Kıyafetlerinizi yıkamadan önce kaç kere giymelisiniz?

Moda dünyasının en güçlü isimlerinden stilist ve editör Rachel Zoe, Glamour ile yaptığı röportajda çamaşır yıkamanın inceliklerinden ve püf noktalarından bahsetti. Kıyafetlerine büyük özen gösteren Zoe, herkesin evinin rahatlığında yapabileceği temizlik yöntemlerini de okuyucularla paylaştı.

çamaşır standart
Çamaşır yıkarken herkesin kaynaşması ve sohbet etmesi çok hoşuma giderdi.

Bu sonbaharda çamaşır yıkamak ile ilgili eğitim alacağınızı duyduk.

Evet. P&G şirketinde, kumaşları dikkatle inceliyor test ediyorlar. Ben de bu sayede çamaşır yıkamak ile ilgili daha detaylı bilgiler edinebileceğimi düşündüm.

Çamaşır yıkamakla ilgili öğrendiğiniz ilk şey neydi?

Çamaşırları ayırmam gerektiği! Bütün çamaşırlarımı bir arada atmıştım ve hepsini birlikte yıkamıştım. Beyaz kıyafetlerim hep boyandı, pembeye döndüler. Ama çamaşır yıkamak benim için hep eğlenceli olmuştur. Üniversitedeyken çamaşır yıkamayı çok severdim. Çamaşır yıkarken herkesin kaynaşması ve sohbet etmesi çok hoşuma giderdi.

Sadece kuru temizlemeye uygun olduğu söylenen kıyafetler, bazen evde de yıkanabiliyor. Siz evde yıkayıp yıkamamanız gerektiğine nasıl karar veriyorsunuz?

Aslında her kıyafet evde yıkanabilir, sadece kumaşa uygun davranmanız lazım. Makinenin el yıkama seçeneği, soğuk suyla yıkamak, asarak kurutmak… Bu tarz şeyler çok fark ediyor. Örneğin, boncuklu ve metalik işlemeli parçaları kesinlikle çamaşır makinesine atmamanız gerekiyor.

Kıyafetlerimizi kaç kez giydikten sonra yıkamamız gerekir? Her giydiğimizde yıkamalı mıyız yoksa birkaç sefer giyilebilir mi?

Tozlu ve kirli bir yerde değilseniz, kıyafetlerinizi her giydiğinizde yıkamanıza gerek yoktur. Toplu taşıma araçlarında ya da uçaklarda kullandığınız kıyafetler anında yıkanmalıdır. Ancak ev ortamında takılıyorsanız, giydiğiniz ilk seferde yıkamanıza gerek yoktur.

çamaşır standart
Çamaşır yıkamayı aceleye getirdiğinizde, mutlaka kıyafetlerinize zarar verirsiniz.

Çamaşır yıkarken yapmamamız gereken en önemli şey nedir?

Aceleye getirmek! Çamaşır yıkamayı aceleye getirdiğinizde, mutlaka kıyafetlerinize zarar verirsiniz. Onun yerine özenle ve her kumaşa ayrı muamele edecek şekilde yıkamaya çalışın.

Lekelerle savaşmak için ne önerirsiniz?

Kıyafetlerinizi makineye atmadan önce leke çıkarıcı ile bekletmeniz faydalı olabilir. Üzerinize bir şey döküldüğü an müdahale etmeniz de çok önemli. Bir restoranda üzerinize bir şey döküldüğünde, hemen suni tatlandırıcı ile lekenin üzerini ovun. Lekenin kalıcılığını büyük ölçüde düşürdüğünü fark edeceksiniz.

Kaynak:

Glamour

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!