Mark Twain’den hayatı dolu dizgin yaşamak için ilham veren tavsiyeler

Edebiyat dünyasının parlayan yıldızlarından biri olan ve Amerikan mizahının usta isimlerinden kabul edilen başarılı yazar Mark Twain, hayatın her anını dolu dolu yaşamak ve mutluluğu bulmak için birbirinden kıymetli tavsiyelerini paylaşıyor. Yaşam yolculuğunuzda size rehberlik edecek önerilere ihtiyaç duyuyorsanız, daha anlamlı ve tatmin edici bir yaşam sürmek, mutluluğu bir alışkanlık haline getirmek ve hayatı daha ‘yaşanılası’ kılmak istiyorsanız, Twain’in sözlerine kulak vermelisiniz. İşte Mark Twain’den hayatı dolu dizgin yaşamak için ilham veren tavsiyeler:

Kendinizi onaylayın

“Kendinizi, davranışlarınızı ve eylemlerinizi onaylamıyorsanız, muhtemelen günün çoğunu bir tür rahatsızlık duygusuyla dolaşacaksınız. Öte yandan, kendinizi onaylıyorsanız, o zaman rahatlama eğiliminde olursunuz ve gerçekten istediğiniz şeyleri daha fazla yapmak için içsel özgürlük kazanırsınız.” diyor Mark Twain. Kendinizi eleştirmek yerine, başarılarınızı ve güçlü yönlerinizi takdir edin. Kendinizi sevmek ve kabul etmek, kişisel gelişiminizin temel taşıdır. Bu onay, içsel huzur ve mutluluk getirir. Her gün kendinize bir başarı veya olumlu bir nitelik için teşekkür edin. Bu, zamanla kendinize olan güveninizi ve saygınızı artıracaktır.

Sınırların zihninizde olduğunu unutmayın

Pek çok sınırlama çoğunlukla zihnimizdedir. Örneğin, çok uzun olduğumuz, çok yaşlı olduğumuz ya da kel olduğumuz için insanların bizi onaylamayacağını düşünebiliriz. Ancak bu şeyler çoğunlukla siz önemli olduklarını düşündüğünüzde önemlidir. Yaş, beceri veya diğer kişisel özellikleriniz hakkında negatif düşünceler, başarınızı engelleyebilir. Kendi potansiyelinizi fark edin ve sınırlarınızı aşmak için cesur olun. İnsan zihni, kendine koyduğu sınırları aşabilecek güce sahiptir. Korkularınızın ve şüphelerinizin ötesine geçin, kendinize yeni hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için kararlılıkla çalışın. Sınırların aslında sadece birer yanılsama olduğunu göreceksiniz.

Hayatı çok fazla ciddiye almayıp eğlenmeye odaklanın

“Mizah, insanlığın en büyük nimetidir.” diyor Mark Twain ve mizah ile kahkahanın, halledemeyeceği, üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey olmadığına dikkat çekiyor. Hayatı çok fazla ciddiye almak, stres ve mutsuzluk getirebilir. Gülmek, eğlenmek, mizahi bir bakış açısı ile konulara yaklaşmak daha keyifli bir yaşam sürmeyi destekler. Hayatın küçük mutluluk anlarını yakalamaya ve kahkahalarınızı çoğaltmaya odaklandığınızda, zorluklar karşısında bile gülmeyi başardığınızda, hayatı daha yaşanabilir hale getirebilirsiniz.

Öfkenizi terk edin

“Öfke, üzerine döküldüğü her şeyden çok, depolandığı kaba zarar verebilecek bir asittir.”

Öfke, çoğu zaman durumların kontrolden çıkmasına ve işlerin zora girmesine neden olabilir. Ve genellikle kimseyi değil, öfkeyi duyan kişiyi olumsuz etkiler. Öfkeyi bırakmak, daha huzurlu bir yaşam sürmenin önemli bir adımıdır. Öfkeyi olabildiğince çabuk bırakmak, hayatınızı daha keyifli hale getirmek, duygusal dengede kalmak ve huzurlu, mutlu bir yaşam sürmek için önemlidir.

İlginizi çekebilir: Çok öfkeliyim ne yapmalıyım?: Nedenleri ve başa çıkma yöntemleri

Beklentileri bir kenara bırakın

Hayattan veya insanlardan beklentileriniz ne kadar yüksek olursa, hayal kırıklığı yaşama olasılığınız o kadar artar. Şunu unutmayın; dünya size bir şey borçlu değil. Kendi yolunuzu çizin, ona odaklanın ve beklentileri bir kenara bırakın. Beklentilerinizi düşürdüğünüzde, daha az hayal kırıklığı yaşar ve anın tadını daha çok çıkarabilirsiniz. Beklentisizlik hali, yaşamınıza gerçek anlamda özgürlük ve huzur getirebilir.

Farklı bir yol seçiyorsanız, kendinizi tepkilere hazırlayın

Alışılmışın dışında bir şey denediğinizde, eleştirilerle karşılaşabilirsiniz. Ancak, bu sizi yolunuzdan alıkoymamalı. Kendi benzersiz yolunuzu takip etmek, sonunda sizi daha tatmin edici ve özgün bir hayata götürür. Farklı olmanın ve yeni yollar denemenin getirdiği zorlukları kucaklayın. Eleştirilerle başa çıkmayı öğrenin ve kendi iç sesinizi dinleyin. Ayrıca FOPO (Fear of Other People’s Opinions): Kendi değerinizi, başkalarının görüşlerine göre belirlemeyin yazımıza da mutlaka göz atın.

Odağınızı, isteklerinize yönlendirin

Zihninizi neye odakladığınız, olayların nasıl gelişeceğini büyük ölçüde belirler. Sorunlarınıza odaklanabilir, acı çekme ve kurban zihniyetinde kalabilirsiniz. Veya durumun olumlu yönüne, bu durumdan neler öğrenebileceğinize odaklanabilirsiniz. Seçim sizin. Odaklandığınız şeyler, hayatınızda daha fazla yer kaplar. Bu nedenle, pozitif ve motive edici düşüncelere odaklanarak, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmeye bu kadar odaklanmayın

“Bu biraz mantığa aykırı bir ipucu olabilir. Ancak kendinizi iyi hissetmenin en iyi yollarından biri, bir başkasının kendisini iyi hissetmesini sağlamak veya ona bir şekilde yardımcı olmaktır.” diyor ünlü yazar ve ‘kendinizi neşelendirmenin en iyi yolu, başkasını neşelendirmek’ diye de ekliyor. Gelin, iyi hissetmeniz için kendinize çok fazla odaklanmak yerine, bir başkası mutlu etmek için çaba harcamayı deneyin. Olumlu duygular bulaşıcıdır ve hem size hem de etrafınızdaki daha pek çok kişiye yayılabilir.

Yapmak istediğiniz şeyleri yapın

Yıllar sonra yaptıklarınızdan çok yapmadıklarınız için pişmanlık duyacağınızı hiç düşündünüz mü? “Bundan yirmi yıl sonra, yaptıklarınızdan çok yapmadığınız şeylerden dolayı hayal kırıklığına uğrayacaksınız. O halde halatları atın. Güvenli limandan uzaklaşın. Keşfedin.” diyerek bizi daha atılgan olmaya davet ediyor Mark Twain. Gelecekte pişmanlık duymamak için, şu anda cesaretle yaşayın ve her anın tadını çıkarın.

Kaynak: positivityblog

İlginizi çekebilir: Gündelik hayatın ‘sıradan’ anlarına yeniden bakın: 50+1 küçük ama etkili mutluluk sebebi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!