Kronik yorgunluğunuzun sebebi psikolojik değil gut hastalığı olabilir

Uzmanlar, yapılan araştırmalar sonucunda kronik yorgunluk sendromuyla ilgili oldukça şaşırtıcı bilgilere ulaştı. Buna göre sıradan bir efor harcama bile, insanı elden ayaktan düşürecek kadar yorgunluğa sebep olabiliyor. Üstelik bu yorgunluğun dinlenmeyle hiçbir ilgisi de bulunmuyor. Kronik yorgunluğun bilinen bir tetikleyicisi de yok.

Cornell Üniversitesi’nden uzmanlar ilk defa gut bakterisi hastalığına neden olan biyolojik etkenleri ve kandaki iltihaba neden olan mikrobiyal ajanları belirlemeyi başardı. Microbiome isimli bilimsel derginin 23 Haziran 2016 tarihli sayısında sonuçları yayımlanan araştırmaya göre uzmanlar, hastalardan alınan dışkı ve kan örnekleri ve ellerindeki bulgular sayesinde kronik yorgunluk sendromunu teşhis etmeyi başardı. Böylelikle kronik yorgunluk sendromunun nedenlerinin anlaşılması için çok büyük bir adım atılmış oldu.

İlgili yazı: Dikkat: Adrenal Yorgunluk çıkabilir!

Kronik yorgunluğunuzun sebebi psikolojik değil gut hastalığı olabilir
Araştırmacılar gut mikrobiyomlarının kronik yorgunluk sendromunun sebebi veya sonucu olduğunu söylemek için daha çok araştırma sonucuna ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan ve moleküler biyoloji alanında çalışan Dr. Maureen Hanson, yaptıkları çalışmanın önemini şöyle ifade ediyor:

“Yaptığımız çalışma, kronik yorgunluk sendromu hastalarındaki gut bakterisi mikrobiyomlarının normal olmadığını gösteriyor. Bu da bizi, bu hastalarda gastrointertinal veya iltihaplı semptomlara götürüyor. Dahası, kronik yorgunluk sendromu hastalarında tespit ettiğimiz bu biyolojik anormallik, hastalığın psikolojik kaynaklı olduğu şeklindeki saçma algıya karşı önemli bir kanıt oluşturuyor.”

“Eğer gelecekte bu gut mikropları ve gut hastalarıyla ilgili daha detaylı araştırmalar yapılırsa, klinik uzmanları da kronik yorgunluk sendromu hastaların beslenme düzenlerini değiştirerek, daha fazla probiyotik almalarını sağlayarak hastalığı tedavi edebilir.”

İlgili yazı: Kronik yorgunluk için tüketilmesi gereken besinler

Araştırma kapsamında öncelikle kronik yorgunluk sendromu teşhisi konmuş 48 kişi bulundu. Bu kişilere 39 defa sağlık kontrolü yapılarak kan ve dışkı örnekleri alındı. Araştırmacılar daha sonra farklı bakteri türlerini belirlemek için kan örneklerindeki mikrobiyal DNA bölgelerini sıraladı. Bu arada, kronik yorgunluk sendromu hastalarındaki farklı bakteri türlerinin sayılarının ciddi oranda daha az olduğu ve sağlıklı insanlara kıyasla iltihaplarla mücadele eden bakteri türlerinin daha az olduğu tespit edildi. Araştırmacılar ayrıca ellerindeki kan örneklerinde, bazı farklı iltihap yapıcı bakteriler buldu. Bu bakterilerin de gut sorunu yaşayan hastalardaki bakterilerle yüksek benzerlik gösteriği anlaşıldı. Ancak yine de araştırmacılar gut mikrobiyomlarının kronik yorgunluk sendromunun sebebi veya sonucu olduğunu söylemek için daha çok araştırma sonucuna ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Kaynak:
Science Daily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!