Mandala: Kendine dönüşün yeni yolu

Mandala, kökleri Hindistan ve Tibet’ten büyüyen, çizime bağlı bir sanat dalı. Günümüz sorunlarını rahatlıkla çözebilecek bir meditasyon yöntemi olan Mandala; stres, bunalım ve hezeyanlara iyi geliyor. Kendiniz çizeceğiniz orantılı şemaları en ince detaylarına kadar şekillendirmek ve renklendirmek, Semazenlerin yaptığına benzer bir etki yaparak kendinize dönmenize yardımcı oluyor. Sizin için derlediğimiz bilgilerle, Mandala’yı yakından tanımanız mümkün.

Mandala_nasıl_yapılır_metin_4

Mandala nedir?

Mandala, merkez ve çemberi ifade ediyor. Yuvarlak, kare, sekizgen gibi çeşitli formlarda bulunan bu diyagramlar, bir merkez etrafında şekilleniyor.

Hint ve Tibet geleneklerinde, bu diyagramlar sembolik olarak insanların kosmos ve evrendeki oranını temsil ediyor. Ayrıca Mandala, kiliselerin gülbezek şeklindeki camlarını düşünecek olursak, Hıristiyan geleneklerinde de bulunuyor. Bu camlar, ışığı toplayarak tanrısallığa bir adım daha yaklaşma gayesiyle yapılmış.

İşte tam da bu nokta, bize Mandala’yı hayattan ayrı düşünmemek gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü, beynimiz ve hatta güneş sistemi, oranları itibariyle Mandala’nın kendisi! Bir hücre, çiçek yaprakları ve hatta saçlarımızın çıkış noktası da Mandala dahilinde.

Mandala_nedir_2

Mandala, en çok hangi konuda yarar sağlıyor?

Mandala, spiritüel kültürlerde bir meditasyon aracı olarak kullanılıyor. İç refah için bu yönteme başvurulabilir. Yani Mandala, özellikle ruhsal konularda yarar sağlıyor. Mandala’yı ilk kez, hastaları zor dönemlerden geçerken değerlendiren psikolog Carl Jung. Gül şekline benzeyen şemalar çizerek kendilerini rahatlatmalarından sonra, Jung’ın vardığı sonuç Mandala’nın insan bütünlüğünü temsil ettiği ve bu merkez etrafında konumlanan desenlerin bir denge ve harmoni yarattığı yönünde olmuş. Siz de ruhsal ya da fiziksel olarak kaotik dönemlerden geçiyorsanız; gerek çizerek, gerek boyayarak kendinizle olan bağınızı yenileyebilirsiniz.

Mandala üzerinde nasıl çalışmalı?

Geleneksel Mandala’ları kendiniz çizerek meditatif bir eylem gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kendinizle olan bağınızı güçlendirmek ve kendinize odaklanmak istiyorsanız, hali hazırda çizilmiş Mandala’ları boyamak sizin için doğru seçim. Mandala’nın merkeziyle ilgilenmek, kendi merkezinizi bulmaya yardımcı olurken, merkez etrafına odaklanmak kendinizi açmanızda daha etkili olacaktır. Renk seçimi konusunda ise sınır sizsiniz!

Mandala yapmak için spesifik bir konuda, örneğin çizimde deneyimli olmak gerekiyor mu?

Çizim yapmayı bilmemek kesinlikle bir engel değil. Mandala yaparken estetik kaygılar gütmekten çok, kendinize dönmeyi ve rahatlayarak akışta olduğunuzu hissetmeyi hedefleyin.

Mandala_renkleri

Mandala üzerimizde nasıl bir etki bırakıyor?

Her şeyden önce, bu bir konsantrasyon yöntemi. Tüm dikkatimizi önümüzdeki şemaya vermek, anda kalmamızı sağlıyor. Bu da bildiğimiz gibi, kendimizi geçmiş ve geleceğin kaygılarından ayrı tutmamıza ve an bilincini tekrar hatırlamamıza yardımcı oluyor. Yani Mandala, strese karşı en etkili koruyuculardan biri. Öte yandan Mandala, enerjimiz üzerinde o an anlayamadığımız faydalı bir etki yapıyor: Mandala’nın merkezden yola çıkan formu, bir olduğumuz alt metnine sahip. Bu da birlik halini hatırlamamıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra kullanılan renklerin çok çeşitli etkileriyle enerjiyi ve hisleri yönlendiriyor.
Elbette, Mandala’yı sihirli bir değnek olarak görmemek gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Örnekle anlatacak olursak; eğer bir problem yaşıyorsanız, Mandala size bu problemi en iyi şekilde çözmek için gereken akıl açıklığını ve stresten arınmış ruh halini vadediyor.

Kaynak:

Psychologies
laurenceluye-tanet

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!