Köy okullarına kitap seferberliği: Uber, kitap bağışlarınızı evinizden alıyor

Aşı olanlar ve aşıya karşı olanlar, hepiniz fark ettiyseniz pendemi bir rüzgar gibi gelip geçmedi. Hepimizin hayatlarının bir bölümü olarak kaldı, kayıplarımızla, etkisiyle, irili ufaklı izleriyle adeta bir parçamız gibi kaldı ama dönüştü.

Pandemi süreci öğrettikleriyle dönüştürdü. Hepimiz sabrımızla sınandık. Üretme kapasitemizle ve bir şeyi ne kadar uzun süre yapmadığımızda vazgeçtiğimizle. Hayata neresinden tutunduğumuzla ve zamanı nasıl tolere etmeyi seçişimizle…

Uzun süre işlerini yapamayanlar iflas etti. Bir şeye aşkla değil de ilk kez heves edenler yoldan geri döndü. Şevki kırılanlar, hayallerinden vazgeçenler oldu. Ama kimisi de hayallerini içinden geçerek, tanıyarak, algılayarak olup bitenle birleştirdi ve yoluna baş koydu, devam etti, severek inşa etti. İşini gerektiğinde araç, gerektiğinde amaç yaptı, çevreyle, sistemin ihtiyaçlarıyla dengelemeyi başardı.

Ben tüm bu süreçte aldığım ürünlerden, gittiğim etkinliklere kadar perde arkasında hep bu inanış ve samimiyeti aradım. Marka ismi veya kurum beni ilgilendirsin, ilgilendirmesin bu içtenliği bulduğum her yerin kulaktan kulağa ya da yazılı reklamını yapmaya çalıştım.

İşte Uber de bunlardan biri. Bugün basın mensubu olduğum için bana yollanılan maillerden birinde Uber’in yeni eğitim döneminde ihtiyaç sahibi okullara destek olmak için Herkese Kitap Vakfı işbirliğiyle kitap toplayacağını okudum. Projenin içeriğini çok takdir ettiğim için de Uplifers okurlarıyla basın bültenini altta paylaşmak isterim.

UBER ile Herkese Kitap Vakfı el ele vererek kitap dostlarından toplayacakları kitapları ihtiyaç sahibi okullara gönderecek. 19 Eylül Pazar günü, 11:00-17:00 saatleri arasında İstanbul il sınırları içinde UBER sarı taksi, çağıran herkese ücretsiz gidip bağışlayacakları kitapları alacak. Toplanan kitaplar Herkese Kitap Vakfı tarafından Türkiye’nin dört bir yanında kitabı olmayan okullara gönderilecek.

Türkiye’de kitap okumayı sevdirmek, yaygınlaştırmak ve ihtiyaç sahiplerine kitap iletmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Vakıf kurucu başkanı Bülent Şenver, “Kitapsız ve kütüphanesiz okul kalmasın diye uğraşıyoruz. Tüm kitap dostlarının desteğine ihtiyacımız var. “UberKitap” uygulaması ile binlerce çocuğa ve gence ışık olacağımıza ve onlara yeni kapılar açacağımıza inanıyorum. İstanbul’da herkesi bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

“UberKitap” projesi için heyecan duyduklarını belirten Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, “Uber Türkiye olarak gençlerin ve çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmasını çok önemsiyoruz. Bu nedenle okulların açılmasıyla bu projeyi hayata geçirmek istedik. İstanbullular Uber uygulamasını kullanarak evlerinde duran ve kullanılmayan kitapları, Uber ve Herkese Kitap Vakfı aracılığıyla köy okullarına ulaştırabilecekler. Böylece hep birlikte ihtiyaç sahibi okulların kütüphanelerine destek olmuş olacağız” dedi.

Proje çerçevesinde Uber uygulaması kullanıcıları uygulama üzerinden “UberKitap” ürününü seçerek vermek istedikleri kitapları ücretsiz bir şekilde adreslerine gelecek taksiye teslim edebilirler.

İlginizi çekebilir: Tatilde okuyabileceğiniz 6 kitap önerisi

Günsu Özkarar
1987 Ankara doğumluyum. 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Viyola Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldum. Ardından İsviçre’de Hocshule der Künste Bern’de ... Devam