Manipülasyon kurbanı olabilir misiniz, manipülasyon yöntemleri nelerdir?

İç huzuru yakaladığınızda ve kendinizle ilgili hisleriniz gerçekten olumlu olduğunda, başkaları tarafından kontrol ya da manipüle edilmeniz neredeyse imkansızdır.” –Wayne Dwyer

Manipülasyon nedir?

Manipülasyon, birçok kişinin istediklerini elde etmek için başvurduğu bir yöntemdir. Uplifers olarak önceki haftalarda değindiğimiz farklı manipülasyon yöntemlerinden sonra, manipüle edilmenizi anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarıyla karşınızdayız.

Duygusal manipülasyondan korunmanın yolları
Duygusal manipülasyondan korunmanın yolları

 

Manipüle edilecek kadar hassas mısınız?

Birtakım kişilik özellikleriniz ya da ihtiyaçlarınız, sizi manipülasyona karşı daha hassas kılabilir. Aşağıdaki özelliklerden birine sahipseniz, manipülasyon ustalarının tuzağına düşebilirsiniz.

  • Herkesi memnun etme çabası,
  • Başkaları tarafından onay ve kabul görme çabası,
  • Olumsuz duygulardan kaçınma isteği,
  • Hayır diyememek,
  • Sınırlarınızın olmaması,
  • Öz güven eksikliği,
  • Kontrol edilme isteği

Duygusal manipülasyon nedir?

Duygusal manipülasyon, manipülatörler tarafından çok sık başvurulan bir yöntemdir. Psikoterapist Susan Forward’a göre, duygusal tehditler, kurbanına yakın olan ve zaaflarını bilen manipülatörlerin etkili bir silahıdır. Manipülatörün, kurbanına ne kadar yakın olduğu ya da onu ne kadar önemsediği, bu noktada önemli olmaz. Manipülatör, kurbanını etkileyebilmek için sırlarını kullanmaktan ve sınırlarını zorlamaktan çekinmez.

Kurbanın sevilme ve kabul görme ihtiyacı, manipülatörün amaçlarına ulaşmasını kolaylaştırır. Bu duyguları kendi lehinde kullanmaktan çekinmeyen manipülasyon ustaları, kurbanının korku ve suçluluk hissetmesini sağlamaya çalışır.

Duygusal manipülasyonla baş etme yolları

Anlaşmazlıkların farkında olun.

Manipülatörlerle kurulan ilişkiler genellikle anlaşmazlıklarla doludur. Bu yüzden manipüle edildiğinizi anlamanız zorlaşabilir. Ancak artan hayal kırıklıkları ve gelgitlerin bilincinde olmak, kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

İlişkinize olan bakış açınızın farkında olun.

Duygularınızı anlamak, kendiniz ve sizi manipüle eden kişi arasındaki problemleri anlamanın en iyi yoludur. Suçlu, korunmaya muhtaç, sinirli hissediyor ya da karşınızdaki kişiye acıyorsanız; manipülasyon ilişkinizin bir parçası olmuş olabilir.

Sürecin farkında olun.

Sizi manipüle ettiğini düşündüğünüz kişi ile aranızda geçen olayları gözden geçirin. Benzer olaylar, belirli şekillerde ilerliyorsa, karşınızdaki kişi aynı yöntemleri kullanıyor olabilir. Karşınızdaki kişinin kullandığı benzer kalıplar, sizi benzer hislere sokuyor mu? Karşınızdakinin hoşuna gitmeyen bir duruma verdiği tepki sabit mi? Olaylar sonuçlandığında kendiniz benzer hisler içinde mi buluyorsunuz?

İlişkinizin devam etmesini isteyip istemediğinizin bilincinde olun.

Manipüle edildiğiniz bir ilişki, sizi mutlu etmekten daha çok üzebilir. Arkadaşınız, sevgiliniz ya da ailenizden biriyle olan ilişkinizi bitirmeniz her zaman çok kolay olmayacaktır. Ancak ilişkinize, zaaflarınızı paylaşmamak ya da birlikte geçirdiğiniz zamanı azaltmak gibi sınırlar koymak, kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Durumun farkında olduğunuzu belli edin.

Manipülasyon söz konusu olduğunda, sizi manipüle etmeye çalışan kişiye, durumun farkında olduğunuzu gösterin. Böylece manipülasyonu kontrol altına alabilir hatta engelleyebilirsiniz. Bunu yaparken sakin olun ve sinirlenmeyin.

Son olarak, manipülasyonu tamamen ortadan kaldırmanın en etkili yolunun, güçlenmek ve hayatınızı kontrol altına almak olduğunu unutmayın.

 

Daha fazlası için; “Manipülasyon sanatı: Manipüle edildiğinizi nasıl anlarsınız?”, “Manipülasyon sanatı: Manipülasyon kurbanı olabilir misiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!