Kız kardeşimi sevmiyorum: Bu duygularla nasıl başa çıkılır?

Bazı insanların kardeşleriyle arkadaşlıktan da derin, sevgi dolu, destekleyici ilişkileri olur. Bazılarının ise arası pek iyi olmayabilir. Eğer “Kız kardeşimi sevmiyorum” diye düşünüyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Yaşamda bazen öfke ve nefret duyguları kardeş ilişkilerinde dahi ortaya çıkabilir. Anlaşamayan kardeşler oldukça yaygındır ve tüm bu kavgalar zamanla rekabete, nefrete yol açabilir. Peki bir insan kardeşini neden sevmez? Kız kardeşi sevmemenin altında yatabilecek nedenleri keşfetmek ve konuya daha derinden bakmak için okumaya devam edin.

“Kız kardeşimi sevmiyorum” diye düşünmenin nedenleri

Kardeşini sevmemek her yaşta; çocuklukta veya yetişkinlikle ortaya çıkabilir. Zamanla yoğunlaşabilir veya yıllar geçtikçe azalabilir. Birçok yetişkin kardeş, geçinmekte zorlanırlar ve birbirleriyle tartışmadan veya kavga etmeden birlikte vakit geçiremezler. Hatta bazı kardeşler, kardeş rekabeti nedeniyle birbirlerinden veya ailelerinden uzaklaşırlar. Peki ama neden? İşte “Kız kardeşimi sevmiyorum” duygusunun altında yatabilecek olası nedenler:

  • Farklı miktarlarda ebeveyn ilgisi: Siz veya kız kardeşiniz, ebeveynlerinizin birinizi diğerine tercih ettiğini hissedebilir, bu da ikiniz arasında rekabete ve nefrete yol açabilir.
  • Kıskançlık: Kardeşlerin başkalarıyla veya birbirleriyle karşılaştırılmaları alışılmadık bir durum değildir. Bu da kıskançlığı veya başarısız olma hissini besleyebilir ve kardeşler arası çatışmaya yol açabilir.
  • Gelişen kişilikler: Siz ve kız kardeşiniz büyüdükçe, kişilikleriniz, zevkleriniz, alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınız gelişebilir; sonuçta aynı fikirde olmak zor olabilir. Bu da birbirinizden uzaklaşmanıza ve birbirinizin seçimlerini onaylamayarak tartışmanıza yol açabilir.
  • Stres faktörleri: Dış stres faktörleri, kız kardeşinizle olan ilişkinizi olumsuz etkileyebilir ve tepkilerinize bağlı olarak nefrete yol açabilir.
  • İstismar: Kız kardeşiniz sizi bir şekilde derinden incittiyse, bu ona karşı nefret duymanıza neden olabilir. Gerçek nefret genellikle o kişinin sizden hayatını değiştirecek şekilde yararlandığı duygusu anlamına gelir. Kişi bu yüzden kendisinin o yanıyla yüzleşmekten hoşlanmaz.
  • Aile değerleri: Anne babanızın değerleri ve ailenizin dinamikleri de kız kardeşinizle olan ilişkinizde rol oynayabilir. Örneğin, saldırganlığın normal olduğunu düşünen ebeveynlere sahip kardeşler, kendilerini saygılı bir şekilde ifade eden ebeveynlere sahip kardeşlerden daha fazla kavga etmeye eğilimli olabilirler.
  • Aile zamanı eksikliği: Yemekler, geziler ve hafta sonları birlikte zaman geçirmek, güçlü aile bağları oluşturmaya yardımcı olabilir. Aile olarak birlikte yeterince zaman geçirmemek, kardeşinizle kavga etme olasılığınızı artırabilir.
  • Duyguları yansıtmak: Duygularınızı kız kardeşinize yansıtmanız da mümkündür. Örneğin kontrol edemediğiniz başka bir şey hakkında öfkelenip öfkenizi ondan çıkarıyor olabilirsiniz.

“Kız kardeşimi sevmiyorum” duygusuyla nasıl başa çıkılır?

Nefret, insanı duygusal olarak tüketen yoğun bir duygudur. Bununla birlikte kız kardeşinizi sevmiyormuş gibi hissettiğiniz için suçluluk ve utanç gibi başka duygular da yaşayabilirsiniz. Peki ne yapmalı? İşte deneyimlediğiniz duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı stratejiler.

1. Ebeveyn davranışlarını anlayın

Eğer anne babanızın kız kardeşinizi tercih ettiğini düşünüyorsanız, sık sık onlar tarafından küçümsenmiş hissedebilir ve bunun sonucunda kız kardeşinizden nefret edebilirsiniz. Ancak onların davranışlarını incelemek, nedenlerini anlamaya yardımcı olabilir. Bunu yaparak, anne ve babanızın kasıtlı olarak kız kardeşinizi kayırmadığını ve davranışlarının sizi incittiğini fark etmediklerini görebilirsiniz. Örneğin, ebeveynlerinizin kız kardeşinize daha yakın olmasının nedeni, yakınlarda yaşıyor olmaları olabilir. Ya da kız kardeşinizle bağ kurdukları ortak ilgi alanlarını paylaşabilirler.

2. Terapi almayı düşünün

Eğer “Kız kardeşimden nefret ediyorum” gibi bir düşünceniz varsa ve nedenini gerçekten anlayamıyorsanız ya da sorunun sizden kaynaklandığını düşünüyorsanız terapi almayı düşünün. Belki de üzerine çalışmanız gereken mantıksız bir öfkeye sahipsiniz veya kardeşinize bir şeyler yansıtıyorsunuz. Her iki durumda da, nefret genellikle mantıksızdır ve işleri daha da kötüleştiren kararlara yol açabilir. Terapi, kız kardeşinizden neden nefret ettiğinizi ve duygularınızla nasıl başa çıkabileceğinizi anlamanın yararlı bir yoludur.

3. Rekabetten kaçının

Bir insan kardeşini neden sevmez? Bazen bunun nedeni, kız kardeşinizle rekabet etme eğiliminizdir. Bu eğilim çok küçük yaşlardan itibaren kökleşmiş olabilir ve ailenizin diğer üyeleri tarafından körüklenebilir. Bununla başa çıkmak için kız kardeşinizle rekabet etmekten kaçının ve kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeye çalışın. Kendinizi kız kardeşinizden daha “x” biri olarak değil, bireysel bir varlık olarak görmeye başlayın.

4. Sınırlarınızı belirleyin

Söz konusu kardeş anlaşmazlıkları olduğunda kendinizi korumak için kız kardeşinizle aranızda sınırlar belirlemeniz yararlı olabilir; özellikle de ilişkiniz toksik olma eğilimindeyse. Toksik bir ilişki, sağlığınızın fiziksel veya psikolojik olarak tehdit edildiği ilişki anlamına gelir. Toksik bir kız kardeş ilişkisinin belirtileri arasında manipüle edilmiş, suçlanmış hissetme veya kız kardeşinizin size fiziksel olarak zarar vermesi yer alır. Bu sınırlar, rahatsız olduğunuz şeye bağlı olarak farklı biçimlerde alabilir. Örneğin, ona belirli konuları tartışmanın yasak olduğunu hissettirebilir veya kız kardeşinizle aile toplantıları dışında vakit geçirmemeyi düşünebilirsiniz.

5. İhtiyacınız olan desteği ve kabulü bulun

Kız kardeşinizin yanında olmasanız bile başka alanlarda destek bulabilirsiniz. Etrafınızı sizi önemseyen ve sizi destekleyen insanlarla çevreleyin. Bu, anne babanızı, eşinizi, çocuklarınızı, arkadaşlarınızı, diğer aile üyelerinizi, iş arkadaşlarınızı, destek gruplarınızı veya hayatınızdaki diğer insanları içerebilir. Hatta insanların dışında maneviyatta, sanatta, müzikte, kitaplarda ve filmlerde de kabul ve aidiyet duygusu bulabilirsiniz.

6. Kız kardeşinizle ilişkinizi analiz edin

Çocukken aranızda daha iyi bir bağ olduğunu düşünüyor musunuz yoksa rekabet her zaman bir sorun muydu? Nefretinizin sevgi eksikliği anlamına geldiğini mi hissediyorsunuz yoksa ona karşı düşmanca veya kızgın mı hissediyorsunuz? Kız kardeşinizle hoş anılarınız var mı veya her zaman size kötü davrandığını mı düşünüyorsunuz?

Eğer kız kardeşinizin size karşı davranışları sağlıksızsa, öfke bunlara maruz kalmanın doğal bir tepkisi olabilir. Ancak, siz ve kardeşiniz bir aile dinamiği veya anne babanızın baskısı nedeniyle rekabete girdiyseniz, kardeşinizle ilişkinizi onarmanız ve anne babanızla bağınızı yeniden gözden geçirmeniz faydalıdır. Yıllarca süren çatışmalardan sonra bir kardeşle yeniden bağ kurmak zor olsa da, bunları konuşmak daha iyi ve sağlıklı bir bağın kapılarını aralayabilir. Eğer siz veya kardeşiniz ayrımcılığa maruz kaldıysanız, aranızdaki düşmanlığın haset veya kıskançlıktan kaynaklandığını fark edebilirsiniz.

7. Aranızdaki ilişkiyi bitirme zamanının gelmiş olabileceğini düşünün

Bazı durumlarda, aile ilişkileri iyileşmeyecek kadar zor olabilir. Aileniz size kaba davranıyorsa, sınırlarınıza saygısızlık ediyorsa veya iletişim kurduğunuzda öfkeyle hareket ediyorsa, bu sağlıksız bir ilişkinin işareti olabilir. Uzmanlar, işlevsiz bir aileyi çatışma, uygunsuz davranış veya istismarın mevcut olduğu bir aile olarak tanımlıyor. Bir ilişkinin sağlıksız olup olmadığına karar vermekte zorlanıyorsanız, seçeneklerinizi tartışmak için aile terapisi veya bireysel terapiyi düşünebilirsiniz.

Kız kardeşini sevmemek normal mi?

“Kız kardeşimi sevmiyorum” demek, daha önce de belirttiğimiz gibi beraberinde suçluluk ve utanç duyguları getirebilir. Böyle hisseden kişiler bunun normal olup olmadığını merak edebilirler. Evet, kız kardeşinizi sevmediğinizi hissedebilirsiniz, çünkü o da sizin gibi bir insan ve onlarca duygudan oluşuyor. Böyle hissetmek sizi kötü biri yapmaz ama bu kesinlikle bir noktada ele alınması gereken bir konudur. Çünkü aile ilişkilerinde zorluklar çıkararak zorlayıcı duygulara yol açabilir. Nedeni ne olursa olsun, kız kardeşini sevmemek içinde bulunması zor bir durumdur. Bu nedenle bu konu hakkında uzman desteği almak, muhtemelen size çok yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: verywellmind, betterhelp, psychreel

İlginizi çekebilir: Ailemden nefret ediyorum: Böyle hissediyorsanız ne yapmalısınız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!