Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT): Olumsuz duygu ve düşüncelerinizi serbest bırakın

Duygusal Özgürleşme Tekniği veya Emotional Freedom Technique, kısaltması ile EFT son zamanların en sık başvurulan stres azaltma yöntemlerinden biri. Modern çağın hızı kesilmeyen temposu, rekabetçi iş ortamı, ailevi sorunlar, finansal sıkıntılar, zaman kısıtlaması, aciliyet kültürü, mükemmeliyetçilik takıntısı ve benzeri pek çok durum günümüzde hemen hemen hepimizin aşırı stresle karşılaşmasına neden olabiliyor. Ve bu yoğun stres, zaman içerisinde duygusal birikimlere yol açabiliyor; yani bedenimizin farklı yerlerinde birikiyor.

Yoğun stresin yanı sıra kendimizi ifade edemememiz ve duygularımızı bastırmamız da bu birikimin daha da artmasına neden oluyor. Olumsuz duygular ve stres, bedenimizde yer edindikçe, yani bu birikim arttıkça fiziksel ve zihinsel sağlığımızı tehdit eden sorunlarla yüzleşmek zorunda kalabiliyoruz. Anksiyete, depresyon, kas ağrıları ve daha pek çok sıkıntı duygusal birikimlerin derinleşmesi ile açığa çıkabiliyor. Bu nedenle stresin neden olduğu olumsuz duygusal birikimi hafifletmek, bir diğer deyişle bedenimizi bu duygulardan özgürleştirmek için harekete geçmemiz gerekiyor. EFT, yani Duygusal Özgürleşme Tekniği de bize bu konuda yol gösteriyor. Gelin, bu teknik tam olarak nedir ve nasıl uygulanır daha detaylı bakalım ve bedenimizi, zihnimizi özgürleştirmeye başlayalım:

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) nedir?

Duygusal Özgürlük Tekniği (EFT) genellikle ‘psikolojik akupunktur’ olarak anılıyor. Çünkü bu tekniği uygulayabilmek için vücudun belli noktalarına parmak uçlarıyla dokunmak gerekiyor ve bu uygulama ‘EFT Tapping’ olarak literatürde geçiyor.

EFT vuruşları, rahatsız edici düşüncelerin ve olumsuz duyguların bedende birikmiş olabileceği noktaları uyararak rahatlama sağlamayı amaçlıyor. Tıpkı yoga, masaj, Tai Chi gibi farklı disiplinlerde olduğu gibi beden-zihin bağlantısına dayanıyor ve bu EFT Tapping sayesinde depresyon, kaygı gibi psikolojik sıkıntıların ve fiziksel ağrıların azaltılması hedefleniyor.

Duygusal rahatlama ve zihinsel denge sağlama konusunda etkili olan EFT kişisel bir müdahale olduğu için kişinin kendi kendine uygulaması da oldukça kolay. Tek yapmanız gereken bedeninizdeki birikmiş olumsuz duygulardan arınmaya hazır olmak ve uygun bir ortam yaratmak. Sonrası içinse aşağıdaki adımları takip etmek:

EFT Tapping nasıl uygulanır?

Kaynak: positivepsychology

Kendinizi mümkün olduğunca sessiz, çevresel faktörlerden arınmış bir ortama alın; kendinize odaklanabileceğiniz ve rahat hissettiğiniz bir yere geçin ve şu adımları uygulayın:

  • 1. adım: Sorunu tanımlayın. Vücudunuza odaklanın ve sıkıntılı bir düşünceyi, duyguyu ya da fiziksel bir rahatsızlığı nerede hissettiğinizi anlamaya çalışın. Örneğin, başınızda bir ağrı mı, çenenizde sıkışmışlık hissi mi, göğsünüzde batma mı vb.
  • 2. adım: Sıkıntı düzeyini derecelendirin. 1’den 10’a kadar bir sayış verin, bu sayede hem sıkıntınızı daha iyi tanımlar hem de onun üzerine daha rahat çalışabilirsiniz.
  • 3. adım: Sıkıntınızı dile getirecek en uygun ifadeyi bulun, kısa, anlaşılır ve net olmasına dikkat edin. İfadenin bir acı, fiziksel his, duygu, görüntü, ses, tat, koku veya inanç gibi spesifik olması gerekir. Bunu, maruz kalma deneyimi olarak da değerlendirebilirsiniz. Örneğin, geçirdiğim araba kazasını hala zihnimde canlandırmaya devam ettiğimi kabul ediyorum, gibi. Daha sonra elinizin parmakları ile sol elinizin etli, dolgun tarafına hafifçe birkaç kez vurarak sıkıntınızı dile getiren cümleyi iki üç kez tekrarlayın.
  • 4. adım: Sıkıntınızı dile getiren cümleyi yüksek sesle tekrarlarken görseldeki 8 akupunktur noktasına sırayla dokunun. Bu sıralamayı 2-3 kez daha tekrar edin. Örneğin, gelecek kaygısını düşünmek başımda sıkışmışlık hissi yaratıyor cümlesini yüksek sesle söylerken tepeden başlayarak aşağıya doğru her bir noktaya tek tek vuruşlar yapın.
  • 5. adım: Sıkıntı düzeyinizi yeniden derecelendirin. 2. adımdaki derece ile hala aynı sayıyı mı söylüyorsunuz? Yoksa sıkıntı düzeyiniz azalmış mı? Eğer değişmediyse aynı adımları tekrarlayabilirsiniz. Unutmayın, EFT tek seferde yapılan ve biten bir teknik değildir.

Sonuç olarak, bedeninizde birikmiş olumsuz duygulardan ve zihninize hapsolmuş kötü düşüncelerden arınmak, adeta hafiflediğinizi hissetmek için EFT uygulayabilir, isterseniz profesyonel bir terapistin rehberliğinde bu tekniği alabilir, içsel dengenizi kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stresle başa çıkmak için bedeninizdeki blokajları açın: EFT (Emotional Freedom Technique)

Kaynak: webmd, positivepsychology, everydayhealth

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!