Bu önerileri kışın spor motivasyonunuzu yüksekte tutmanıza yardımcı olacak

İlkbahar ya da sonbaharda spor yapma konusunda hayranlık uyandıran azminiz ve yaz aylarındaki heyecanınıza rağmen, kış aylarında spor motivasyonunuzu korumak, ne yazık ki o kadar da kolay olmuyor.

Bir taraftan havaların soğuması, diğer taraftan dışarı çıkıp spor yapmanın eski cazibesini yitirmeye başlaması, bahanelerin artmasına neden oluyor. Bu noktada bazı etkili öneriler, azalan spor motivasyonunuzun artmasına ve soğuk havalarda da egzersiz yapma konusunda aynı heyecanı duymanıza yardımcı olacak. İşte o öneriler:  

Alarmınızı değiştirin
alarm
Sabahları uyanıp egzersiz yapmak konusunda zorlanıyorsanız, sizi kolayca uyandıracak hareketli bir şarkıyı alarmınız yapabilirsiniz.

Sabahları uyanmakta ve egzersiz yapmakta zorlanıyor musunuz? Belki de sorun alarmınızdır. Sıkıcı, kulağınızı tırmalayan alarm sesleri yerine, şarkı listenizden; sizi uyandıracak, ruh halinize olumlu etki edecek ve enerjinizi yükseltip kolaylıkla yataktan çıkmanıza yardımcı olacak müzikler tercih edin.

Uyanır uyanmaz duş alın

Pijamalarınızla mutfağa gidip uyanmak için kahve yapmak yerine, uyanır uyanmaz duş alın. Uyanınca suyun altına girmek; bir anda uyanmanıza ve hızlıca hazırlanıp egzersize doğru yol almanıza yardımcı olacak.

Spor alışverişi yapın
koşu
Spor arkadaşı edinmek; hem spor motivasyonunuzun yükselmesine hem de sınırlarınızı zorlamanıza yardımcı olacaktır.

Spor yapma konusunda motivasyon yükselten şeylerden biri de spor alışverişi yapmaktır. Bu ister akıllı fitness bilekliği olsun, ister termal kıyafet, spor alışverişi yaptığınızda egzersiz yapmak konusunda daha hevesli olacak ve bu durum motivasyonunuzun artmasına yardımcı olacaktır.

Daha önceki motivasyon kaynaklarınızdan ilham alın

Bir hatırlayın: Yazın motivasyonunuzu yüksek tutmak adına neyden faydalanıyordunuz?

Hedefler, rekabet, kilo verme… Yazın sizi güdüleyen amacınızı hatırlayıp kışın da aynı motivasyon kaynağını kullanabilirsiniz.

Evde yapılabilecek egzersizlere odaklanın

Eğer dışarı çıkmaya üşeniyorsanız, evde yapabileceğiniz egzersizlere odaklanarak kışın fit kalabilir, kan akışınızı hızlandırabilir ve sağlığa kapılarınızı açabilirsiniz.

İlgili yazı: Kış aylarında spor motivasyonunu koruyabilmenin 6 yolu

Spor arkadaşı edinin

İster sabahları koşuyor olun isterseniz de iş çıkışı spor salonuna gidiyor olun, kendinize bir spor arkadaşı edinmek motivasyonunuzu ister istemez yükseltecektir. Spor arkadaşı edinmek hedeflerinize ulaşmanız konusunda da size yardımcı olacak ve sınırlarınızı zorlamanız konusunda size katkı sağlayacaktır.

Bir etkinlik belirleyin

Kış aylarında spor motivasyonunuzu yükseltmenin bir yolu da yaklaşan bir yarış ya da organizasyon belirleyerek, onun için hazırlık yapmaktır. Bu yüzden yaptığınız spora uygun olarak sizi heyecanlandıran bir organizasyonu takviminize işaretleyin ve hedefinize doğru ilerleyin.

Kaynak:

Active.com

Fitness.edu.au

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!