Latin havasını solumak için pasodoble dansı ile harekete geçin

Yaz mevsimi düşündüğümüzde aklımıza hemen sımsıcak kumsallar, masmavi denizler ve tabii ki eğlence ve dinlenmek geliyor. Peki bu yazı unutulmaz yapmak için yepyeni bir hobi edinmek ister misiniz?

Latin havasını solumak için pasodoble dansı ile harekete geçin
Pasodoble latin danslarından birisini oluşturuyor

Latin ezgilerinin o insanının kanını kaynatan albenisi ve muhteşem enerji veren ritimleri ile bu yaz latin havasını solumak isteyenler için önerim; pasodoble. Daha önce televizyonda veya internette birçok dans yarışmasının da vazgeçilmez dans çeşidi başlıklarından olan pasodoble (veya paso doble) İspanyolca çift adım anlamına geliyor. Kökeni 16. yüzyıla kadar ulaşan bu dans İspanya – Portekiz müziği melezi diyebileceğimiz, daha sonra 18. yüzyıl boyunca özellikle İspanyol müzik ve kültür anlayışının etkisinde kalmıştır.

Latin havasını solumak için pasodoble dansı ile harekete geçin
Pasodoble dansı müziği aynı zamanda boğa güreşlerinde de kullanılıyor

Pasodoble, ayrıca diğer latin danslarından, dansta kullanılan müziklerin özellikle boğa güreşlerinin de resmi müzikleri olması ile ayrılır. Bu, dansa ayrı bir tutku ve teknik katmış ve yüzyıllar süresince dansın da şekillenmesini sağlamıştır. Boğa güreşi müziği dansa öylesine işlemiştir ki, dans içerisinde çiftlerin birlikte yaptıkları temel hareketler adeta matadorun boğa ile dansından esinlenildiği izlenimi uyandırıyor.

Latin havasını solumak için pasodoble dansı ile harekete geçin
Pasodoble İspanyolca çift adım anlamına geliyor

Ülkemizde hemen hemen tüm dans okullarında en çok talep gören danslardan olan pasodoble, “Yerimde duramıyorum ve enerjimi dans ile birleştirmek istiyorum.” diyenler kadar, yepyeni bir hobi edinmek isteyenlere de bu yaz bitmeden harekete geç mottosu ile önerebileceğim danslardan. Şimdiden iyi eğlenceler…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam