Koşucuların buluşma yeri: İznik Ultra

İster tecrübeli koşucu olun ister yeni başlamış, bu hafta sonu İznik’te güzel bir macera sizi bekliyor. Hava şahane, İznik İstanbul ve Ankara’ya yakınken hem gezmek hem de koşmaya ne derseniz?

İznik Ultra Maratonu
İznik Ultra Maratonu

Eğer İznik Ultra’nın yarışlarına katılmayı düşünüyorsanız acele edin, çünkü kayıtlar bugün saat 17.00’de kapanıyor!

İznik Ultra’da koşulan mesafe adı gibi “ultra”, ultra derken yani uzun. Özel antrenman veya uzun zamandır antrenman yapmadıysanız bugün 130 km ve 80 km yarışları için kayıt yapmanız elbette düşünülemez. Ben mesela geçen sene 80 km koştum ve bunun için özel hazırlıklarımı yaptım. Bu sene tekrar 80 km yarışında start alacağım. Uzun yıllardır koşmama rağmen 130 km için henüz cesaret edemiyorum. Doğrusu cesaret değil de, yeteri kadar hazır değilim diyelim.

İlgili yazı: 80K İznik Ultra maratonunda ikinci oldum!

Ama bugüne kadar birkaç kez 30 km ve üstü koştuysanız, 50 km yarışı için kayıt yaptırmayı düşünebilirsiniz. Parkur doğada bulunuyor ve İznik Gölü etrafını dolaşıyor. Patikalarda ve traktör yollarında koşacaksınız. Bu parkur asfalta göre daha az agresiftir ve şahane manzaralar sayesinde koşu mesafesini size unutturur. Parkur zaman sınırı 9:30 saat, bu da demek oluyor ki, hem koşup hem de hızlı yürürseniz rahatça zaman sınırında bitirebilirsiniz.

Artık yeni bir koşu mesafesi var: 15 km

Bu sene uzun mesafelerin yanında yeni bir yarış da var; 15 km. Evet doğru duydunuz. Yarışın uzun mesafeleri nedeniyle hala tereddüt ediyorsanız, artık endişelenmenize gerek yok! Parkur, Derbent Köyü’nden 571 metre irtifadan başlıyor ve 79 metrede irtifadaki İznik’te bitiyor. Eğim yok, sadece düz ve yokuş aşağıya koşacaksınız. İznik Ultra ilk kez yarış tadı almak için çok güzel bir fırsat. Atmosferi o kadar beğeneceksiniz ki; eminim seneye daha uzun mesafe koşmak için kayıt olacaksınız.

muşkule
Müşküle Köyü

Biraz önce anlattığım gibi parkur gerçekten müthiş yerlerden geçiyor. Birkaç kilometre zeytin ağaçları arasında koşuyorsunuz, sonra tırmanmaya başlıyorsunuz ve pek fark etmeden 800 metre irtifaya ulaşıyorsunuz. İznik Gölü aşağınızda kalıyor. Parkurda küçük bir köyden geçeceksiniz. Bu benim en beğendiğim köy olan Müşküle Köyü. Geçerken her seferinde çok etkileniyorum. Bu köyün enerjisi çok farklı, teyzeler her gelen koşucuyu sanki ilk koşucu gibi alkışlıyorlar.

Tüm patika yarışları  16 Nisan Cumartesi günü yer alıyor. 15 km yarışı saat 13.30’da başlıyor, 50 km 10.30’da, 80 km 9.00’da ve 130 km ise saat 00.00’da (Cumayı Cumartesiye bağlayan gece). Benim tavsiyem Cuma günü en geç saat 17.00’de İznik’te olun; çünkü hem yarış saati almanız hem de de gerekli malzemeleri kontrol ettirmeniz lazım. Evet, mesafeye göre gerekli malzemeleri yanınızda taşınmanız şart. Ayrıca Cuma akşamı saat 19.00 ile 21.00 arasında geleneksel makarna partisi yer alıyor. Koşucu arkadaşlarınız ile sohbet etmek için güzel bir fırsat olacak.

Yarış sırasında İznik’in tarihi yerlerinden geçiyorsunuz

Pazar günü tüm yarışların ödül töreninden önce saat 10.30’da İznik Tarihi Kent Koşusu yer alıyor. Asfaltta ve İznik sokakları arasında 5 km parkur koşarken İznik’teki en önemli tarihi yerlerden geçeceksiniz; Senato Sarayı, Göl Kapı, Kuzey Surları ve İznik Bazilikası bu tarihi yerler arasında.

Bence daha fazla uzatmaya gerek yok : ) Bu hafta sonu planınız yoksa ve koşmak istiyorsanız, hemen kayıt yaptırın ve İznik’e gelin.

Sosyal medyada İznik Ultra ile ilgili paylaşım yapmaya çalışacağım, özellikle Instagram’da ve Twitter’da. 80 km’lik yarış öncesi ve sonrası kesinlikle fotoğrafları ve bilgileri paylaşacağım. Yarış esnasında birkaç Periscope (@coraline) yayını da yapmaya çalışacağım.

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam