Kutup değiştirme sanatı: Farkındalığınızı artırarak değişin

İnsan aslında farkında olmadığı pek çok imkana sahip. Örneğin çoğu zaman duygularının ya da kalıplarının esiri olduğunu varsayar, oysa bu duygu ya da kalıpları dönüştürme kapasitesi ile donatılmıştır. Kendi gücünün farkına varmak ve bu yetilerini kullanabilmek için ihtiyacı olan şey ise istikrarlı bir şekilde tekrar yapmaktır. Bunlar benim iddialarım olmaktan öte, filozofların, bilim insanlarının, araştırmacıların vardıkları sonuçlardan derlediğim çıkarımlar…

Şimdi düşün ki bir noktada seni engelleyen, sıkıntıya sokan bir duyguda hapsoldun. Bu duygu da “KORKU”. Korkuyu yenmeye çalışmak o korkuyu daha da güçlendirecektir. Örneğin fikirlerini söylemekten çekiniyorsun, bir ortama girdiğinde konuşulan konu ile ilgili ilginç sayılabilecek fikirlerin, bilgi birikimin vs. var. Bu ortam bir iş toplantısı, arkadaş sohbeti ya da üye olduğun bir derneğin toplantısı ya da herhangi bir yer olabilir. Ortamda kendini rahat hissedemiyor, dışlanmaktan korkuyor ve bu nedenle fikirlerini kendine saklıyorsun. Bu korku seni sen olmaktan alıkoyuyor ve kendini rahatsız hissediyorsun. Ortama girmeden önce “Sürekli korkumu nasıl yenebilirim? Benim de fikirlerimi söylemem gerek” diye düşünüyorsun ve “korkuyu yenmek için 10 yöntem” başlıklı klişe yazıları okuyorsun. Çoğu zaman da maalesef faydası olmuyor, çünkü sen duruma korku odaklı bakmaya devam ediyorsun. Oysa bunun daha basit bir çözümü var; kutup değiştirmek. 

Korkuyu yok etmeye çalışmak yerine cesarete odaklanıp onu üreterek korkunun kendiliğinden kaybolmasını sağlamaya kutup değiştirme denir. Çift kutuplu bir dünyada yaşıyoruz ve her şey zıttıyla var oluyor. Korku-cesaret, cimrilik-cömertlik, soğukluk- sıcaklık… Nasıl ki soğuk havalarda dışarıda korunmasız kaldığımızda ısınmak için hemen harekete geçiyoruz, çünkü bunu yapmazsak zarar göreceğimizi biliyoruz; duygu ve olgular konusunda da aynısını yapabildiğimizde zihinsel simyayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Peki bunu nasıl yapacağız?

“Kutbu değiştirerek ruh hallerinize hükmedebilir, mizacınızı değiştirebilir, karakterinizi inşa edebilirsiniz.”
Kybalion

Kutup Değiştirme Aracı, bu zihinsel ve duygusal simyayı yaratmak için oluşturduğum bir araç. İlham kaynaklarım Kybalion’un kutupluluk ve Aristoteles’in denge kavramları… Zihne rahatsızlık veren ya da yapmak istediklerini gerçekleştirmenin önünde engel yaratan duygu/olguyu isimlendirmekle başlıyoruz. Diyelim ki bu duygu korku; ikinci adım korkunun zıttını bulmak. O da kendi yaşadığın olgu içerisinde cesaret olsun. Araçta göreceğin iki kutuptaki boşluklara bu iki zıt duyguyu yerleştiriyorsun. Sonra duygu yoğunluğunun hangi taraftaki sayıya denk geldiğini işaretliyorsun. 

Bu işaretlediğin yerde daha ne kadar süre geçirmek istediğine karar veriyorsun. Buna karar verirken burada kalmanın sana verdiği sıkıntıları düşünmen ve ona göre karar vermen harika olur. Ardından cesaret tarafına doğru geçmek için nasıl adımlar atman gerektiğini cevaplıyorsun; aslında içinde cesur olmanı destekleyen ne gibi özellikler var, cesur olursan ve fikirlerini söylersen hayatına katkısı nasıl olur, cesaret için en başta küçük bir adım atman gerekse bu ne olurdu? Sonra bunları ne zaman gerçekleştireceğine dair bir plan yapıyorsun. Tüm planı gerçekleştirdiğinde kutup doğrusunda nerede olduğunu yanıtlıyor ve son olarak bulunduğun yerin sana neler kazandırabileceğini yanıtlıyorsun; öz saygı, onur, söz hakkı, yükselme, hak ettiğin maaşı alma, sosyal bağ vs. 

“Kişi kendi kutbunu değiştirme sanatını edinmediği müddetçe çevresini değiştiremez.”
Kybalion

Öz farkındalığını arttırabilen ve duygularını denetleyebilen insanlar duygusal zeka konusunda farkındalığı olmayanlardan birkaç adım ileride hayata devam ediyorlar. Kendi kutbunu değiştiremeyenler çevresini değiştiremiyor. İlim Mevlana’nın dediği gibi kendini bilmekten geçiyor. Bu kapasiteye sahip olduğunu kavrayabilenler, verilmiş rollere mecbur olduğu illüzyonundan ve piyon olmaktan kurtularak, kendi oynamak istedikleri rollerle hayatı deneyimliyor. 

Kutup Değiştirme Aracı’nı zorlandığın durumlarda ya da değiştirmen gereken şeyler olduğunu fark ettiğin zamanlarda rahatlıkla kullanabilirsin. Buradan kutup değiştirme aracını indirebilir, YouTube üzerinden konunun 7 dakikalık videosunu izleyebilirsin.

Kutup Değiştirme Sanatı ile Değişim

Bu dönemde whatsapp üzerinden Mutluluk Bilimi Pratiklerini paylaştığım “Endişeyi Azaltmak için Mutluluk Ritüelleri” online takipli grup çalışmama katılmak ya da online bireysel danışmanlık almak istersen bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsin. Pozitif psikoloji pratikleri ve hayat deneyimlerimi paylaştığım Instagram hesabıma ve Youtube kanalıma ulaşabilirsin.

Kocaman sevgiler…

İlginizi çekebilir: Tahmin ettiğiniz kadar güçsüz değilsiniz: Bilişsel önyargılarımız nasıl aleyhimize çalışır?

İrem Ülgü Orhan
Berkeley, North Carolina ve Pennsylvania Üniversitelerinde bulunan Pozitif Psikoloji kürsülerinde, Pozitif Psikoloji alanında eğitimler almış olan İrem Ülgü Orhan, bu eğitimlerini şamanik öğretiler ile ... Devam