LGBTİ+ Onur Haftası’nın tarihçesi ve hafta boyunca sürecek etkinlikler

Her sene açık çağrılarla bir araya gelen gönüllü grubun katkıları ve nefis bir programla hazırlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu yıl 19 – 25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Peki “LGBTİ Onur Yürüyüşü” nedir, nerede yapılır, etkinlikleri nelerdir?

LGBTİ Onur Yürüyüşü ve tarihçesi

1969 yılında Stonewall Inn adlı mekanda şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda eylemler yapılmıştır. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olarak sayılan bu olayın yaşandığı zaman, LGBTİ Onur Haftası olarak çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Burada kastedilen “onur”, kişinin kendi oluşunun onurudur. 

Aramızda Ne Var?

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yılki temasını “Aramızda Ne Var?” sorusu etrafında kurguluyor. “Aramızda Ne Var?” temasına ilişkin çağrı metniyse şöyle:

“Türk Dil Kurumu, “İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık…” olarak tanımlıyor “ara” kelimesini. Peki “ara” sadece ayırır mı iki şeyi, birleştirdiği yerler de yok mudur mesela? İnatla tutunduğumuz aşklarımız, ellerimiz, dokunuşumuz ve birbirimize duyduğumuz arzu var mesela aramızda. Aramızdaki tüm bu kötü, umutsuz görünen şeylere rağmen paylaşmaktan, dayanışmaktan, bir arada olmaktan aldığımız güç var. Bizi incitmek için söylenen kelimelere sahip çıkan cesaretimiz, yılmadığımızın en büyük kanıtı; kentin en ücra sokaklarında yankılanan kahkahamız ve neşemiz var. Farklı biçimlerde, farklı görünümlerde, farklı tatlarda, uzun, kısa, şişman, zayıf, güzel, çirkin, bazen tanımlayamadığımız, bazen de hiçbir tanımlamaya sığmayan, nefes alan, orgazm olan, yürüyen, yaşayan, var olan bedenlerimiz var. Bir “ara”dalığımız var, aynı “ara”yı paylaşmamız var.

O aynı “ara”da benzer baskılara uğramışlığımız da var. Önce derneklerimizi kapatmaya çalışan, son iki yıldır da yürüyüşümüze saldıran, bir araya gelmemizi istemeyen devlet var. Adaletle aramızda Hande Kader’in ve Ahmet Yıldız’ın katillerini yakalamayan cinsiyetçi, eril hukuk var. Emeğimiz ile aramızda “genel ahlak yasası”, patronlar ve pezevenkler var. Kent ile aramızda bizi gettolara hapseden, kenti şekillendiren bir iktidar; evlerimizi mahallelerimizi elimizden alan kentsel dönüşüm; sokaklar ile aramızda, yürüyüşlerimize saldırı çağrısı yapan, devletin ve adil olmayan hukukun açıkça desteklediği paramiliter gruplar var.

Bunların da ötesinde tüm toplumu tahammülsüzlüğe, kendisi gibi olmayanı kabul etmemeye sürükleyen büyük bir kutuplaşma var. Bu kültür artık öyle köklü, öyle güçlü, öyle yerleşik ki, kendi dayanışma ağlarımıza da sızıyor, mücadele alanlarımıza etki ediyor. Aramızda, bizi böyle bölecek, uzaklaştıracak, öfkelendirecek ne var?

Bir arada durmanın her zamankinden daha hayati olduğu bu dönemde, bizi bölen ve bizi birleştiren şeyleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Gördüğümüz tüm baskılara rağmen 25 yıldır burada, bu sokaklarda, bu ülkede, bu toplumda var olmamızı sağlayan, aramızda çok güzel şeyler var. İçinde bulunduğumuz umutsuzluğa, sürüklendiğimiz atalet haline direnmek için birbirimize tutunmayı öneriyoruz.”

LBGTİ+ Onur Haftası programı

Arzular, bedenler, LGBTİ+ kültürü ve tinselliğine dair atölyeler, forumlar, Onur Haftası Sergisi, etnisite ve sömürgecilik, mahpusluklar, pek konuşulmayan aseksüellik gibi konulardaki paneller ve atölyeler, tiyatro gösterimleri ve partiler  19 Haziran – 25 Haziran tarihleri arasında İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda. Tüm programa buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul’da ruh halinize uygun parti bulabileceğiniz Partymag mobil uygulaması da LGBTİ+ üyeleri için “rainbow” tarzını eklediğini duyurdu. Onur Haftası’nda ve daha sonrasında LGBTİ+ partilerini kolayca uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Homofobi, gizli bir homoseksüellik göstergesi olabilir mi?

LGBT sözlüğü

Toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıkabilmek cesaret ister… Eşcinsel olmasanız bile!

Toplumsal baskı altında kurulan ve sürdürülen ilişkiler: Eşcinsel ilişkiler

Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, ... Devam