Makro detaylar: Shot on iPhone makro fotoğrafçılık yarışması başladı

Shot on iPhone Challenge makro fotoğrafçılık yarışması başladı. Apple, amatörden profesyonele dünyanın her yerinden pek çok fotoğrafçıyı, 16 Şubat 2022’ye kadar iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max ile çekilmiş en iyi makro fotoğraflarını göndermeye davet ediyor. Kazananlar Nisan 2022’de açıklanacak.

iPhone 13 Pro serisi, şimdiye kadar bir iPhone’da bulunan en gelişmiş kamera sistemine sahip ve kullanıcılar ilk kez minimum 2 santimetre netleme mesafesiyle keskin, çarpıcı makro görüntüler yakalayabiliyorlar. Sıradan nesneleri olağanüstü kılma ve yaşamdan daha büyük görünme yeteneğine sahip olduğundan, makro fotoğrafçılık gerçekten büyüleyici. Makro çekimlerin en etkileyici örneklerinden bazıları arasında saç fırçası, yiyecekler gibi her gün kullanılan nesneler veya buz, kar, kuş tüyü, çiçek, böcek ya da evcil hayvanlar gibi doğada yer alan süjeler bulunuyor.

iPhone 13 Pro ile makro çekim ipuçları

  • Süjenize yakınlaştığınızdan emin olun. Fotoğraflamak istediğiniz süjeye 2 santimetre (yaklaşık bir inç) kadar yaklaşabilirsiniz.
  • Başlıca odak noktasını kadrajın ortasına yakın bir yere yerleştirin. iPhone ile makro çekim yaparken en net odak noktası burasıdır.
  • Belirli bir odak noktası ayarlamak için vizörde bir alana dokunun.
  • Ultra Geniş görüş alanıyla çekim yapmak için .5x ayarını kulanın ya da daha dar bir kadraj için 1x ayarıyla çekim yapın. Siz süjenize yakınlaştıkça, iPhone 1x kadrajı korurken kameralar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Jüri üyeleriyle tanışın

Anand Varma: Bir National Geographic Kaşifi ve ödüllü bir fotoğrafçı.
Apeksha Maker: Mumbai’da yaşayan ve ticari fotoğrafçılık firması The House Of Pixels’ın kurucularından biri.
Peter McKinnon: Tüm dünyada tanınan bir fotoğrafçı, film yapımcısı, YouTube içerik üreticisi ve girişimci. 
Paddy Chao: iPhone ile hayattan anları fotoğraflama konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçı.
Yik Keat Lee: Singapur’da yaşayan Yik Keat, kendi kendini yetiştirmiş bir şehir fotoğrafçısı.
Arem Duplessis: Arem, Apple’ın pazarlama ekibinde görüntü yönetmeni olarak yer alması nedeniyle tüm dünyadan en başarılı fotoğrafçılarla yakın bir şekilde çalışıyor.
Billy Sorrentino: Billy, Apple tasarım ekibiyle birlikte tüm ürünler için fotoğraf deneyimlerine liderlik ediyor.
Della Huff: Apple’da Fotoğraf ve Kamera yazılımları için ürün yönetimine liderlik eden Della, dünyayı keşfederek iPhone’uyla fotoğraflamayı çok seven bir fotoğraf tutkunu.
Kaiann Drance: Apple’da Global Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Kaiann, kameralı ilk iPod touch’tan iPhone 13 ve iPhone 13 Pro ürün serisine kadar, mükemmel fotoğrafçılık araçlarını çok sayıda kullanıcıya ulaştıran ürünleri sunan yetenekli ekiplerle birlikte çalışıyor.
Pamela Chen: Pamela, Apple’ın kamera ve fotoğraf yazılım ekibi için estetik ve görsel hikaye anlatımı geliştirme çalışmalarına liderlik ediyor ve tüm dünyadan içerik üreticiler ve sanatçılarla yakın bir ilişki içinde çalışıyor.

Makro fotoğraflarınızı nasıl gönderebilirsiniz?

Yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz en iyi makro fotoğraflarınızı, #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşın. Weibo kullanıcıları #ShotoniPhone# ve #iPhonemacrochallenge# etiketlerini kullanarak yarışmaya katılabilirler. Lütfen fotoğrafınızı çekerken hangi iPhone modelini kullandığınızı açıklamaya ekleyin. Dilerseniz en yüksek çözünürlükteki fotoğraflarınızı, dosyayı “ad_soyadı_macro__iPhonemodeli” biçiminde adlandırarak mail yoluyla [email protected] adresine de gönderebilirsiniz. Konu satırında “Shot on iPhone Macro Challenge Submission” yazmalıdır. Fotoğraflar doğrudan kamerayla çekilmiş haliyle veya Fotoğraflar uygulamasında Apple’ın düzenleme araçları kullanılarak ya da üçüncü taraf yazılımlarla düzenlenmiş şekliyle gönderilebilir. 25 Ocak 2022 06:01 (PST) ile 16 Şubat 2022 23:59 (PST) arasında yapılan gönderimler kabul edilecektir. Yarışmaya katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yarışmaya Apple çalışanları veya onların birinci derece yakınları katılamaz.

Detaylar için https://www.apple.com/tr/newsroom/2022/01/share-your-best-iphone-macro-photos-for-apples-shot-on-iphone-challenge/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!