ve özellikle de Instagram’daki birçok fotoğrafta yerini alması bekleniyor.

Kaynak:

wellandgood.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!