Doğanın ilham veren konseri: Kuş sesleri, psikolojimizi nasıl etkiliyor?

Kendinizi doğanın kollarına bıraktığınızda siz de kulağınıza çalınan eşsiz kuş sesleriyle huzur buluyor musunuz? Kuş cıvıltıları, şüphesiz ki doğanın en ilham verici müziği. Çoğumuz, onları dinlerken içsel bir sakinlik ve sıcacık bir huzurla doluyor, kendimizi adeta masallar diyarında hissedebiliyoruz. Şehrin gürültüsünden arınıp, doğayla bütünleşebiliyor, kendimizi tam anlamıyla ‘anın’ içerisinde bulabiliyoruz, çünkü kuş sesleri bizi zihnimizin karanlık düşüncelerinin arasında kaybolmaktan alıp hayatın güzelliklerine doğru açılan bir kapının eşiğine sürüklüyor.

Üstelik kuş sesleri yalnızca bizi ‘iyi hissettirmekle’ kalmıyor, zihinsel sağlığımızı da koruyor. Nasıl mı? Yapılan pek çok bilimsel araştırma kuş seslerinin kaygıyı azalttığını, stres seviyesini düşürdüğünü ve hatta depresyon riskini ortadan kaldırdığını gösteriyor. Yani, doğanın hiçbir karşılık beklemeden sunduğu bu konser, bizi sağlığımız için kuş seslerinin olduğu yerlere davet ediyor.

Eğer evinizin etrafında ya da ofis masanızın baktığı camda sık sık kuşları görüyorsanız, pencereyi açıp onların sesine kulak vermenizin zamanı çoktan geldi de geçiyor. Çünkü, her gününü kuşlarla geçirebilen insanlar bilime göre çok şanslı, bu sayede sosyal, duygusal ve zihinsel sağlıklarını destekleyebiliyorlar.

1292 katılımcıyla yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre insanlar kuş seslerine maruz kaldıktan sonra anlık iyi oluşları ve sağlık durumları hakkında daha olumlu geri bildirim veriyorlar. Geçici iyilik hali ilk bakışta önemsizmiş gibi görünse de araştırmanın yürütücüleri Broaden ve Build, bu durumu olumlu duygular teorisi ile açıklıyor ve daha kalıcı değişiklikler için uygun ortam yaratıldığını savunuyorlar. Olumlu duygular teorisinin de açıklamaya çalıştığı gibi insanların duygusal durumlarındaki olumlu değişimler, geçici olsa dahi bunları deneyimlemenin birikimli etkisi kalıcı etkilere sahip olabilir. Diğer bir deyişle, bir kez kuş seslerini dinlemek o an için iyi hissettirse de, bunu düzenli bir alışkanlığa çevirdiğinizde genel olarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Surrey Üniversitesi’nde çevre psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Dr. Eleanor Ratcliffe, araştırmalarından yola çıkarak kuş seslerinin neden bizi rahatlattığını ve iyi hissettirdiğini şu şekilde açıklıyor: “Kuş cıvıltısı, yırtıcı hayvanların bulunmadığı doğal bir ortamın göstergesi olabilir. Ve doğa, insanların evrimleştiği ortam olduğundan, bize hayatta kalmamıza yardımcı olan kaynaklar sunan hoş, tehdit edici olmayan doğal ortamlarda rahatlamaya ve daha iyi hissetmeye meyilliyiz.” Diğer bir deyişle kuş sesleri, güvende olduğumuzu hissettirdiği için derinlemesine rahatlayabilir, iyi oluşumuzu bu sayede destekleyebiliriz.

King’s College London tarafından yürütülen bir başka araştırma ise, her gün kuş sesleri ile karşılaşmanın ruh halini iyileştirdiğini ve depresyon semptomlarının hafiflediğini gösteriyor. Yani, ister kuş seslerini dinlemek için parklara gidin, ister her gün işe giderken kullandığınız yolda sizi bekleyen kuşların yanından geçip yolunuza devam edin, fark etmez, duyduğunuz her kuş cıvıltısı kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Belki bir dahaki sefere kulaklıklarınızı takmak yerine doğanın sesine kulak vermeyi deneyebilirsiniz…

Eğer kuş seslerini nerede bulacağınızı bilemiyorsanız veya yaşadığınız, çalıştığınız yer bu sesleri duyabileceğiniz bir yerde değilse hala kuş seslerinin olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Kaydedilmiş kuş sesleri ile. Kaliforniyadaki bir araştırma, kaydedilmiş kuş seslerini 7 ile 10 dakika arasında dinlemenin refah düzeyini yükselttiğini gösteriyor. Bu bulgu, doğal alanlardaki kuş seslerine kolayca erişemeyenler için harika bir haber!

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Uplifers (@uplifers)’in paylaştığı bir gönderi

İşe gidip gelirken veya masanızda otururken telefonunuzdan kuş seslerini dinlemek, iş günü boyunca stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir veya tüm gün kendinizi çok daha iyi hissetmenizi destekleyebilir. Bunun için faydalanabileceğiniz bir mobil uygulama bile var: https://www.birdsong.fm/ dilerseniz hemen indirip deneyebilirsiniz.

Kuş seslerinin olumlu etkisinden daha fazla yararlanmak istiyorsanız, bu sesleri meditasyonlarınıza da dahil edebilirsiniz. İster açık havada kuş sesleri altında ister evde telefonunuzdan açtığınız kuş sesleri eşliğinde yapacağınız meditasyonlar, kendinizi çok daha rahatlamış hissetmenize destek olabilir. Ayrıca, National Trust’ın bir araştırmasına göre kuş seslerinin yanı sıra, orman sesleri, çıtırdayan yapraklar, derenin akması gibi sesler de bu konuda size yardımcı olabilir.

Şimdiden kuş seslerini dinlemek için heyecanlananlara güzel bir haber daha verelim, Lancashire Wildlife Trust’ın doğa ve sağlık sorumlusu Jo Humphreys, en fazla kuş sesinin duyabilmek için şafak vaktinin kelimenin tam anlamıyla gerçek bir ziyafet olduğunu söylüyor. Genellikle güneş doğmadan bir saat önce başladığını ve yarım saat boyunca zirvede olduğunu, daha sonra ise kuş seslerinin sessizleştiğini söylüyor. Yani, bir dahaki sefer kuş sesleriyle kendinizi şımartmak istediğinizden güneş doğmadan önce uyanmayı deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ekoterapi: İnsan ve doğa arasındaki ilişkinin iyileştirici gücü

Kaynak: happiful, psychologytoday, naturalhistorymuseum

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!