MAC Cosmetics ile gece ve gündüz makyajı arasındaki farklar

Uplifers okuyucularına özel kampanya kodu ile, maccosmetics.com.tr den yapılacağınız herhangi bir ürün alışverişinizde, ücretsiz kargo ayrıcalığına ve seyahat boy göz makyaj temizleyicisi hediyenize sahip olacaksınız! (Kampanya kodu: uplifers)

Kampanya kodu son kullanım tarihi: 31 Aralık 2015

MAC Cosmetics eğitmeni Alev Karslı Upward Lash maskara uygulaması yapıyor
MAC Cosmetics eğitmeni Alev Karslı Upward Lash maskara uygulaması yapıyor

Kozmetik, özellikle de renkli kozmetik alışverişi, kadınların asla yetinmedikleri alışverişlerin başında geliyor. Çoğumuzun makyaj çekmecesinde onlarca far, ruj ve daha pek çok ürün var. Peki bu ürünlerin hangileri gündüz, hangileri gece kullanımına daha uygun? MAC Cosmetics makyaj eğitmeni Alev Karslı gece ve gündüz makyajı arasındaki farkları ve püf noktalarını anlattı:

Gece ve gündüz makyajı arasında keskin renk ve stil farklılıkları var mıdır?

Gece ve gündüz makyajı uygulamaları
Gece ve gündüz makyajı uygulamaları

Kesinlikle var! Çünkü gece ve gündüz vakitlerinde yüze vuran ışığın yapısı birbirinden farklıdır. Gece saatlerinde yapay ve yetersiz aydınlatmalara, gündüzleri ise güçlü bir güneş ışığına maruz kalırız. Bu yüzden gündüz makyajında, ten rengine yakın, pastel ve yumuşak renkler tercih etmekte fayda var. Eğer gündüz makyajında gözleri vurgulamak istiyorsak, koyu far ve baz uygulamaları yerine eyeliner ve hacim veren maskaralar uygulamak daha doğru olur. Gece makyajında ise koyu renkler, kremsi ve ışıltılı dokuya sahip farlar ve yoğun maskaralar kullanmak her zaman harika sonuç verir. Yeri gelmişken ekleyelim, siyah / füme tonlarında smokey gözler elde etmek isteyenler MAC’in popüler göz makyajı bazı Paintpot Blackground’u mutlaka denemeliler!

Peki smokey eyes sadece gece makyajında mı kullanılmalı?

Smokey eyes uygulaması
Smokey eyes uygulaması

Tabii ki hayır. Çünkü smokey eyes, artık gündüz makyajında da sıkça kullanılan bir akım haline geldi. Yalnız şunu söylemek gerek: Smokey eyes deyince akla illa simsiyah ya da füme gözler gelmesin. Çünkü bu tarz, toprak tonlarında; çikolata kahve ve hardal alt tonlu kahvelerle uygulandığında da gündüz makyajına stil kazandıran cool bir görüntü ortaya çıkıyor.

Gelelim tüm zamanların klasiği kırmızı ruja. Bu rengi gündüz makyajına nasıl entegre etmeli?

Günlük makyaj ve kırmızı ruj uygulaması
Günlük makyaj ve Viva Glam 1 ruj uygulaması

Sonsuza dek modası geçmeyecek bir şey varsa o kesinlikle kırmızı rujdur! Bu yüzden kırmızı ruju, günün herhangi bir saatiyle kısıtlamaya hiç niyetimiz yok 🙂 Rujunuza uygun tonda seçeceğiniz bir dudak kalemi ve mat bir kırmızı rujla, abartıdan uzak ama seksi bir gündüz makyajı elde edebilirsiniz. Kırmızı rujunuzun daha iyi görünmesini ve daha uzun ömürlü olmasını isterseniz, silika içeriğiyle dudak yüzeyini pürüzsüzleştiren baz Prep + Prime Lip isimli bazımızı mutlaka uygulayın.

Çarpıcı bir gece makyajı için eyeliner mı yoksa göz kalemi mi önerirsiniz?

Aslında bu iki ürün arasında tercih yapmak biraz da giyim tarzı ve ruh haline bağlı. Örneğin klasik ve derli toplu bir elbiseniz varsa eyeliner uygulamak daha uygun olabilir. Ama örneğin o gün, cool ve seksi bir stil benimsediyseniz göz kalemiyle buğulu bakışlar yaratmamak için hiç bir neden yok!

Gece ve gündüz makyajı için ne tarz far paletleri tercih etmeli?

Gündüz makyajında kullanılan ürünler
Gündüz makyajında kullanılan ürünler

Gündüz makyajı için seçeceğimiz farın hem rengi hem de dokusu önemli. Mat veya saten dokulu yumuşak farlar gündüz makyajı için idealdir. Renk seçimine gelecek olursak, sıcak kahveler ve toprak tonları gündüz makyajı için daima en favori tonlar diyebilirim. Gece makyajı içinse daha derin ve pırıltılı bir stil uygun olacaktır. Saks maviler, mürdüm – morlar ve siyahlar; ışıltılı dokunuşlarla desteklenebilir.

Kişiye özel far paletleri yaratan ürününüz Pro-Palette refill’den biraz bahseder misiniz?

Mac Pro-Palette'in refill farları
Mac Pro-Palette’in refill farları

Pro-Palette’ler özellikle make-up artistlerin çokça tercih ettiği, son derece kullanışlı bir ürün. Bu ürünün en iyi tarafı ise 2’li, 4’lü, 9’lu ve 15’li far paletlerini istediğiniz renk farları seçerek kendiniz oluşturabilme imkanı. Böylece ten renginize ya da tarzınıza uymayan; kısacası hiç kullanmayacağınız bir fara para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu uygulamanın bir diğer avantajı da refill sistemden ötürü tekli farlara göre %20’lik bir fiyat avantajı sağlaması. Unutmadan belirtelim: Hayalinizdeki far paletini mağazalarımızda hazırlayabileceğiniz gibi www.maccosmetics.com.tr adresinden online olarak da satın alabilirsiniz.

Uplifers okuyucularına özel kampanya kodu ile, maccosmetics.com.tr den yapılacağınız herhangi bir ürün alışverişinizde, ücretsiz kargo ayrıcalığına ve seyahat boy göz makyaj temizleyicisi hediyenize sahip olacaksınız! (Kampanya kodu: uplifers)

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!