Konunun uzmanları açıklıyor: Yeni alınan kıyafetler kullanılmadan önce yıkanmalı mı?

Çıktığınız alışverişte aldığınız kıyafetleri bir an önce giymek istiyorsunuz. Ancak emin olamadığınız bir şey var: Yeni alınan kıyafetler, kullanılmadan önce yıkanmalı mı? Bu soruya cevap ararken aklınıza muhtemelen ilk önce gelen şey, sizden önce mağazada muhtemelen birkaç kişinin daha kıyafetinizi denemiş olduğu.

Konunun uzmanlarından Lana Hogue’nün aklımızı karıştıran bu soruya verdiği cevap “evet”. Kumaş üretim uzmanı olan Hogue, özellikle tene direkt temas eden kıyafetleri mutlaka giymeden önce yıkamamız gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni sadece kıyafeti sizden önce deneyenlerden bulaşabilecek potansiyel mikroplar değil, daha çok kıyafetlerin üretim sürecinde maruz kaldığı kimyasallar.

Kıyafet üretiminde kimyasal kullanımı

Hogue, kıyafetlerde kullanılan boyaların cilde zarar verdiğini belirtiyor. Üretim sürecinde kullanılan kimyasallar arasında bulunan formol reçine ve azo-anilin gibi maddeler, cildi tahriş edebiliyor. Azo-anilin boyaları, özellikle alerjisi olanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Giysilerin kırışmasını önlemek için yararlanılan ve renksiz bir gaz olan formol reçine ise uzun süre bekletilen kıyafetlerde küf oluşumunu engelliyor, ancak deri yoluyla emilebildiği için toksik özellikler de taşıyor.

yeni alınan kıyafetler
Kıyafetlerin üretim sürecinde kullanılan kimyasal maddeler cilde ciddi zararlar verebiliyor.

İlginizi çekebilir: Neden kıyafet dolabımı düzenleyemiyorum?

Deneme kabinleri

New York’taki Columbia Üniversitesinde Dermatoloji Profesörü olan Donald Belsito da The Wall Street Journal dergisine verdiği röportajda Hogue ile aynı yönde ifadeler kullanıyor. Daha çok kıyafetlerin satın alınmadan önce farklı kişiler tarafından denendiğine odaklanan Belsito, bu durumun takibinin imkansız olduğunu ve bitten mantara kadar birçok şeye yol açabileceğini ifade edip ekliyor: “Şimdiye kadar bu şekilde bulaşan bit vakalarına rastladım. Ayrıca bu şekilde kıyafet deneme yoluyla geçen hastalıklar, bunlarla sınırlı değil.”

Kıyafetleri kullanmadan önce yıkamanın faydası

Her ne kadar yeni alınan kıyafetlerin farklı nedenlerle sağlık sorunlarına yol açabildiğini bilsek de, kullanmadan önce yıkayarak bu riskleri en aza indirgememizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, özellikle cilde direkt temas eden giysileri, kullanmadan önce yıkamamız gerekiyor. Ayrıca giyilen kıyafet içinde terleme ihtimalimiz varsa, cildimizin kimyasalları emme riski arttığı için, buna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Yazımızı sonlandırırken aşağıda Hogue’ün kullanılmadan önce mutlaka yıkanması gereken giysiler listesine yer vereceğiz:

Çorap

İç çamaşırı

Spor kıyafetleri

Tişört

Şort

Yazlık giysiler

Mayo ve bikiniler (özellikle de giyildikten sonra hemen suya girilmesi planlanmıyorsa)

İlginizi çekebilir: Kıyafetlerinizi yıkamadan önce kaç kez giymelisiniz?

Kaynak:

womansday.com

wsj.com

today.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!