Lionel Messi’nin futbolundan çıkarılabilecek hayat dersleri

Dünyaca ünlü futbolcu Lionel Messi‘nin yıldızı, aslında 2005 yılında parlamıştı. Fifa 20 Yaş Altı Dünya Kupası final karşılaşmasında, Nijerya’ya karşı oynayan Arjantin takımında forma giyiyordu. Herkes Nijerya’nın kupayı kaldırmasını beklerken, genç bir futbolcu bir anda ortaya çıkıp oyunun kaderini değiştirmişti. Topu öyle bir kontrol ediyordu ki futbolun onun vücudunun bir parçası olduğunu sanırdınız.

Lionel Messi o gün hem kendisini izleyenleri hem de rakip takımdaki oyuncuları nasıl büyülediyse, Nijerya takımı elinden gelenin en iyisini yapmasına rağmen kupayı Arjantin’e kaptırdı.

Lionel Messi'nin futbolundan çıkarılabilecek hayat dersleri
Barselona takımı Messi’yi ekibine kattığı zaman, kimse ondan tek bir sezonda 60 gol atmasını beklememişti. Ancak o kendisine bir hedef belirledi ve bu hedefi alt etti.

Dünya futbol çevreleri, Lionel Messi’yi o maçtan sonra daha yakından tanıdı. 10 yıldır tüm futbol severleri kendine hayran bırakan Messi, sadece oynadığı futbolla değil, yeteneği ve disipliniyle de öne çıkıyor. Biz de Uplifers olarak Lionel Messi’den çıkarabileceğiniz paha biçilemez hayat derslerini sıraladık:

1. Potansiyelinizi değerli bir noktaya taşıyana kadar çalışın

Potansiyel, aslında içinizde var olan ancak bir türlü harekete geçirmediğiniz gizli yetenektir. İçinizdeki bu potansiyeli ortaya çıkarmadığınız sürece, kimseden bunun için bir karşılık da isteyemezsiniz. Hiç kimse potansiyel için para ödemez ancak yetenek için öder. Messi’nin antrenman videolarını izlediğinizde, üzerine ağırlık bağlayıp bu şekilde koştuğunu görürsünüz. Bu çalışma sayesinde, sahada birçok oyuncudan daha hızlı koşabiliyor. Hız, isabetli şut, top sürme, pas verme, bunların hepsi oldukça büyüleyici ancak hepsinin arkasında, bu yoğun çalışma disiplini yatıyor. Lionel Messi büyük potansiyeli ve yetenekleri olan bir futbolcu ancak o, bu yeteneğine güvenip oturmak yerine potansiyelini paha biçilemez bir yeteneğe çevirmek için var gücüyle çalışıyor. Siz de aynısını yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz yetenekleri, disiplinli çalışmayla kariyerinize eklemleyebilir ve kendinize değer katabilirsiniz.

2. Bir hedef belirleyin ve sonra onu alt edin

Messi sadece top sürme yeteneğiyle değil, topu ağlara gönderme yeteneğiyle de dikkat çeken bir futbolcu. Barselona takımı Messi’yi ekibine kattığı zaman, kimse ondan tek bir sezonda 60 gol atmasını beklememişti. Ancak o kendisine bir hedef belirledi ve bu hedefi alt etti.

Yıllar geçtikçe futbol kariyerinde birçok ödül kazandı ancak onun en çok imrenilen özelliği, her zaman daha yükseği hedeflemesi. Yeni bir hedef belirleyip o hedefi alt etmek, Messi’yi yeni hedefler belirlemekten hiçbir zaman alıkoymadı.

Lionel Messi'nin futbolundan çıkarılabilecek hayat dersleri
Lionel Messi büyük potansiyeli ve yetenekleri olan bir futbolcu ancak o, bu yeteneğine güvenip oturmak yerine potansiyelini paha biçilemez bir yeteneğe çevirmek için var gücüyle çalışıyor.

3. Bir şeyin uzmanı olun

Messi bugün dünyada tek bir şeyle biliniyor; o da futbol. Mühendislik eğitimi almış bir müzisyen veya futbolla uğraşırken moda tasarımına bulaşmış biri değil. Haftanın iki günü sahibi olduğu gayrimenkul şirketlerini yönetip kalan günlerde de futbol oynayan biri de değil. Onu zayıflatma ihtimali olan birçok şeye bölünmüş birisi de değil. O bir futbolcu ve sadece futbol oynuyor.

Hayatta neyi yapmak istiyorsanız onu yapın ve o konuda en iyi olmak için çalışın. Henry Ford’u veya Michael Jackson’ı düşünün. Bu isimlerin hepsi, hayatta yaptıkları tek bir şeyle ünlüler ve başarılarının arkasındaki neden de bu. Aynı zamanda birden fazla şey yapabilirsiniz ancak tek bir konuda uzmanlaşın.

4. Elinizden gelenin en iyisi olun

Messi’nin en güzel yanı, onu izlerken hiçbir zaman sıkılmamanız. Futbol oynayışında insanı cezbeden bir şey var. Topu alışı, nefes kesen pasları, golleri… Messi her zaman kendisini izleyenlerin ilgisini taze tutmayı başaran bir isim. Elinden gelenin en iyisini yapmak için ikinci bir şansı olmadığını çok iyi bilen biri. Bu yüzden elindeki şansı sonuna kadar kullanıyor. Daha iyi bir fırsatı beklemek yerine elindekini en iyi şekilde kullanıyor.

Siz de hayatınızda bunu uygulayabilirsiniz. Karşınıza daha büyük fırsatların çıkmasını beklemeyin. Elinizden gelenin en iyisini yapın. İlk izlenim yaratmak için hiçbir zaman ikinci bir şans olmadığını unutmayın. Sahip olabileceğiniz en iyi zaman, şimdiki zaman…

Kaynak:
Addicted2Success

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Tüm zorlukları aşarak başarılı olan 9 ilham verici kadın

Başarılı 12 insanın hafta sonu alışkanlıkları

Sadece başarılı insanların bildiği 20 önemli sır

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!