Kronik yorgunluk için tüketilmesi gereken besinler

Yataktan kalktın, perdeni açtın ve gökyüzüne baktın. İç sesin devreye girdi. Ve dedi ki: ’’Gün daha aymamış. Git sıcacık yatağında devam et rüya alemindeki keşiflerine’’. Evet güneşle selamlaşamamanın yarattığı bir depresyon, bir yorgunluk hali var üzerimizde. Bir kedi gibi sıcacık şöminenin önünde kıvrılıp uyumak istiyorsun. Belki de bu yorgunluğunun sebebi beslenmendeki yanlışlıklardan ya da uykusuzluk, açlık gibi enerjinizin düşmesine sebep olan alışkanlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Gelin birlikte irdeleyelim… Eğer sorunun sebebi beslenmen değilse, sevimli kedicik modunda devam edebilirsin.

Yeterince demir alıyor musun?

demir

Özellikle kadınlar için, vücutta optimal enerji üretimi ve düzenlenmesi için önemli olan anahtar besin ögelerinden biri de demirdir. Haftada 3-4 kez kırmızı et tüketmeyenlerin kanlarında, düşük demir ve çinko değerlerine rastlanması kaçınılmazdır. Çalışan kaslarımız için gerekli oksijeni kırmızı kan hücreleri sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin yapısında da demir minerali vardır. Beslenmedeki demir alımın azalması, bu transport sistemi sekteye uğratır. Düzenli olarak kırmızı et tüketemeyenler grubunda iseniz; demir ihtiyacınızı balık ve tavuktan karşılayabilirsiniz, ama demir içerikleri kırmızı ete oranla daha azdır.

Fazla işlenmiş besin tüketiyor olabilir misin?

Siz de sürekli bir yerlere koşuşturan meşgul insanlardan mısınız? Pratik diye öğünlerinizi bir protein bar ya da atıştırmalıklarla atlatıyorsunuz. Unutmayın, diyet sadece karın doyurmak değildir. Vücudun için gerekli olan besin öğelerini sağlamaktır. Bu tarz atıştırmalıklar bağışıklık sistemin için yarar sağlamaz. Taze besinler (meyve, sebze, yağlı tohumlar, tahıllar ve süt ürünleri) işlenmiş ürünlere göre bedenimiz için kat ve kat daha faydalıdır. Meyve suları yerine taze meyveleri tercih edin. Daha az kalori daha çok lif almış olursunuz.

Yeterince B Vitamini almıyor olabilir misin?

b vitamini

Enerji ihtiyacı ve stres arttığı zaman beslenmenizi yeniden düzenlemeniz gerekir. Günlük beslenme programına ilave etmeniz gereken vitaminleri doğal yollarla vücuduna almalısınız. Bir çoğunuzun gereksiz kalori kaynağı olarak düşünüp, ekmeği kahvaltınızdan çıkardığınızı duyuyorum. Peki tam buğday unlu ekmeğin B vitaminleri açısından ve lif açısından zengin olduğunu bile bile mi bunu yapıyorsunuz? B vitaminleri, sinir sistemi için gerekli kompleks maddelerdir. Eğer yorgun hissediyorsanız tam tahılların gücünden yararlanmayı deneyin. Kahvaltı da tam buğday unundan yapılmış bir tost yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde sebzeli bulgur pilavı tercihiniz olabilir. Akşam yemeğinde kahverengi pirinç, kinoa, chia tohumu seçenekler arasında olabilir. Fazla kalori almamak adına, hepsini aynı gün içerisinde tüketmemekte fayda var.  Son bir hatırlatma; enerji almak için tahılları sofranızdan eksik etmeyin.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam