Marshmallow Testi, baştan çıkarılma iradeniz hakkında ne söylüyor?

1960 yılında Stanford Üniversitesi’nin Bing Anaokulu’nda bir araştırma yapılır. Tarihin en tatlı deneyi Marshmallow testi bildiğimiz şekerlemeler ile yapılır. Öğrencilerden hemen alabilecekleri tek bir şekerleme ile 20 dakikaya kadar beklemeleri halinde alabilecekleri 2 adet şekerleme arasında seçim yapmaları istenir. Öğrencilerin hazzı nasıl erteledikleri, nasıl başardıkları ya da başaramadıklarının ilerideki yaşamlarındaki etkisi araştırılır. Çocuklar ne kadar çok saniye beklerse sınav puanlarının o kadar yüksek, vücutlarının sağlıklı ve öz saygılarının o kadar yüksek olduğu ortaya çıkar. 

Siz olsaydınız ne yapardınız? Çok sevdiğiniz şekeri hemen yemek mi yoksa birkaç dakika sonra 2 katına sahip olmak mı isterdiniz? Hazzı ertelemenin mutlu bir yaşamla ya da başarıyla ilgisi olabilir mi?

Sizin seçiminiz ne olurdu?

Yapılan çalışmalarda hazzı ertelemenin zeka düzeyini yükselttiği görülmektedir. Hazzı erteleyebiliyor muyuz? Şeker, yemek konularında “evet” diyebiliriz, peki kadın erkek ilişkisi olarak düşünüldüğünde? Hiç kendinize engel olamadığınız bir an oldu mu? 

Günümüzde birçok ünlü kişinin haberlerini duyuyoruz. Hemen hemen her çevreden kişiler mevcut. Yasak aşklar… Güzel bir kadın ya da yakılışlıklı bir erkek sebebiyle yaşamları konusunda problemler yaşayan kişilerle karşılaşıyoruz. İrade gösteremeyip sonucunda pişmanlıklar yaşanan bir süreç. Kişiler incelendiğinde duygusal ve zihinsel yönden oldukça zeki, işlerinde başarılı insanlar oldukları da görülmekte. Zeki olmak aynı zamanda iradeli olmak değil midir? 

Baştan çıkarılmaya karşı direnebilir misiniz? Yoksa Oscar Wilde’in “Baştan çıkarılmak hariç her şeye direnebilirim” diyenlerden misiniz? Peki bu hata neden yapılıyor? 

Prefrontal korteks beynin en geç oluşan bölgesidir. Bizi diğer canlılardan ayıran yerdir. Duygu, düşüncenin düzenlendiği, hazzı ertelemenin, iradenin otokontrolün kaynağıdır. Bu bölgenin fazla aktif olmaması, hazzı ertelemeyecek ve ilişkideki aldatma süreci başlayabilecektir. 

Yasak bir ilişkide, baştan çıkaran kişinin kendine ait kokusu, sesi, duyuları karşısında, baştan çıkarılan kişi eğer hazzı engelleyemezse bir sonraki kareyi tahmin edemeyip yenik düşebilmektedir. Baştan çıkarılmamanın bir yolu prefrontal korteksi güçlendirmek olabilir mi?

İlginizi çekebilir: Nörobilimi kullanarak kötü alışkanlıkları bırakmak

Psikolog Burak Arkan Psikolog
Lisans eğitimini Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlayan Burak ARKAN,  Aile Danışmanlığı üzerine yaptığı Yüksek Lisans Programını ise Ankara Üniversite'sinde bitirdi. Halen Gelişimsel Sosyal Psikoloji konusunda ... Devam