Kişisel yönetim kurulunuzu oluşturun: Hayatınıza kimler dokundu?

Hepimizin hayatında iyi ya da kötü iz bırakmış birçok insan var. Bu izler bazen çok kalıcı olup hayatınızın rotasını belirlemede etkili olabilirken, bazen üzerinden yıllar geçtikten sonra yaşadığınız bir olayla su yüzüne çıkabilir. Öte yandan sizin için önemli bazı kişilerin etkisini maalesef hiçbir zaman anlayamayabilirsiniz. Örneğin, çocukken bir öğretmenin sınıftaki kapsayıcı ya da cesaretlendirici davranışı size toplumun dayattığı değil de, kendi aklınızdan geçen yaşamı seçme gücü vermiş olsa bile, siz bu bağlantıyı kurmamış olabilirsiniz. Halbuki bu konu üzerinde düşünmeye biraz zaman ayırıp bu gerçeği fark etmeniz gelecekte sizi bekleyen hayati kararlarda destek alabileceğiniz insanları seçmenize ve kişisel yönetim kurulunuzu oluşturmanıza vesile olabilir.

Hayatınıza kimler neden dokundu?

İşe basit bir egzersizle başlıyoruz. Bu noktada kâğıt kalemle çalışmanızı tavsiye ediyorum. Şu ana kadar yaşadığınız hayatta herhangi bir açından gelişmenize, büyümenize ya da değişmenize, yani şu an olduğunuz kişi olmanıza yardımcı olan insanlar kimler? Kime hayranlık duydunuz, neden? Hedeflerinize ulaşırken kim sizi motive etti, neden? Bu kapsamlı soruları irdeleyebilmek için hayatınızı bölümlere ayırın. İsterseniz sadece sayısal (10-20, 20-30 vb.), isterseniz okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, iş hayatına başlama, evlilik gibi hayatınızın ana evrelerini içeren yaş aralıklarını seçebilirsiniz. Ben kendim için bu çalışmayı yaparken evreleri <12 yaş, 12- 15 yaş, 15-18, 18-23, 23-27, 27-32 şeklinde ayırmıştım. Çalışırken aşağıdaki tabloya benzer bir tablo oluşturabilirsiniz.

Her evreyi incelerken o dönemki halinizi ve çevrenizdekileri hatırlayın. Bu insanları düşünürken bir kişi bir anlığına bile aklınıza gelirse, not alın ve neden geldiğini inceleyin. Bu kişiler hangi açıdan sizde nasıl bir etki bırakmıştı, onlarda neyi farklı görmüştünüz, size ne öğretmişlerdi, nasıl bir deneyim yaşadınız, size ne söylediler, nasıl söylediler, nasıl davrandılar, not alın.

Bu değerlendirmeyi tüm yaş aralıkları için yaptıktan sonra şimdi büyük resmi inceleyin ve olası tekrarlayan şablonları analiz edin. Bu insanlar arasında ne gibi benzerlikler ve farklar var? Benzerlikler arasında sizi siz yapan bir özellik, değer ya da tema var mı? Farklı gördüğünüz açılar sizin için neden önemli? Bu değerlendirmeyi yaparken “Hayatımdaki etkisi üzerine daha önce hiç düşünmemişim!” dediğiniz bir isimle karşılaştınız mı? Öyleyse, neden şimdiye kadar farkına varmamıştınız, bu kişi nereden aklınıza geldi? Bu durumu inceleyin.

Geçmişle ilgili bu çalışmayı yapmak, hayatınızın bundan sonraki evresinde hangi insanlardan nasıl destek alabileceğinizi belirlemenize de yardımcı olacaktır.

Kişisel Yönetim Kuruluna kimleri atamak istersiniz?

Bir önceki egzersizde deneyimlediğiniz gibi hayat boyunca direkt ya da dolaylı yoldan birçok insandan destek alırız. Bu destek o kişiyle hayati kararları tartışmak, onun deneyimlerinden yararlanmak, ondan birebir öğrenmek olabileceği gibi, onun bir hikayesini dinlemek, onunla aynı ortamda bulunmak, yani sadece bir anı paylaşmak şeklinde de olabilir. Nasıl ki iş hayatında bağlantı kurmak (network yapmak), ekipçe çalışmak, mentor-menti görüşmeleri yapmak gibi deneyim ve destek sağlayan araçlar bize yardımcı oluyorsa, kişisel hayatımızda da bu tarz bağlantıların etkisi yadsınamaz. Bu nedenle egzersizin bu kısmında kişisel hayatınız için bir yönetim kurulu ataması yapacaksınız. Bu kurulun amacı, hayatınızın gelecek evresinde yolculuk ederken size kaynak ve destek sağlamak olacaktır.

Hayatınızda şu an odaklanmak istediğiniz konu başlıklarını düşünün: Kariyer, sağlık, spor, ilişki, para olabilir… Belirlediğiniz her konu için size fayda sağlayabilecek kişileri belirleyin. Bu insanları seçerken, bir önceki tabloya gidip ne gibi özellikleri olan insanlardan destek almak istersiniz ve bu size hangi açıdan yardımcı olabilir, düşünün. Örneğin kariyerle ilgili bir hedef belirlediyseniz, çalıştığınız şirkette tarzını beğendiğiniz bir yönetici ile görüşme ayarlayıp ona planınızdan bahsedebilir ve ne yapmanız gerektiğiyle ilgili fikir alabilirsiniz. Eğer ilişkilerinize yoğunlaşmak istiyorsanız ilişki becerisini beğendiğiniz ya da sizden çok farklı tarzı olan bir kişi ile görüşüp ondan farklı bakış açılarını öğrenebilirsiniz. Spora başlamak istiyorsanız sizinle spor yapabilecek, sizi o koltuktan kaldırabilecek bir kişiyi seçebilirsiniz.

Özetle, kişileri belirlerken onların size nasıl yardımcı olabileceğini de değerlendirin. Bu yardım çeşitli şekillerde olabilir: Deneyim paylaşımı, kişisel farkındalığınızı artırmak, hayattaki amacınızı belirlemede destek, hedefe giden öğrenme planını irdelemek ve geliştirmek, fikir alışverişi ile düşüncelerinizi ya da bilginizi genişletmek gibi…

Kişileri belirledikten sonra sıradaki adım, gözlemlerime göre en zor olan: Bu kişilere ulaşıp destek istemek, görüşme aralığını belirlemek ve plana uygun şekilde anlamlı görüşmeler yapmak. Bu noktada güç bulabilmek için baştaki tablonuza geri dönüp oradaki insanlarla yaşadığınız deneyimlerin etkisini hatırlayabilir ve listedeki ilk kişiyi arama gücünü bulabilirsiniz.

Zamanın doğrusal akışında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen takvime göre 2022’ye girişimiz ve bunu yeni bir başlangıç gibi hissetmemiz, hayatımızla ilgili planların gerçekleşmesine epey katkı sağlayacaktır.

Herkese mutlu bir yıl diliyorum…

İlginizi çekebilir: Zaman yönetiminde önceliklendirme: Günlerinizi planlarken yardımcı olacak öneriler

Ayşe Nazar Çoban Profesyonel Koç
ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden 2008 yılında mezun olduğumdan beri petrol sektöründe çalışıyorum. 3 yaşında başladığım spor ise hayatımın merkezinde. Bugün hala aktif olarak antrenman ... Devam