Limonlu su yağ yakar mı: Limonun faydaları

Güne 1 bardak limonlu su ile başlasan veya gün içinde bol bol limonlu içsen ve veremediğin fazla kilolarını versen çok güzel olmaz mıydı? Eğer sen de ‘limon yağ yakar’ efsanesine inananlardansan bugünkü yazım tam senin için… Maalesef bu konuda sana güzel haberler veremeyeceğim. Çünkü limonun ve limonlu suyun kilo kaybını desteklediğine dair yapılan çalışmalar yetersiz.

Limon denince akla ilk olarak C vitamini geliyor biliyorum. Haksız da sayılmazsın çünkü limon en iyi C vitamini kaynağı besinler arasında yer alıyor ve sadece bir limon bile günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılıyor. Limonun yağ yakmasına dair efsaneler aslında biraz da C vitamini içeriğine dayanıyor. Çünkü yapılan bazı çalışmalar yeterli miktarda C vitamininin, orta şiddetteki egzersiz sırasında vücut yağ oksidasyonunu arttırdığını söylüyor. C vitaminin böyle bir etkisi olsa da gün içinde eğer yaktığın kalori ve aldığın kaloriyi dengelemiyorsan, sağlıklı beslenmiyor ve egzersiz yapmıyorsan limon senin için hiç bir şey yapamaz.

Limon ve kilo kaybı arasındaki bir diğer ilişki de limonun lif içeriğine dayanıyor çünkü limon lif içeriği oldukça yüksek bir besin. 1 adet limon günlük lif ihtiyacının neredeyse %20’sini karşılamaya yardımcı oluyor. Lif içeriği yüksek besinlerin kilo kaybını desteklediği konusunda hem fikiriz ama limonun bu etkisinden faydalanmak için sadece suyunu içme yetmiyor, tamamını yemek gerekiyor. 

Kısacası kilo kaybıyla ilgili mucize beklemeden diğer sağlık faydalarından yararlanmak için sabahları suyuna limon eklemeye devam edebilirsin. Yapılan çalışmalara göre C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler, kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Ayrıca limondaki hesperidin ve diosmin ismindeki bileşenlerde kolesterolün dengelenmesine kalp sağlığının desteklenmesine yardımcı oluyor. Limonun tek sağlık faydası C vitamininden gelmiyor. Aynı zamanda diyet lifi, potasyum, flavonoidler, karotenoidler ve esansiyel yağları içerir. Kendisi bir yana yaprakları bile sağlığa faydalarıyla konuşuluyor ve limon yaprakları da dünya çapında geleneksel tıpta obezite, diyabet ve kan lipit profilini tedavi etmek için de kullanıyor.

Demir eksikliğinde de önemli

Gün içinde kendinizi yorgun veya halsiz hissettiğin zamanlar oluyorsa, solgun cilt, nefes darlığı, çarpıntı, kaygı, saç dökülmesi gibi şikayetlerin varsa demir yetersizliği anemisi yaşıyor olabilirsin. Yumurta, et, tavuk, balık, ıspanak, lahana ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir içeren besinler arasındad. Özellikle bitkisel kaynaklı demirin emilimi hayvansala oranla daha zordur. C vitamini besinsel demirin vücuttaki emilimini artıran önemli etkenlerden birisi. Bu nedenle eğer demir yetersizliği anemisi yaşıyorsan, demir içeren besinleri tüketirken yanında C vitamini kaynağı limondan faydalanabilirsin. Örneğin bol limonlu bir salata öğünde tükettiğin demirin emilimini artırmana yardımcı olabilir.

 

İlginizi çekebilir: Yemekten hemen sonra canınız tatlı mı istiyor: Bu isteğin ardındaki 4 neden

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam