Keyifli bir kış bahçesi oluşturmanın püf noktaları

Soğuk, yağışlı ve kapalı geçse de kış mevsimi hem doğanın hem de şehrin en romantik manzaralar sunduğu mevsimlerden biri. Yoğun çalışma temposu, havaların soğukluğu ve günlerin kısa oluşu sebebiyle dışarıda daha az vakit geçirebildiğimiz kış mevsiminde, bu harika manzaraların tadını çıkarmanın ve doğayla bağ kurmanın en kolay ve keyifli yoluysa balkonunuzda ya da bahçenizde küçük bir kış bahçesi yaratmak. Evinizin balkonunu kapalıysa ya da bahçenizde camlı ve kapalı bir alan varsa işiniz oldukça kolay. Ancak balkonunuz yoksa ya da bahçenizde kapalı bir alana sahip değilseniz, evinizin kullanmadığınız küçük bir odasını ya da salonunuzun bir köşesini keyifli bir kış bahçesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Evinizde keyifli bir kış bahçesi oluşturmak için ilham alabileceğiniz dekorasyon fikirlerini sizler için bir araya getirdik.

Yeşil bitkiler

Kısıtlı bir alanda olsa da kış bahçelerinin vazgeçilmez öğeleri elbette bitkiler. Tropik bir etki yaratmak için Starliçe, Devetabanı ve Süs muzu gibi geniş yapraklı bitkileri kullanabilir; soğuğa dayanıklı olan Yucca, Salon palmiyesi ve Şamadora gibi palmiye türlerini bahçenizin en güzel köşesine yerleştirebilirsiniz. Tavandan sarkan saksılara ekeceğiniz birkaç farklı ve hızlı büyüyen sarmaşık türünü de yerleştirdikten sonra bahçenizin yeşil dokunuşları hazır!

Aydınlatma

Havanın kapalı ve günlerin kısa olduğu kış aylarında, kış bahçesi dekorasyonunun en önemli öğelerinden biri de doğru ışıklandırma. Kış bahçenizde keyifli ve huzurlu bir atmosfer yaratmak için sarı led ışıklar kullanabilir, büyük mumlar ve fenerlerle dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. 

Bahçe mobilyaları

Genelde suya dayanıklı malzemelerden yapılan, ısı değişimine ve güneş ışığına dayanıklı bahçe mobilyaları seçerken kısıtlı olan alanınızı maksimum verimlilikle kullandığınızdan emin olmalısınız. Masif ahşap mobilyalar, hasır detaylar ve ahşap paletler kullanabilir, rahatlık ve konfor için yumuşak minderlerden destek alabilirsiniz. Sade ve minimal bir görünüm için pastel ve gri tonlarda, peluş ve örgü yastıklar ve örtüler kullanabilirsiniz.

Örgü ve hasır salıncaklar

Balkon ve bahçelerde son yılların en popüler trendlerinden biri olan makrome salıncakları da, özellikle kısıtlı alanınız varsa mobilya yerine kullanabilirsiniz. Üzerinde kitap okuyabileceğiniz, dilediğiniz kadar yorgan ve yastıkla doldurarak yumuşacık bir dinlenme alanı oluşturabileceğiniz makrome salıncaklar, kış bahçenize bohem bir hava katabilir. 

Yer minderleri

Taşıma kolaylığı nedeniyle yeri kolaylıkla değiştirilebilen, gerekli olduğunda kullanılıp alana ihtiyaç duyulan anlarda kaldırılabilen yer minderleri, kış bahçelerinin vazgeçilmezleri arasında. Dilerseniz üstüne uzanıp yıldızları izleyebileceğiniz minderler, kalabalık misafirlerinizle kış bahçenizde keyifli zaman geçirirken de kurtarıcınız olacak. Üzerini peluş battaniyeler ve kırlentlerle doldurarak konforlu bir oturma alanı yaratabilirsiniz. 

Bahçe sobası ve şömine

Şöminesi olan bir kış bahçesine sahipseniz ısınma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak uygun alanınız ve iyi bir havalandırma sisteminiz varsa portatif bahçe sobalarını kış bahçenizde geçirdiğiniz soğuk günlerde şömineye alternatif bir ısınma seçeneği olarak değerlendirebilirsiniz. Kış bahçenizin ya da balkonunuzun havalandırma sistemi bahçe sobası kullanımına uygun değilse, dekoratif görünüme sahip, elektrikli şömineleri de tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evinizi ısıtacak kış dekorasyonu önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!