Kitap önerileri: İlkbahar ruhunu yansıtan kitaplar

İçimizi kıpır kıpır eden coşkusuyla, doğanın uyanışıyla, binbir renk çiçekleri ve mis gibi kokusuyla yılın en umutlu, en hareketli ve yeni başlangıçları temsil eden mevsimi uzun bir bekleyişin ardından sonunda bizimle. Aylar süren soğuk, yağışlı ve karanlık günlerin ardından ilkbaharın renkliliğine, canlılığına, taptaze havasına, kır çiçeklerine, tomurcuklanan ağaçlarına, ferahlık veren aydınlığına hayran olmamak elde değil. İlkbahar mevsimi tam da bu sebeple pek çok kültürde yepyeni başlangıçları ve umudu temsil ediyor. Bizlere de bu muhteşem mevsimin enerjisini yansıtan kitaplarla kırlara uzanıp saatlerce güneşin altında yuvarlanarak kitap sayfaları arasında büyülü dünyalara yolculuk etmek kalıyor. İlkbahar’da elinizden düşürmemeniz gereken, doğanın yeniden uyandığı ilkbahar mevsiminin ruhunu yansıtan en iyi kitapları sizler için yazımızda bir araya getirdik. İşte en iyi bahar kitapları:

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery

Umut denince ilk akla gelen kitaplardan biri elbette Küçük Prens. Aslında bir çocuk kitabı olarak bilinse de yaşam boyu dönüp tekrar tekrar bakılabilecek, her okunuşta yeni bir şeyler keşfetmenize olanak veren bir felsefeye sahip. Hepimizin her yaşta Küçük Prens’ten alacağımız çook fazla ders var ve bu kitabı tekrar okumak için bahar en güzel zaman!

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Outliers – Malcolm Gladwell

Bazı insanların neden daha başarılı olduklarını düşünürken çoğumuz bu insanların daha zeki ya da hırslı oldukları çıkarımını yapıyoruz. Ancak Malcolm Gladwell Outliers’ta başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bu insanların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini söylüyor. Başarının hikayesinin başta göründüğünden çok daha karmaşık ve ilgi çekici olduğunu anlatan Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bu kitapla sizi daha başarılı olmaktan alıkoyan kalıplanmış inançlarınızla kısa sürede vedalaşabilir ve başarı yolculuğunuzda yepyeni başlangıçlara yelken açabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E. Frankl

Avusturyalı psikiyatr Victor E. Frankl tarafından kaleme alınan İnsanın Anlam Arayışı, ilkbaharda umudunu yeşertmek isteyenlerin en seveceği kitaplardan biri olacak. Frankl’ın toplama kampından kurtulmuş bir Yahudi olması ve kitapta kendisinin ve kamptaki diğer insanların, umudun kasten yok edildiği bir ortamda bile umutlarını nasıl koruyabileceğine dair ilham verici anektodlar paylaşılıyor. İç karartan bir atmosferde geçse de sonu aydınlık biten, en zor koşullarda bile umudunuzu korumanın ne derece önemli olduğuna değinen bu kitabı bir solukta okuyacağınıza eminiz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Absürt olayların ve bilim-kurgu dokunuşlarının incelikle işlendiği bu sürükleyici eser sizi bulunduğunuz yerde maceradan maceraya sürükleyen ve bakış açınızı genişleten olay örgüleriyle bezeli. Kitabımızın kahramanı Arthur Eden’in gezegenin aniden yok edilmesiyle başlayan otostop yolculuğu insanın yaşam yolculuğuna dair çarpıcı detaylar içeriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Üç Şiir – Nazım Hikmet

İlkbaharın romantik ve umutlu atmosferini şiirlerle taçlandırmak isteyenler için harika bir kitap olan Üö Şiir, cumhuriyet tarihinin ölümsüz şairlerinden Nazım Hikmet’in Yaşamaya Dair, Ceviz Ağacı ve Masalların Masalı şiirlerini Sedat Girgin’in muhteşem çizimleriyle zenginleştirdiği bir kitap olma özelliği taşıyor. 7’den 70’e herkesin içini sıcacık yapacak bu keyifli kitabı okuduğunuz an içinizde yaşama sevincinin yeşerdiğini hissedeceksiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Masal Terapi – Judith Malika Liberman

Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti olan judith Malika Lieberman’ın ‘çantanızda taşımanız gereken bir pusula’ olarak nitelendirdiği Masal Terapi, kendinizi yol ayrımında bulduğunuz zamanlarda hangi yöne gideceğinize karar vermeniz konusunda size rehberlik etmeyi amaçlıyor. Yeni başlangıçların bilinmez yolculuğunda size yol arkadaşlığı edecek olan bu kitap, kısa hikayeler, her bir hikayenin verdiği mesaj, hikayeden çıkarılacak dersi yaşamınızda kullanmanıza yardım edecek alıştırmalar ve harika alıntılarla dolu.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Kabuk Adam – Aslı Erdoğan

İlkbahar ve Yaz mevsimini sevmeyenlerde bile her şeyi bırakıp Karayipler’e gitme arzusu uyandıran bu harika kitap sizi uçsuz bucaksız kumsallara, rahat ve mutlu insanlara, deniz kabuklarına ve yazın rehavetine doğru keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Tropiklerde, gözden uzak bir adada yaşanan umutsuz bir aşkın umut dolu öyküsünü bir solukta okuyacağınıza ve kitabın kapağını kapattığınızda tatilden dönmüşçesine keyifli bir hisle kaplanacağınıza emin olabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Yaşamak Sakinlik İster – Özgür Bacaksız

En ne zaman çıplak ayağınızla toprağa bastığınızı, denizin kokusunu içinize çekip saatlerde dalgaları izlediğinizi, günün doğuşuna ya da batışına şahitlik ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Doğada muhteşem değişimlerin yaşandığı ilkbahar aylarında bu muhteşem dönüşüme şahit olmak için biraz yavaşlamaya ve daha fazla anda olmaya ne dersiniz? Özgür Bacaksız bu huzur dolu eserinde yavaşlamanın, durmanın ve sükunetin yaşamımıza getirebileceği güzelliklerle ilgili çok önemli ipuçlarını bizlerle paylaşıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Unutma, Mutlu Bir Hayat Çok Az Şeye Bağlıdır – Marcus Aurelius

Bundan tam 2000 yıl önce yazılmış olsa da geçerliliğini her daim koruyacak bu kitap, zamansız bir mutlu yaşam rehberi. Roma’yı en iyi yöneten beş imparatordan sonuncusu olarak tarihe geçen Stoa’cı filozof Marcus Aurelius bu kitapta bizlere mutlu bir hayatın çok az şeye sahip olduğu ve ölümlü bir dünyada insana yaraşır şekilde yaşamaktan daha yüksek başka bir amaç olamayacağını söylüyor. Marcus Aurelius, gösterişten uzak, yalın, basit ama mutlu bir yaşam üstüne inşa ettiği güçlü felsefesiyle size fazlasıyla ilham verecek.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Doğadaki Son Çocuk – Richard Louv 

“Çocuk ve doğa hareketi şu temel fikirden güç alıyor: Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir türdür ve çocukların sağlığı ile Yeryüzü’nün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır.” Richard Louv

Çocuklarının doğayla anlamlı bir bağ kurmadan büyüyen bir kuşağa ait olmasını istemeyen anne babaların başucu kitabı olan Doğadaki Son Çocuk, tüm dünyada hızla yayılan doğaya dönüş hareketinin biçimlenmesinde ve yaygınlaşmasında önemli roller üstleniyor. Richard Louv Doğadaki Son Çocuk’ta çocuklarda ve gençlerde obezite, dikkat bozukluğu, depresyon gibi vakalarda büyük artış yaşanması ile çocukların yaşamında doğanın giderek daha az yer alması arasında bir ilişki olduğunu örneklerle kanıtlarken aynı zamanda içinde bulunduğumuz bu durumu tersine çevirebilecek bir yol haritası sunuyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle büyülü bir dünya sunarken, içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un unutulmaz eseri  Alice Harikalar Diyarında, macera dolu çocukluğunu özleyenleri keyifli ve fantastik bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

Engin bilgi birikimi ve üslubuyla adından sık sık söz ettiren akademisyenü, tarihçi ve yazar İlber Ortaylı; bu kez karşımıza yalnızca cevaplarla değil, bir kitap dolusu yanıtı olan şu soruyla çıkıyor: “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” İlk gençlik yıllarından beri bilgiyi ve çalışmayı hayat felsefesi haline getiren İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır? adlı kitabında kendi yaşam tecrübesinden yola çıkarak okurlarına eşsiz bir yaşam rehberi sunuyor. Eserinde insan hayatının dönüm noktalarından doğru çalışma metotlarına, meslek seçiminden dil öğrenimine, seyahatten sanata kadar birçok konuda görüşlerini okuyucuya olabildiğince yalın bir dille aktarıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Lagom, Lykke, Hygge – Linnea Dunne & Meik Wiking

Rahatlık ve huzur, kuzeyin soğuk coğrafyalarında, mutluluk dolu bir yaşam felsefesi olarak karşımıza çıkıyor. Danimarkalılar’ın Hygge’si ve Lykke’si, İsveçliler’in Lagom’u, mutluluğa aralanan kapının anahtarı niteliğindeki 3 farklı yaşam felsefesi. Linnea Dunne ve Meik Wiking’in kaleme aldığı ve İskandinavlar’ın mutlu yaşam sırlarını eğlenceli bir anlatımla okuyuculara aktardığı bu harika üç kitap İlkbahar’da başucu kitaplarınız olabilecek kadar renkli ve keyifli.

Ikigai – Hector Garcia & Francesc Miralles

Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı Ikigai, her sabah bizi yataktan kaldırıp hayatın koşuşturmacasına sürükleyen itici enerjinin nereden geldiğine odaklanan bir yaşam felsefesini anlatıyor. Sevdiğiniz, iyi olduğunuz, insanlığa hizmet eden ve para kazandığınız bir şey yaptığınızda Ikigai’ye ulaşabileceğinizi söyleyen bu kitap, en basit haliyle sabahları yataktan coşkuyla kalkma sebebimizi neden bulmamız gerektiğini irdeliyor. Ikigai, bizleri yaşam amacımızı ve bizi mutlu eden şeyleri bulabilmek için içimize doğru bir yolculuğa çıkarıyor ve kendimiz olabilmemiz için harekete geçmeye davet ediyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış onlara bir masal anlatıyordu…

Küçük Prens gibi çocuk kategorisinde olan Küçük Kara Balık, yetişkinlerin de severek okuyacağı, içinizde pek çok noktaya temas edecek detaylar barındırıyor. Devrimci minik bir kara balığın hikayesini konu edinen bu kitap, cesarete, kararlılığa, azmin gücüne ve pes etmemeye dair ilham verici anekdotlarla bezeli. Çok kısa, keyifli ve bir o kadar da ilham verici bu kitabı yüzünüzde tebessümle okuyacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

Bir martının kendini tanıma yolculuğunda sürüden ayrılarak yeni arayışların peşinde koşması ve nihayetinde sürü tarafından sürgüne yollanması sonucunda hayatına yalnız devam etmesini konu edinen Martı, insanın özgürlük tutkusuna dışarıdan bir gözle ışık tutuyor. Sürü psikolojisi ve bireyselliği dokunaklı bir hikaye üzerinden okuyucuya aktaran bu kitapta ilerlemek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyona, umuda ve kararlılığa dair çok şey bulacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Mutlu Olma Sanatı – Bertrand Russel

21. yüzyılın en öne düşünürleri arasında gösterilen Bertrand Russel’ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu önerilerle dolu olan Mutlu Olma sanatı, kişisel gelişim kitaplarında pek de görmeye alışık olmadığımız, gerçekçi ve yalın bir bakış açısıyla mutluluğun sırlarını açıklıyor. Russell’a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değil, ancak ve ancak kendi çabamızla erişebileceğimiz bir olgu. Mutlu Olma Sanatı bir kişisel gelişim kitabının da ötesinde, sizi mutluluğunuz için sorumluluk almaya motive edecek, kendinizle ilgili farkındalık kazanıp hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeylerle ilgili aksiyon almanızı sağlayacak ve yaşam yolculuğunuz üzerine bolca düşünmenizi sağlayacak bir popüler felsefe kitabı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Şeker Portakalı – José Mauro de Vasconcelos 

Büyük küçük hepimizin her dönemde severek okuduğu, edebiyat tarihinin unutulmaz eserlerinden biri olan Şeker Portakalı’nda minik Zeze’nin hüzünlü ama umut dolu yaşamına misafir oluyoruz. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan sevginin her şeyi nasıl dönüştürebildiğini, aile içi iletişimsizliği, yoksulluğu en yalın haliyle bizlere aktaran bu roman, iyi ya da kötü tüm karakterlerle empati kurmanızı sağlayacak anlatımıyla benzerlerinden ayrılmayı başarıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Kitap önerileri: Sonbahar ruhunu yansıtan kitaplar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!