Kış aylarında spor yapmanın faydaları

Ekim ayının sonlarında günler daha da kısalıp havalar da soğumaya başladığında, düzenli olarak spor salonuna gidenler ilk başta spor salonunda daha fazla zaman geçirmeye başlar. Ancak zaman geçtikçe, soğuk akşamlar ve karanlık havalar ilerledikçe yaza dair tüm güzel hisler kaybolmaya ve yorganların altında geçirilen saatler uzamaya başlar. Spor salonları da sessizleşir, fitness hedefleri bir bir kaybolur.

İlgili yazı: Birbirinden leziz 4 sporcu öğünü

Oysa kış ayları her ne kadar soğuk ve karanlık havalar yüzünden insanın motivasyonunu kırsa da egzersiz yapmak ve yaz aylarına hazırlanmak için harika bir fırsat sunar.

Kış aylarında spor yapmanın faydaları
Soğuk hava egzersizinizi geliştirmenizi ve daha fazla fayda elde etmenizi sağlar.
Yaz hazırlığı kış mevsiminde yapılır

Yaz sıcakları başlayıp incecik kıyafetler giydiğimizde, hele ki plaja gidip tenimiz biraz koyulaşmaya başladığında hangimiz daha iyi bir vücuda sahip olmayı istemiyoruz ki? Sahillere inmeden birkaç hafta önce yapılan spor hem çok az hem de çok geç kalınmış bir çaba. Başarılı bir egzersiz ve beslenme programı zaman ve istikrar ister. Deniz sezonunu açmadan birkaç hafta önce sadece salatayla beslenmeye başlayıp, günde 3 saat spor yapmak kendinize işkence etmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine tüm yıl boyunca sağlıklı bir beslenme ve egzersiz rutinine sahip olmalısınız. Yaza hazırlanmak istiyorsanız, kış mevsimi bunun için harika bir fırsat.

İlgili yazı: Bu öneriler kışın spor motivasyonunuzu yüksekte tutmanıza yardımcı olacak

Kışın daha kısa sürede daha fazla fayda sağlayabilirsiniz

Eğer soğuk kış günlerinde dışarı çıkıp egzersiz yapmak için motivasyona ihtiyacınız varsa şunu kendinize tekrarlayın: Soğuk hava egzersizinizi geliştirmenizi ve daha fazla fayda elde etmenizi sağlar. Örneğin koşucuysanız, kış aylarında kendi kapasitenizi artırabilirsiniz. Düşük sıcaklık, daha hızlı sürede koşmanızı sağlar. Sıcaklık 0 derece olduğunda, koşu sürenizi yüzde 8 iyileştirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Soğuk havada bedeniniz metabolik hızını artırır, bu da daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Eğer soğuk havanın sizi daha çok zayıflatacağını düşünürseniz, aradığınız motivasyonu yakalamanız daha kolay olur.

İlgili yazı: Spordan önce ve sonra tüketebileceğiniz sağlıklı ve lezzetli yiyecekler

Yeni bir ruh hali yakalayabilirsiniz

Eğer kişisel gelişiminiz motivasyonunuzu artırmaya yetmiyorsa, endorfinleriniz size yardımcı olacaktır. Soğuk havada bedeniniz daha çok çalışmak zorunda kalır, bu da endorfin üretimini artırır ve daha mutlu bir ruh haline kavuşmanızı sağlar. Özellikle mevsime bağlı duygusal rahatsızlık yaşayan kişilerin kış aylarında egzersiz yapması, bu rahatsızlığın tedavisinde ciddi aşama kaydetmelerini sağlar.

Kış aylarında spor yapmanın faydaları
Soğuk havada bedeniniz daha çok çalışmak zorunda kalır, bu da endorfin üretimini artırır.
Vücut geliştirebilirsiniz

Yaz aylarında daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler için kış mevsimi büyük bir fırsat sunar. Dayanıklılık için daha fazla kalori tüketebilir ve yaptığınız egzersiz sayesinde kas kütlenizi artırabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken iki şey var; birincisi kardiyo egzersizlerini atlamamak ve böylece yağ kütlenizin artmamasını sağlamak, ikincisi de spor salonunda daha başarılı bir güç antrenmanı yapmak.

Soğuk ve karanlık kış günlerinde, sonbaharda aldığınız o fitness kararlarını yeniden hatırlayın ve yaz yaklaşırken bedeninizi istediğiniz forma sokmak için size verilen bu zamanın kıymetini bilin.

Kaynak:
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!