Eğlenceli, etkili ve tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz: Kondisyon küreği

Kondisyon küreği her bir harekette alt ve üst bedeninizin çalışmasını sağlar. Bu durum ise kaslarınızı güçlendirir ve onlara şekil verir, ayrıca dayanıklılığınızı da arttırır. Kürek çekmek aynı zamanda kalp ve akciğerlerinize de destek olur. Kondisyon küreğini kullanırken illaki bir mücadele içerisinde olmanıza da gerek yok. Onun faydalarına bir göz atalım.

Kürek çekmek tüm bedeni çalıştırır

Kürek çekmenin sadece kolları çalıştırdığı doğru değildir. Aslında tüm bedeni çalıştırmaya yardımcı olur. Hatta araştırmalara göre bir çekiş, %65 oranında bacakları, %35 oranında üst bedeni çalıştırır.

Hedeflediği kas grupları şunlardır:

  • quadriceps
  • kalfler
  • glutlar

Kürek çekmek aynı zamanda şu üst beden kaslarını da güçlendirir:

  • pecler
  • kollar
  • karın kasları
  • oblikler

Bacak kaslarınız özellikle itiş ve çekme kısımlarında etkili olur.

Tüm fitness düzeyine sahip insanlara uygundur

Kondisyon küreğiniz olduğu sürece onu egzersiz rutininize katabilirsiniz. Ayrıca görme problemlerine sahip olan insanlar için de güvenli olarak görülür. 2015 yılında görmesi zayıf 24 insanla yapılan ve 6 hafta boyunca 5 gün süren kürek çekme seanslarında, toplam yağ oranında ve yağ kütlesinde ciddi bir azalma görülmüş. Buna ek olarak katılımcıların kolesterol düzeyleri de azalmış, bunun yanında bel kuvvetleri ve esneklikleri ciddi şekilde artış göstermiş.

İlginizi çekebilir: Spor yapıyorum ama sonuç alamıyorum: Neden ve ne yapmalı?

Düşük etkilidir

Kürek çekmek ciddi şekilde kalori yakmanızı sağlamasına rağmen eklemlerinize çok yük yüklemez. Böylece hareketleri kontrol edebilirsiniz ve aktif dinlenme için uygundur. Bazen osteoartrit başlangıcı olan insanlar için de önerilen bir egzersizdir.

2014 yılında 24 kişiyle uygulanan 8 haftalık bir çalışmada, eklem gücünü ve esnekliğini özellikle dirsek, omuz ve dizlerde %30 oranında arttırdığı görülmüş. Koşmak gibi yüksek etkili egzersizlerde bunu söylemek zordur.

Meditatif olabilir

Kürek çekmekte beden ile zihin arasında bir bağlantı vardır. Kürek çekmek özellikle suda yapıldığında en sakinleştirici etkisini gösterir ancak iç mekanlarda kondisyon küreği cihazlarını kullanarak da benzer etkiler elde edilebilir. Bu durum yumuşak ve sürükleyici hareketten kaynaklanır ve ayrıca tekrar eden hareketlerin olması zihninizin otomatik pilota geçmesini sağlar. Ayrıca endorfin salgılamanızı da sağlar ve böylece stresi azaltan iyi hissettiren hormonlar sizin de iyi hissetmenize yardımcı olurlar.

Akciğerler ve kalp için iyidir

Kürek çekmek bir kardiyo egzersizi olarak kalp damar sistemini güçlendirir ve buna kalp, damarlar ve kan da dahildir. Bu sistem besinler ve oksijen gibi önemli materyallerin bedeninize ulaştırılmasına yardımcı olur. Kondisyon küreği yoğun bir egzersiz olduğundan kalbiniz bedeninize kan taşımak için iyi çalışmalıdır. Bu da kalp gücünün artmasını sağlayabilir. Ayrıca kalp problemleri riski olanlar için de faydalı olabilir.

Güç ve direnç kazanmanızı sağlar

Kondisyon küreğinde hem güç egzersizi hem de kardiyo yaparsınız ve bu nedenle güç ve direnç kazanmanıza yardımcı olur. Güç, kısa zamanda en yüksek kuvveti uygulama yeteneğinizdir. Buna zıplama, depara kalkma gibi işler örnek gösterilebilir.

Eğer doğru şekilde kürek çekerseniz, bacak kaslarınızı bedeninizi geriye itmek için kullanacaksınız ve kollarınız ise kürek çekecektir ve ikisi de güç gerektirir. Direnç ise bedenin aktiviteyi sürdürme yeteneğidir. Uzun süre kürek çekmek buna örnek olarak verilebilir. Kürek çekmek hem kardiyovasküler hem de kas direncinin artmasını sağlar.

İlginizi çekebilir: Tüm gün oturmanın olumsuz etkilerini 5 dakikada tersine çevirin

Kısa zamanda etkilidir

Zamanınız az olsa bile kürek çekmek hedeflerinize erişmenize yardımcı olabilir. Tüm bedeni çalıştıran bir spor olduğundan temel kas gruplarını çalıştırır ve hem kardiyo hem de güç egzersizi yapmış olursunuz. Ayrıca kısa süreli yoğun egzersizler, yani HIIT egzersizleri gibi egzersizlerin kardiyak işlevleri iyileştirdiği ve spor sonrası oksijen tüketimini arttırdığı biliniyor. Yani spordan sonra daha fazla kalori yakacaksınız.

Düşük hacimli HIIT üzerine yapılan yeni çalışmalardan bir tanesinde, seans başına 15 dakikadan az şekilde yapıldığında, fitness düzeyinde, glukoz kontrolünde, tansiyonda ve kardiyak işlemlerde devamlı egzersizler kadar fayda sağlayabildiği görülmüş.

Koşu bandı veya eliptik bisiklete iyi bir alternatiftir

Spor salonundaki spor aletleri söz konusu olduğunda, kondisyon küreğini ilk başlarda es geçebilirsiniz. Ancak diğer aletlere baktığınızda bu durum değişiklik gösterebilir. Örneğin koşu bandı temel olarak alt bedeni hedefler, kondisyon küreği ise tüm bedeni çalıştırır. Kondisyon küreği aynı zamanda eliptik bisiklet ile benzer kasları hedeflese de üst bedende daha fazla efor gerektirir. Ayrıca bir apartmanda yaşıyorsanız, kürek makinesi koşu bandından daha sessiz olacaktır.

Evde çalışmaya uygundur

Koşu bandı veya ağırlık seti evde çok yer kaplayabilir. Kondisyon küreği ise genelde kullanılmadığında katlanabilir ve saklanabilir. Güç egzersizleri için kullanmak bile mümkündür.

Kondisyon küreği ile ne kadar kalori yakılır?

56 kilogramlık bir kişi 30 dakika kondisyon küreği kullandığında 255 kalori yakar. 83 kilogram birisi ise 440 kalori yakacaktır. Eliptik bisiklette ise bu değerler 270 ve 378 olacaklardır. Günlük kürek çekmeye dengeli bir beslenme eklemek aktif kalmak ve sağlıklı olmak için iyi bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir: Sabah kahveniz demlenene kadar yapabileceğiniz 5 dakikalık mobilite egzersizleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!