Makyajımızı doğru mu temizliyoruz?

Terledikten sonra ferahlamak, dağılan bir çizgiyi düzeltmek veya yatmadan önce tüm yüzü temizlemek… Amacımız ne olursa olsun makyaj temizleme mendillerinin bizi çoğu zaman zor durumlardan kurtardığı bir gerçek. Ve kabul edelim doğru kullanıldıklarında gayet iyi iş çıkarıyorlar. Fakat sadece doğru kullanıldıklarında.

makyaj temizleme
Makyaj temizleme mendillerinin doğru kullanımına dikkat edilmeli.

Muhtemelen şu an doğru kullanmakla ne kastettiğimizi merak ediyorsunuz. Makyaj temizleme mendili, kullanımı basit gibi görünse de sıklıkla yanlış kullanılan bir ürün. Bir başka deyişle, sadece paketinden çıkarıp yüzümüzü temizleyip atmak yeterli değil. Yüzde hangi bölgeyi önce temizleyip, hangisini en sona bırakacağını bilmek de çok önemli.

Genellikle yanlış yaptığımız şey alnımızı, burnumuzu ve çenemizi en önce silmek. Oysaki T bölgesi olarak adlandırdığımız bu bölgeler, yüzde en çok yağı barındıran yerler. Bunun anlamı ise aknelere sebep olan bakterilerin bu bölgelerde yoğun olması. Dolayısıyla makyajınızı temizlerken buralardan başlamak, söz konusu bakterileri tüm yüzünüze dağıtmanız anlamına geliyor.

Yapmanız gereken, makyajınızı temizlemeye yüzünüzün çevresinden başlamanız. Yüzünüzün çevresi saç çizginiz, boynunuz ve yanaklarınızı kapsıyor. Yüzünüzü temizlerken dışarıdan içeriye doğru bir yol izlemeniz, bakterilerin tüm yüzünüze dağılmasına engel olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sivilceler sağlığınızla ilgili önemli şeyler anlatıyor olabilir

Kaynak:

huıffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!