Kış depresyonundan kolayca kurtulabilmenin yolları

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kış denince akla, kar ve soğuk havanın yanı sıra, sabah tembellikleri ve uzun geceler gelir. Kış mevsimi, birçok kişinin en sevdiği mevsim olmasına rağmen; havanın soğuması ve gecelerin uzaması nedeniyle, akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Kışın olumsuz etkileri, halsizlik ve isteksizlikten ağır depresyona kadar birçok şekilde kendini gösterebilir. Peki mevsimsel duygudurum bozukluğu ya da bilinen adıyla kış depresyonundan kurtulmanın yolları nelerdir?

Uplifers olarak, kış aylarında daha iyi hissetmenize ve depresyondan uzak durmanıza yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.

Güneş ışığı alın

Kış mevsiminde günler kısalır ve hava soğur. Güneş ışığından yoksun kalmak, birçok kişinin depresif hissetmesine neden olur. Bu nedenle özellikle sabah erken saatlerde ve güneş ışığının en fazla hissedildiği saatlerde, çıkabildiğiniz kadar dışarı çıkmaya çalışın.

Sağlıklı beslenin

Kışın, daha yağlı ve tatlı yiyeceklere olan eğilimimiz artar. Ancak, dengeli bir diyet, depresyondan uzak durmanıza yardımcı olacak en önemli etkenlerdendir. Kızartmalar ve tatlı yiyecekler, sizi mutlu ediyor gibi görünse de; hızlı mod değişikliklerine neden olduklarından, uzak durmanız gerekir. Tatlı yerine tüketeceğiniz mevsim meyveleri, sağlıklı olmalarının yanı sıra, vücudunuzun şeker ihtiyacını da karşılar.

Bir diğer öneri; kış aylarında, beyni sürekli uyardığından daha stresli olmanıza neden olan kahve yerine, antioksidan içeriğiyle modunuzu hafifleten yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Araştırmalar, egzersiz yapmanın endorfin hormonunun salgısını arttırarak, depresyondan uzak tuttuğunu gösteriyor. Ayrıca egzersiz, kalbin kan pompalamasını iyi yönde etkileyerek, kış depresyonuyla başa çıkabilmenizi ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlıyor. Kışın olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için de, hareket etmeniz şart. Özellikle güneşli günlerde yürüyüş yapabileceğiniz ya da koşabileceğiniz gibi; bir spor salonuna üye olarak düzenli olarak spor yapabilir ya da evde kendiniz egzersizler yapabilirsiniz.

Temizlik yapmak, çamaşır asmak ya da evi toplamak gibi, daha çok iş olarak görülen aktiviteler de hareket etmenizi sağlayacağından, keyfinizi yerine getirecektir.

Çok fazla alkol almayın

Kış aylarında alkol almak, yaza göre daha keyifli olabilir. Şöminenin karşısında bir kadeh şarap ya da şampanya keyfinizi yerine getirebilir. Ancak, birçok insan keyfi olmadığında başvuruyor olsa da, alkolün depresan olduğunu unutmamak ve fazlasından kaçınmak gerekiyor.

Aşırı alkol almanın etkileri, genelde kendisini baş dönmesi ve bulantı, depresiflik ve yorgunluk olarak gösterir. Enerjinizin düşmesi, modunuzu da düşürecektir.

Gülün

Gülmenin ne kadar etkili bir ilaç olduğu araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Gülmek, stres seviyenizi düşürür, vücudun salgıladığı endorfin seviyesini arttırarak, keyfinizi yerine getirir ve anksiyeteyi uzak tutar. Kış aylarında daha çok gülmek ve kış depresyonunun etkilerini azaltmak için, bir kahkaha kulübüne üye olabilir, birlikte çok eğlendiğiniz arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirebilir ya da dram yerine komedi filmlerini tercih edebilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Kışın yataktan çıkmak daha zordur. Ancak yoğun çalışma programları söz konusu olduğunda, ilk fedakarlık ettiğimiz şey uykudur.

Düzenli uyku, hormon seviyenizi ayarlayarak; hormon dengesizliğinden kaynaklanan anksiyeteyi engeller. Depresyondan uzak durabilmek için, özellikle kış aylarında, zaman planlamanızı  tekrar yaparak, düzenli bir uyku takvimi geliştirin. Derin uyuyabilmek için, yatma ve kalkma saatlerini sabitleyin. Enerjinizi daha da düşürebileceğinden, yorgun hissetmemek için çok fazla uyumayın.

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kendinize zaman ayırın

Programınız ne kadar yoğun olursa olsun, kendinize rahatlamak için zaman ayırın. Stres seviyenizi kontrol altında tutmak, gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olacaktır. Kitap okuyun, müzik dinleyin, meditasyon yapın ve keyif aldığınız aktiviteler için daha çok vakit ayırın.

 

Sosyalleşin

Soğuk hava ve yoğun günlük tempo, sosyal aktivitelere katılımınızı engelliyor olabilir. Ancak depresyondan korunabilmek için, sosyalleşmek için vakit ayırmanızda fayda var. Sevdiklerinizle vakit geçirmek, yorgunluk hissinizi ve stresinizi azaltacağı gibi; özsaygınızı, bağlılık ve amaç hissinizi arttırarak mutlu eder.

Son olarak, kış mevsimini de diğer mevsimler gibi kabul ederek, bu mevsimin sunduklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Kış aktivitelerine katılın, kayak, snowboard gibi sporların, kardan adamların ve şömine keyfinin tadını çıkarın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!