Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Evinin rahatlığında, istediği kadar salaş giyinip televizyonda kendi istediği kanalı izleyerek spor yapmak isteyenler için ilk iki alternatif kondisyon bisikleti ve koşu bandıdır.

kosu bandı

Bu iki alet arasında koşu bandı kol, omuz ve sırt gibi kasları da çalıştırdığından daha çok tercih ediliyor. Katlanıp bir kapı arkasına sığdırılıverilen modellerin de çıkmasıyla birlikte satışlarda önemli bir artış olduğu görüldü. Ancak, talebin arttığı her ürün gibi koşu bantlarının da marka ve modellerinde, daha da önemlisi kalitelerinde değişiklikler meydana geldi. Bu da demek ki, önümüzdeki onlarca seçenek arasında doğru seçimi yapabilmek için artık daha çok bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Bu yazıyı okuyan Uplifers takipçileri koşu bandı satın almaya karar verdiğinde nelere dikkat edeceklerini biliyor olacaklar.

Acele etmeyin

Sağlıkla ilgili her konuda ve alışverişte olduğu gibi, koşu bandı alırken de acele etmemek ve sıkı bir araştırma yapmak gerekiyor: Önce internet üzerinden, sonra mutlaka yerinde görerek.

Amerika’nın ünlü sağlık ve form uzmanı, First Fitness firmasının kurucusu Gregory Florez’in önerisi, aşağıda listelediğimiz ve bunların dışında kafanıza takılan tüm konular hakkında içiniz rahat etmeden kararınızı vermemeniz.

  1. Sizin ve koşu bandını kullanacak olan diğer kişilerin özelliklerini gözden geçirip bir tercih yapmalısınız. Örneğin, aynı koşu bandını kullanacak olan biri 60, diğeri 110 kilo ağırlığındaki iki kişi, düşük kaliteli bir aletle tek bir kişinin yaşayacağından daha çok sorun yaşayabilir.
  1. İnternette gezinin. Üreticilerin kendi sayfalarına ve kullanıcı yorumlarına, ürün karşılaştırmalarına göz atarak seçeneklerinizi daraltabilirsiniz.
  1. Ürünü nerede görebileceğinizi ve nereden alabileceğinizi belirleyin. Aynı kaliteyi ucuza bulmakta elbette sakınca yok, fakat böyle ürünlerde indirim mağazalarından alışveriş yaparken fazladan dikkatli olmakta fayda var. Bilgili bir satış ekibi tarafından karşılanacağınız bir yer bulmaya çalışın.
  1. O mağaza benim, bu dükkan senin gezmekten sıkıldığı için tüm alışverişlerini internet üzerinden yapan biriyseniz, üzgünüz ama koşu bandı satın alırken eski zamanlarınıza dönmeniz gerekecek. Zira koşu bandını satın almadan önce mutlaka test etmek, hem performans hem de güvenlik açısından önem taşıyor.
  1. Ürünü, gerçekte kullanacağınız gibi test etmeye dikkat edin. 5 dakika yavaşça yürüdüğünüzde tüm koşu bantları aynıymış gibi gelebilir; ancak evde yapacağınız gibi koştuğunuzda, eğimi arttırdığınızda, farklı programlara geçtiğinizde gerçek performansı deneyimleyebilirsiniz.
  1. Aleti test ederken değişik programlar ve hızlarda titreşim, ses gibi sizi sonradan rahatsız edebilecek unsurlara da dikkat etmelisiniz.

Koşu bandının olmazsa olmazları

Kolay kullanılabilir ve büyük fontlu dijital ekran: Koşu bandının üzerine her çıktığınızda elinizde bir kullanma kılavuzu olmayacağını düşünürsek, baktığınızda ne yazdığını anladığınız bir ekranla çalışmak oldukça önemli.

Elektronik aksam: Pek çok koşu bandında yerleştirilmiş bir televizyon, radyo ya da vantilatör bulunuyor. Bunların sizin için ne kadar önem taşıdığını değerlendirmeli ve neyin gerçekten gerekli olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin; nabzınızı, yaktığınız kaloriyi ve kat ettiğiniz mesafeyi gösteren bir ekran ya da eski çalışmalarınızı kaydeden ve karşılaştırma yapmanıza olanak sağlayan bir sistem, bir vantilatörden çok daha öncelikli ve faydalı olabilir.

Şok emme sistemi: Koşu bandının gövdesi sağlam fakat “affedici” görünüyor mu? Bastığınız yerin çabuk eskimemesi veya dizinizde sorunlara sebep olmaması için fazla yumuşak ve süngerimsi bir dokusu olmaması gerekiyor. Bununla birlikte, asfaltta koşuyormuş gibi hissetmek zorunda da değilsiniz. Şok emme sistemine sahip ve koşmanızı kolaylaştıran, üzerinde rahat ettiğiniz bir alet bulmaya çalışın.

Motor: Oldukça açık ve net olarak, koşu bandının motor gücü önemli olmakla beraber, büyüdükçe daha iyi olduğu iddialarına kulak asmayın. 2.0 ya da üzeri HP motoru iyi bir koşu bandı için genelde yeterlidir – diğer parçaları, örneğin motor soğutma sistemi iyi olduğu sürece. Etkileyici bir beygir gücüne takılıp kalmak yerine, aleti bir bütün olarak değerlendirmekte fayda var.

Son olarak; satın alacağınız koşu bandına karar verdiğinizde aşağıdaki üç parçanın mutlaka garanti kapsamında yer almasına özen göstermelisiniz:

–       Motor

–       Gövde ve üzerinde koştuğunuz kemer

–       Elektronik aksam

Ne kadar kaliteli olursa olsun her ürün bozulacak ya da eskiyecektir. Önemli olan, koşu bandınızı siz ondan sıkılana kadar yüksek performansla ve gönül rahatlığıyla kullanabilmeniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!