Gün boyu enerjik olmak için öneriler

Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler

Sabahları uyanmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Ya da öğlen yemeğinden sonra uyku mu bastırıyor? O çok önemli toplantıda esnemek istemiyorsunuz, değil mi?

Vücudunuzun gün boyu enerjik kalmasını sağlamanız mümkün. Belirli aralıklarla uygulayacağınız bu öneriler, size ihtiyacınız olan gücü sağlayacak.

07:00 Işığa bakın

The Smell and Taste Treatment and Research Foundation’ın Nöroloji Direktörü Alan Hirsch; “enerjik kalabilmek için, gözümüzü açtığımız andan itibaren günün her anında doğadan alabileceğimiz bir şeyler vardır” diyor. Psikiyatrist Norman Rosenthal’e göre ise; uyandığınız zaman, iki dakika kadar güneş ışığına bakmak; vücudun geceleri uykulu kalabilmek için ihtiyacı olan melatonin hormonunun salgısını durdurur.

Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
08:00 Muz yiyin

Kahvaltınıza ekleyeceğiniz bir muz, iki saat kadar süre ile, enerji seviyenizi %20 daha yüksek tutacaktır. Muzun içeriğinde bulunan yüksek oranda potasyum, kasları, sinir hücrelerini ve beyni uyararak maksimum performansla çalışmalarını sağlar. En sevdiğiniz tahıl gevreğine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

10:00 Kuru yemişlerle çevikleşin

Tekli doymamış bitkisel yağlar (faydalı yağlar) içeren ceviz, fındık gibi kuru yemişler, kahvaltı ve öğlen yemeği arasında tüketildiğinde; beynin çoklu görevlerle daha kolay başa çıkabilmesini ve daha sağlıklı düşünebilmesini sağlayan prefrontal korteksini uyandırıyor. Ayrıca bir avuç kadar kuru yemiş, öğlen yemeği öncesi açlığınızı bir nebze bastırarak, ihtiyacınız olandan fazlasını yemenizi de önler.

12:00 Esneme hareketleriyle canlanın

Öğlene kadar masa başında oturmak, sizi biraz ağırkanlı yapabilir. Stanford University’de yapılan araştırmalar ise; 30 saniyelik kısa bir esneme hareketleri serisinin, bir saatliğine enerjinizi ve konssantrasyonunuzu %55’e kadar arttırdığını göstermiş. Maksimum etki için, kollarınızı ve bacaklarınızı sallayarak bir süre rahatlattıktan sonra, vücudunuzu olabildiğince gererek, rehaveti üstünüzden atın.

Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
14:00 Ayağa kalkın ve gülümseyin

Cornell University’de yapılan araştırmalara göre, daha canlı görünmeye çalışmak -ayağa kalkıp göz teması kurarak gülümsemek, beyni enerji verici nörotransmiterler salgılaması için kandırabiliyor. Böylece görünmek istediğiniz kadar enerjik ve hareketli görünüyorsunuz. Önemli bir toplantı öncesi etkili bir yöntem olabilir.

16:00 Hareket ederek enerji dolun

O uzun konferans için uyanık mı kalmanız gerekiyor? Telefonla konuşurken bir yandan da biraz volta atmak, yorgunluk hissinizi yarıya düşürecektir. Yürümek gibi kolay bir aktiviteyi, konuşmakla birleştirerek oluşturacağınız çoklu bir görev, merkezi sinir sisteminizi uyararak enerji depolamanıza yardımcı olacaktır.

18:00 Naneli sakızla ferahlayın

Çiğneme eyleminin nanenin keskin kokusuyla birleşmesi; beyne “uyan” sinyalleri gönderen sinirleri uyararak, üç dakika kadar kısa bir sürede vücudun tekrar uyanmasını sağlıyor.

20:00 Temizlik yapın

Evinizi düzenli ve temiz tutmaya çalışmanın canlandırıcı etkisi; koşu bandınınkinden çok daha fazla. Güçlü bir antrenman, sizi saatlerce enerjik tutabilir ancak gün içerisine yayılmış daha küçük çaplı çok sayıda aktivite; daha uzun süre enerji seviyenizi yüksek tutmanızı sağlar. Vücudunuzu tekrar işler hale getirmek için, biraz ev işi doğru bir tercih olabilir.

Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
Gün içinde Enerjinizi Koruyacak Öneriler
21:00 Komedi izleyin

Sevdiğiniz bir komedi filmi ya da dizisi izlerken atacağınız kahkahalar, yorgunluğunuzu üstünüzden bir nebze olsun atmanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalar, kahkahanın insülin duyarlılığını arttırarak, beyin hücrelerinizin kan şekerinizi, sizi ayağa kaldıracak şekilde yükseltmesini sağlıyor.

22:00 Saçlarınızı tarayın

Kafa deriniz çok sayıda sinir uçları içerdiğinden, onları uyarmak; vücuttaki gergin hücreleri rahatlatarak ve stres hormonu üretimini yarı yarıya azaltıyor. Böylece daha derin ve dinlendirici bir uyku almanızı sağlıyor. Size direk olarak bir enerji takviyesi yapmasa da, iyi bir uyku, ertesi için güzel bir yatırım olacaktır. Özellikle kulak arkası ve kafa tasının alt kısmı, en çok sinir hücresinin olduğu yerler.

Makale ve görseller, iVillage ’dan alınmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!